İYİ PARTİ İYİLEŞEBİLECEK Mİ?...
Merkez parti olarak siyaset pazarında yerini alması beklenirken MHP’nin ikinci versiyonu gibi bir yörüngeye oturunca umutlar suya düştü adeta.
2018-07-31

· Bu olgunun vücut bulmasına müsebbip olarak da teşkilatın başkomutanı Koray Aydın gösterildi.

·        Koray Aydın gerçekten de önemli bir siyaset adamı.. Yeni kurulmuş bir partinin teşkilatlarını 50-60 günde kurabilecek bir babayiğit zor bulunur bu devirde. İşte bu beceriyi gösterdi sayın Aydın.

·        Ancak ne kadar hazindir ki o Koray Aydın’ın seçimlerde kendi memleketi Trabzon’dan aday olmayıp da Ankara 1.Bölgeden listede yer alması hem ayıp, hem de garip bulundu. İşin ilginç yönü, hemen arkasından ( yani listenin ikinci sırasında) bir Bitlis’linin yani Halil İbrahim Oral’ın yer alması ayrı bir handikap olarak değerlendirildi. Gerçi birinci bölgede Halil İbrahim Oral’ın yer alması birçok nedenle sakil düşmezdi.* Daha önemlisi, Ankara’nın üç bölgesinin üçünün de liste başında MHP’lilerin yer alması “ İYİ Parti’nin MHP’nin ikinci versiyonu “  iddiasını güçlendirdi. Türkiye genelinde listelerin daha ziyade MHP’lilerle tanzim edilmesi çok yönlü rahatsızlık yaratırken bazı gelişmeler vardı ki parti içi rahatsızlığı gün yüzüne çıkardı.

ANKCAK BU GELİŞMELERDEN DAHA FAZLA RAHATSIZ OLAN İYİ PARTİ’YE OY VERMEK İSTEYEN  VATANDAŞLAR OLDU ÇÜNKÜ…

Türkiye’de bir merkez partiye ihtiyaç vardı. Vatandaşlar İYİ Parti’yi bu profilde görmek; yani Demokrat Parti’nin, Adalet Parti’nin, Anavatan Partisi’nin devamı niteliğinde - tam sağcı parti olmasa da - bir merkez parti konumunda olmasını istemişti.  Fakat gelişmeler hayal kırıklığı yarattı şöyle ki ;

1-    Partinin kurulması esnasında teşkilatlarda yer alan ülkücüler eski alışkanlıklarını sürdürmek istediler. İşin önemli noktası, partinin bir ülkü  partisi olma mücadelesi girişiminde bulundular. Bu arkadaşlar her vesile ile şık ve zarif olmayan hal ve hareketleri ile dikkat çekmeye başladılar. Bu da yetmiyormuş gibi, Türkiye genelinde % 17 oylarının olduğu varsayımla caka satmaya başladılar.

2-    Bu arada bazı talihsizliklerde yaşanmaya başlandı;

a-    Birincisi Yusuf Halaçoğlu hadisesi. Kayseri’den liste başı yapılmış o da İzmir veya Ankara’yı istemişti. Haklıydı veya haksızdı o başka ama ne yapıp yapıp bu sorun bertaraf edilmeliydi, çok oy kaybı oldu.  

b-    Ankara’da önemli bir isim olan Prof.Dr. Mustafa Erdem hiç de haklı olmadığı bir konu yüzünden istifa etti. Yüzde yüz hatalıydı ama sonradan pişman olmuştu ve milletvekilliğine aday olmuştu, keşke aday yapılsaydı. O Ankara 2.Bölgeden aday olsaydı bir milletvekili fazla çıkardı.

c-     ( Seçimlerle ilgili düşüncemi bilahare takdim edeceğim )  ancak seçimlerden sonra sayın Ayfer Yılmaz’ın istifa etmesinin temel nedeni bundan sonra olacakların, Genel Başkan sayın Meral Aşner’in sabrının tükenip ‘yeterse yeter ‘ demesinin altında yatan gerçekler bundan sonra olacakların habercisiydi.

BU GERÇEKLERİ VE YAPTIĞIM İSTİHBARATLARIN SONUÇLARINI İHTİVA EDEN  YAZIMI YARINDAN SONRA YAZACAĞIM

MEHMET AKYOL 

Tel: 0530 464 63 77

                               e-mail. [email protected]