Ana Sayfa Hakkımızda Foto Galeri Video Galeri Z.Defteri İletişim
KÜNYE

 

  Sahibi : BAŞKON / Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu

  Genel Koordinatör  . Mehmet Akyol 

   Yayın Kurulu Başkanı : Av. Nazım Orhan

 

                   BAŞKON NEDİR VE HEDEFLERİ NELERDİR ?

 

       BAŞKON ' un açılımı,   " Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu " dur.                                                         

Ana hedefleri , OKUMAK, ÇALIŞMAK, ÜRETİM VE VERİMLİLİĞİ ARTTIRMAKTIR

      Şimdilik 9 Federasyon, 65 Derneğin bir araya gelmesi ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Asıl kuruluş amaçlarına göre hizmet etmek, memleket meselelerine sahip çıkan örnek ve gönüllü kuruluşlar olarak halka hizmeti Hakk'a hizmet anlayışı fikrinin zihinlerde yer etmesini sağlamaktır. 

    Bu düşünce ile, Anadolu’dan  Ankara şehrine gelip kendisini Başkentli-Ankaralı kabul etmiş, Türk Kültürüne, Başkent Ankara ve Anadolu insanının hasletine, gelenek ve göreneklerine bağlı, birbirlerine inanmış dava adamlarının bir araya gelmesi ile bu kuruluş hayata geçirilmiştir.

     Her biri birbirinden değerli, halkın içinden seçilerek-süzülerek  elde edilmiş olan bu kadronun mensupları, ama ve ancak her biri birbirine sadâkatle bağlı isimlerden oluşan inançlı ve imanlı, bir o kadar da vatanperver - idealist- insanların bir araya gelmesi ile hayata geçirilen BAŞKON öyle bir sivil toplum kuruluşudur ki ( STK’lar bazında ) Ankara ve Anadolu’da böylesine ikinci bir kuruluş bulunmamaktadır.

    İnsanoğlu için en önemli unsur ‘okumak’ tır; daha sonra çalışmak, üretmek ve verimliliği arttırmak gelir. BAŞKON işte bu düşünceden hareketle, bu dört esas üzerinde çalışmalar yapmak ve projeler üretmek üzere faaliyetlerini sürdürmektedir.       

   Zaten sanayicimiz ve iş dünyamız, esnaf - sanatkarımızın gayretli çalışmaları ile Türkiye ekonomisinin gücüne güç katmaktadırlar.

     Tabii  bazı gerçeklerin değerlendirilmesi de en iyi şekilde gündeme alınmaktadır. Mesela tarım ülkesi olmamıza rağmen tahıldan, sebze ve meyveye hatta hayvancılığa kadar birçok ürünü ithal edilme gibi bir olumsuzluktan kurtulma yolları aranmaktadır.

 

        Bu arada Büyükşehir Yasası hayata geçirilmesi ile birlikte köylerimiz 30 ilde mahalle yapılmış, senelerdir devam eden, ancak son yıllarda daha da fazlalaşan ‘ köyden şehre göç ‘  ivme kazanmıştır. Kaldı ki biz ‘ köy ‘ denilince hürriyet aklımıza geliyor. Köylerimizi mahalle yapıp köy odalarını, meraları, göletleri, meraları, köy tüzel kişiliğine ait mücavir alanlar kapsamındaki ekilip biçilen yerleri belediyelerin inisiyatifine bırakmak büyük bir haksızlık olarak görüyoruz.  Bu bağlamda BAŞKON olarak biz, bırakınız köylerimizi mahalle yapılmasını, orman arazilerimizin bile köylere verilmesinden yanayız.  BAŞKON bu konuda da bazı çalışmalar yapmış, hazırlanan projeler hükümete sunulacaktır.

       OKUMAK üzerine geliştirdiğimiz projemiz ise tam anlamı ile eğitim, ilim-irfan ve bilim adına insanlık için, nesillerimizi geleceğe hazırlamak bakımından büyük önem ihtiva etmektedir. Milli eğitim ve Kültür Bakanlığı ile birlikte planlanacak bu projenin birinci ayağı Başkentimiz Ankara’da hayata geçirilecektir; daha sonra ise Türkiye genelinde il il çalışmalar yapılacaktır. Emekli valilerimizden   ( BAŞKON’un Onur Kurulu Başkanı ) sayın Abdulkadir Sarı’nın başkanlığında yürütülecek olan bu proje ilk-orta dereceli okullardan başlayıp, üniversiteler, köylere kadar ve hatta kahvehanelerde boş vakit geçiren emeklilere kadar uzanacaktır.  Yani her kesim bu projeden istifade edecek, milletimizin aydınlanası ve toplumsal manada dirençli bir halk olmazı ve birlik ve beraberliğimizin tesisi sağlanmış olacaktır.

     Bunlar ve benzeri sorunların çözüm yollarını araştırmak ve bu manada çeşitli projeler hazırlayarak başta Odalar, Borsalar, sivil toplum kuruluşları, hükümet yetkilileri ve devlet kademeleri ile işbirliği içerisinde hareket edip sorunları en kötü ihtimalle azaltmak maksadı ile çalışmalar sürdürülmektedir.

      Esas olarak başta sanayi ve ticari kuruluşlar  ve öncelikle de üreten kuruluşlarla işbirliği içinde olmak, devletin ve hükümetimizin çeşitli  kademeleri ile, birlikte çalışmak prensipleri doğrultusunda  hareket etmeyi prensip olarak kabul eden BAŞKON yöneticileri, özellikle genç emekliler üzerinde bir proje başlatmış, ‘ şehirden köye dönüş ‘ projesi kapsamında yer alacak olan bu çalışmanın meyvesinin kısa süre zarfında hayata geçirilebileceği tahmin edilmektedir. Bu konuda hükümet yetkilileri ile acilen irtibata geçip projenin hayata geçmesi için gayret gösterilmektedir.

BAŞKON’luların en büyük idealleri “ Hakk için halka hizmet “ tir.

 Sloganlarından birisi ise ;   ANKARA’DAN DOĞAN GÜNEŞ ANADOLU’YU AYDINLATACAKTIR

 

      BAŞKENT ANKARA VE ANADOLU KONFEDERASYONU ( BAŞKON )  

     YÖNETİM KURULU VE YARDIMCI KURULUŞLAR BAŞKAN VE KURUL ÜYELERİ

 

__________________________________________________________________________________________                                     

  Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu ( BAŞKON ) Genel Başkanı Gazeteci-Yazar

                                    Mehmet Akyol kimdir?

                 1949 yılında Kızılcahamam'ın Yukarıkese köyünde doğdu. Gazeteciliğe Adalet Gazetesinde 1969 yılında düzeltmen olarak başladı, daha sonra Barış, Sözcü, Meydan, Vakit, Anayurt gazeteleri başta olmak üzere birçok gazete ve derginin Genel Yayın Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Bilahare bazı televizyonlarda moderatörlüğünü yaptığı çeşitli  programlara imza attı.

        Daha sonra, Yeni Şafak Gazetesi’nde “ Kulis Arkası Notları ve Anadolu İzlenimleri ” başlıkları altında ( haftanın her günü) köşe yazarlığı yaptı.

       Bir süre Anadolu Basın Birliği Genel Sekreterliği görevinde bulundu, Boks Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği ve Basın Sözcülüğü yaptı. Uzun yıllar TBMM'de parlamento muhabirliği yaptı. 45 yıla yakın bir zaman içinde geçirdiği siyasi ve gazetecilik yıllarındaki gözlemlerini, Özallı yılları ihtiva eden   “ BENİ ÇOK ARARSINIZ ” adlı kitabı ve “ Siyaset Çayırının Peşrevcileri ” "Mahalli İdarelerde Reform Hareketleri" adlı kitapları ile kamuoyuna sundu. Her üç kitap da piyasada ciddi manada okuyucu buldu ve Akçağ Kitabevi tarafından basılıp dağıtımı yapılan kitaplardan 495 sayfalık  “Beni Çok Ararsınız ” 3. Baskısını yaparken, “ Siyaset Çayırının Peşrevcileri ” ikinci baskısını yaptı.

    Anavatan Partisi'nin kurulmasıyla birlikte iki dönem (10 yıl) Ankara İl Genel Meclisi üyeliğine seçildi. Bu yıllarda en aktif rol aldığı kurumlar arasında “ Türkiye İl Genel Meclisi Üyeleri Birliği Genel Başkanlığı ” oldu. (9 yıl ) 1994 seçimlerinde Anavatan Partisi'nden milletvekilliğine aday olup listede yerini alma başarısını gösterdiyse de seçilemedi.

      ANAP döneminde   Ankara İl Genel Meclisinde Grup Başkan Vekilliği, Meclis Başkan Vekilliği, Bütçe Komisyonu Başkanlığı, Hukuk İşleri Başkanlığı ve Milli Eğitim Komisyonu Başkanlığı yaptı.

       Siyasi hayatının bir bölümünü Rahmetli Turgut Özal'ın başbakanlık döneminin son günleri ile cumhurbaşkanlığı sürelerinde yanında geçirdi. Bu bağlamda Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde özel toplantılar ve organizasyonlar yaptı. Özal'ın birçok yurtdışı ve yurtiçi gezilerine katıldı. Vefatından önce rahmetli Özal'ın kurmayı planladığı parti ile ilgili olarak istişare ettiği ve özel çalışmalar yaptığı isimler arasında yer aldı.

          2004 yerel seçimlerinde yeniden AK Parti'den Ankara İl Genel Meclisi üyesi seçildi. Bu görevi esnasında Meclis Başkan Vekilliği, Yüksek İstişare Kurulu Başkanlığı, Bütçe Komisyonu Başkanlığı,  Hukuk Komisyonu Başkanlığı, AR-GE Komisyonu Başkanlığı yaptı.

         Mehmet Akyol, bu günlerde Başkent Ankara Medya Grup'a bağlı olarak, Ankara ve civar ilçelerin haber merkezi konumundaki www.baskentlilerhaber.com  - BAŞKON Konfederesyonunun sitesi  www.baskon.org Haber Merkezleri ve Haber sitelerinin sahibi ve Genel Yayın Müdürlüğünü yapmaktadır. Bununla birlikte Başkenthaber ANKARA Gazetesi'ni ve HASLET  Dergisi’ni yayınlamaktadır.

 

      BAŞANKADER, İç Anadolu Birliği, Ankara Dernekler Federasyonu, Başkent Ankara Meclisi'nin kurucusu ve ilk planlamasını yapan kişi olarak bilinen Mehmet Akyol ayrıca bir senelik geçmişi olmasına rağmen kısa süre zarfında zirve yapan, yöneticileri ile müstesna bir grafik çizen, 65 dernek ve 10 federasyondan oluşan  Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu (BAŞKON) 'un Genel Başkanıdır.

 BAŞKON 4 hedef üzerine kurulmuştur 1- Okumak-okutmak, 2-Çalışmak, 3- Üretmek 4- Verimliliği arttırmak..  Bu bağlamda bilimsel toplantılar, yatırıma ve verimliliğe yönelik organizasyonlar ve çalışmalar yapmakta olup yakın bir zaman içinde Ankara ve Anadolu’da hayırlı birçok yatırım olacağına inandığımız projelerin yapılmasına ön ayak olmakta ve bu vesile ile başta OKUMAK üzerine geliştirilen proje,  şehirden köye dönüş, BAŞKON  Akademisi, İç ve Dış Ticari bağlantılarla ilgili projelerin birçoğu hayata geçirilmiş olup çalışmalar başlatılmış, bazıları ise planlanmış durumdadır. 

    Mehmet Akyol’a ulaşmak için ( 0530 464 63 77 - 0532 169 63 77)  

    e-mail:  [email protected]  - [email protected]   ( HAKKIMIZDA )             [email protected]

www.baskentlilerhaber.com     -  Facebook: Baskentliler Haber Grubu,

Facebook Baskentliler Haber /   Facebook Mehmet Akyol            /    twitter Gazeteci-Yazar Mehmet Akyol    
Mehmet Akyol

CUMHURBAŞKANIMIZA ETRAFI İLE İLGİLİ TAVSİYEM
CEVDET SEZGİN

PKK BELASINDAN KURTULMANIN ÇARESİ VARDIR
Gürhan GÜRSES

GECENİN SÜTÜNÜ RUHUN AVLUSUNA SAĞMAK "DEF"
NURETTİN DOĞAN

AH ŞU PARTİCİLİK VE MEZHEPÇİLİK!
NEVİN BALTA

Orta Doğu’nun Türkçesi
REŞİT YILMAZ

Türkçe giderse ne Türkiye kalır, ne Türk kalır
MİLLİ EMLAK NE YAPAR, DEVLETE VE MİLLETE NASI
MİLLİ EMLAK YÖNETİCİLERİNİN MİLLETE KARŞI OLA
İMAMOĞLU KAZANIRSA DÜNYAYA DEMOKRASİ MESAJI V
AK Partililerin taban teşkilatları toplantısı
Selçuk Solmaz: Arılar yok olursa, dünya üzeri
EY SİYASETÇİLER, BİLMİŞ OLUN Kİ BARIŞ VE HUZU
BAŞKON'DAN OLAĞANÜSTÜ KONGREYE DAVET
EL ELE VERİP MEHMET ÖZHASEKİ'YE KAYBETTİRDİLE
AKYOL'A TÜRK KÜLTÜRÜNE VERDİĞİ HİZMETLER, OKU
MANSUR YAVAŞ: NE HARAM YERİM, NE DE HARAM YED
ANKARA
Yazılım : Networkbil.net
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ® Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu ( BAŞKON )