Ana Sayfa Hakkımızda Foto Galeri Video Galeri Z.Defteri İletişim
EN İYİSİ DEMOKRASİ VE PARLAMENTER SİSTEMDİR
Tarih boyunca dünyada “tek adam” rejimleri hep olmuştur. Tek adam rejimi; krallık, padişahlık, şeyhlik, diktatörlük ve totaliter rejim demektir. “ Demokrasi ”ye ulaşmak, yüzyılları gerektiren bir süreçtir.
12/09/2020 - 23:08
Prof.Dr.HAYRETTİN İVGİN

Diktatörlük rejimine geçmek için uzun zamana ihtiyaç  yoktur. Askeri ve sivil darbelerden hemen sonra tek başına yönetme isteği, yöneticilerde doğal olarak belirir. Demokrasi kültürü olmayan toplumlarda bu tür yöneticilere destek de kolay bulunur.

“ TEK ADAM ” rejimleri; sınırları geniş, fazla nüfuslu ülkelerde uzun ömürlü olmaz. Sonunda bu rejimler yıkılır. Tek adam rejimleri, daha çok site-devletlerde işe yarar. Ancak bu site-devletler, dünya devletlerinin yanında; askeri, mali, hukuki açıdan doğal olarak zayıf oldukları için başka devletler tarafından çabucak yıkılabilir, o nedenle site devletlerin de ömrü kısa olur.

Büyük ve uzun ömürlü devlet olabilmeniz için çağımızda; topraklarınızın  geniş, nüfusunuzun fazla, demokrasinizin ileri, ekonominizin, maliyenizin ve ordunuzun güçlü, yönetme kültürünüzün köklü geleneklere dayalı, siyasetinizin dünyaya ters düşmeyecek düzeyde olması gerekir.

Tek adam” rejimlerinde genellikle ekonominin görüntüsü şöyledir. Devlet işleri ve toplum yararına olan hizmetler, devlet parasıyla özel kişi ve kurumlara yaptırılır. Meselâ; devlet ürettiği elektriğin veya doğalgazın  tahsilatını ihale ile yada resen bir kuruma ve kişiye verir. Bu sisteme Osmanlılar “ iltizam” derlerdi. Bu tür hizmetleri de “ mültezimler ” yerine getirirdi.

 Tek adam rejimlerinde, devlet imtiyazları kişilere bağışlanır. Bu sisteme “tefviz” derler yani imtiyazlar “tahsis” edilir. Devletin imtiyazı, şahıslara yani yandaşlara geçer. Tek adam rejimlerinde “vurgun” çok olur. Taşınır ve taşınmaz mallar  değer kazandırılarak (kıymet artırımı=pahalatmak ) yandaş şirketlerin ya da kişilerin zenginliğini arttırır. Buna “mürabaha” denir ki bu tür tahsisler ve emeksiz-karşılıksız vermeler, adalete ve insan haklarına aykırıdır. Ayrıca kimi mal ve hizmetler üzerinden komisyon ve faiz yüklemeleri ile tek adamın  yandaş  ve tanıdıklarının gelirleri artırılır. Bilinçli yapılan bu eylemler; “iratlaşma”, “tefecilik” ve “faizcilik” sistemidir.

“Tek adam” rejimlerinde maliye, plansız-programsızdır. Toplum hizmetleri için memur sayısı milli gelire ve nüfusa oranlanmaz ve memur sayısı fazla olursa; geliri düşük  kapıkulları çoğaltılmış olunur. “Tek adam” rejimlerinde, genelde kendilerini koruma amaçlı bol miktarda kolluk kuvveti mensubu istihdam edilir. Polis, bekçi, güvenlik elemanı devletin ordusunun sayısından neredeyse daha fazla olur.

Para değeri resmen çalınır, enflasyon bilerek tetiklenir. Buna,  “züyuf akça” (sahte akça=zayıf para=değersiz para) denir. Paranın değeri düştükçe, iş yaptıkları yabancı paraların değeri artar. Yabancı paralar da zaten  halkta, emeği ile geçinende ve garibanda değil, tek adamın yandaşlarında bulunur. Tek adam rejimlerinde “irtikab” yaygındır. Yani uygunsuz (kanunsuz) ve kötü iş (kuralsız,, niteliksiz) iş yapma, kamu malından haksız olarak yararlanmanın sınırı yoktur. Suistimâl de çok olur. Yani devlet yetkisinden kanunsuzca ya da kanunlara uydurularak ve de görevi kötüye kullanarak yararlanma çok fazladır.

Tek adam ve diktatörlük rejimlerinin örneklerine tarihte çok rastlanılmıştır. Bu tür rejimlerde, yönetenlerin topluma dayattığı  mutlak bir ideolojisi vardır.  Zaten o ideoloji, diktatörlüğün yönetme ömrünü biraz uzatmış olur.  Ama dip tarih, uzak tarih ve yakın tarih göstermiştir ki tek adam rejimleri mutlaka son bulur.

En iyisi demokrasidir,  parlementer sistemdir.  Bağımsız,  laik, insan  haklarına dayalı sosyal bir hukuk devleti olmaktır.  Şimdiye kadar, ideolojik yanlılığın ve dikta rejimlerinin hiçbir devlete yararı olmamıştır .

  

90 defa okunmuştur.
Yorumlar..
Henüz Yorum Yapılmamış
Diğer Yazıları..
EN İYİSİ DEMOKRASİ VE PARLAMENTER SİSTEMDİR
TÜRK ÂŞIKLIK GELENEĞİ İÇİNDE KADIN OZANLAR
İSMAİL UÇAKÇI

YESEVİ, BEKTAŞ-İ OĞUZ OCAKLARI AÇILMIŞ…!!!"
Prof.Dr. ANIL ÇEÇEN

DAĞ BAŞI TOPLANTISINDA KONUŞAN Prof.Dr. ANIL ÇEÇEN ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ . ÇEÇEN ŞUNLARI SÖYLEDİ:
Prf. Dr.TURAN USLU

KIYI KUMULLARI VE KORUNMASI ( 6 )
Prof.Dr.HAYRETTİN İVGİN

EN İYİSİ DEMOKRASİ VE PARLAMENTER SİSTEMDİR
Gürhan GÜRSES

NAKKAŞIM RABBİMDİR
CEVDET SEZGİN

BİR YOL HİKAYESİ 2.
HASAN KAYA

KÖYSEL DÖNÜŞÜM / TERSİNE GÖÇ
KAMİLE ÖZDEMİR

BELEDİYELERİN İŞ İSTİHDAMI
YASEMİN AKYOL

TEK GERÇEK HAZİNE: AİLE
SAİME HALAÇ

ÖLDÜREN SEVGİYİ KADINLAR OLARAK ASLA İSTEMİYORUZ
DERYA FİLİZ KORKMAZ

KORANA GÜNLERİNDE MARKALAR NASIL İLETİŞİM KURMALI?
AYSEL RAİFE AKKANAT

BİZ SENİN YAŞINDAYKEN
HASANKEYF’TE TARİH SULARA GÖMÜLDÜ
BİZANS DÖNEMİNDEN KALAN KİLİSEYİ AHIRA ÇEVİRD
‘KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ’NDE AŞI YAPILAN GÖNÜLLÜ
SAKARYA GAZ SAHASI İÇİN 40 KUYU AÇILACAK
ERMENİSTAN ORDUSU AZERBAYCAN’I VURDU
ANTALYA’YI FIRTINA VURDU: 1 ÖLÜ
KANUN DEĞİŞTİ, YARIM MİLYON GENÇ ASKER KAÇAĞI
MERKEZ PARTİ'DE HAREKETLİ GÜNLER... PARTİ TÜR
LÖSEMİYİ YENEN GENÇ HEMŞİRE CORONAYA YENİK DÜ
TÜRK DÜNYASI SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI KIBRIS
TÜRK DÜNYASI SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI KIBRIS
EKMEK FİYATINA ZAM KARARI
FET֒DEN TUTUKLANAN AKP’Lİ ESKİ BELEDİYE BAŞK
MERKEZ PARTİ'DE HAREKETLİ GÜNLER... PARTİ TÜR
ESKİ BELEDİYE BAŞKANI KENDİ TARLASINDA ÖLDÜRÜ
İMAMOĞLU: YOL KENARI DİKEY BAHÇELERE İHTİYAÇ
İYİ PARTİLİLERE POLİS ENGELİ
TESTİ POZİTİF ÇIKAN BAŞKAN YÜKSEL İSTANBUL’A
MASKE TAKMAYANLARA KARANTİNA UYGULANACAK
TEM OTOYOLU BOLU DAĞI ANKARA YÖNÜ BİR AY KAPA
ANKARA
Yazılım : Networkbil.net
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ® www.turkiyeanadoluhaberleri.com