Ana Sayfa Hakkımızda Foto Galeri Video Galeri Z.Defteri İletişim
SİYASET BASAMAKLARINDA BİR İLİM VE İRFAN ADAMI Prf.Dr. HAYRETTİN İVGİN
* Bilim adamı, Yazar, Araştırmacı, Yayınevi sahibi ve Ankara Meclisi Strateji Araştırma ve Geliştirme Akademisi Başkanı Prof. Dr. Hayrettin İvgin Merkez Parti Ankara İl Başkanlığına seçildi.
08-11-2020 21:14

 * Aldığı yüzlerce ödülün büyük bir bölümü Sovyetler Birliği ve Türk Dünyasından. Çalışmaları ile ilgili yurt genelinde aldığı ödüllerin haddi hesabı yok. Aslında 62 eserin sahibi olduğunu söylersek sanırız daha ötesini anlatmaya gerek yok.

     Beştepe’deki Gençlerbirliği tesislerinde yapılan kongreye pandemi sıkıntısı olmasına rağmen önemli katılım oldu. Başta TBMM Başkanvekillerinden İçişleri Bakanlığı da yapan Mehmet Gazioğlu, Refah Parti Ankara İl Başkanı ve Ankara Eski Milletvekili Mehmet Zeki Çelik başta olmak üzere her kesimden değişik isimler katıldı.

     Kongrenin Divan Başkanlığını Emekli Vali- Türk İdareciler Derneği Eski Başkanı Abdulkadir Sarı yaparken yardımcılıklarını MP Genel Başkan Yardımcısı Hüsnü Döğer, İşletme Mühendisi Meral Asiler ve Güzellik Uzmanı Kardelen Sinem yaptılar.

     Divan Başkanının açış konuşmasından sonra kongre AK Parti Kurucular Kurulu Üyesi, iki dönem Kırıkkale Milletvekilliği yapan Kemal Albayrak’ın konuşması ile devam etti.

     Daha sonra kürsüye davet edilen Merkez Parti Genel Başkanı Prof.Dr. Abdurrahim Karslı yaptığı konuşma ile önemli mesajlar verdi. Prof.Dr.Hayrettin İvgin gibi bir ilim ve irfan adamının Ankara İl Başkanlığını kabul etmiş olması partimiz için olduğu kadar, Ankara ve Türkiye için de çok önemlidir diyen Karslı yaptığı konuşmada önemli mesajlar verdi. ( Genel Başkanın konuşmasının tam metnini daha sonra sunacağız )

    Seçimlerin yapılmasından sonra bir teşekkür konuşması yapan Prof.Dr.Hayrettin İvgin “ Ben siyasetten anlamam, şimdiye kadar hiçbir siyasi kuruluşla bağım olmadı. Ancak gördüğünüz gibi beni de siyasetçi yaptılar dedi. Prof Dr. İvgin şunları söyledi: “ Tabii söz konusu milletimiz ve devletimize hizmet etmek olunca bizim için akan sular durur ve nitekim öyle oldu." dedi. Prof.İvgin şunları söyledi: 

    " Merkez Partimizin değerli mensupları ve değerli katılımcılar, ben elimden gelen her türlü gayreti göstereceğim, ancak peşinen belirtmeliyim ki sizlerin desteğinize ihtiyacım var. Özellikle bu kongrenin hazırlanmasında gayret gösteren ve bizim bu camia ile tanışmamıza vesile olan, daha doğrusu bize cesaret veren değerli arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Merkez Parti’nin Genel Başkanı Sayın Prof. Dr. Abdurrahim Karslı, Divan Başkanı  ve yardımcıları; Kongremize katılarak bizleri şereflendiren Sayın Bakan, Sayın Milletvekilleri, Sayın Sivil Toplum Kuruluşları Başkanları ve yöneticileri;

Merkez Partinin her kademesinden bu kongreye katılımlarıyla bizleri onurlandıran değerli dava arkadaşlarım ve değerli davetliler;

Beni Merkez Parti’nin Ankara İl Başkanı olarak ittifakla, lâyık bularak seçmiş olmanıza çok teşekkür ederim. Tabi ki bu teşekkür, benimle birlikte Yönetim Kurulu, Disiplin kuruluna seçilen tüm partidaşlarım adınadır.

Sosyal ve siyasal ortamın çok zor koşullar altında olduğunu hepimiz biliyoruz.  Değerli oylarınızla seçtiğiniz bizler, bu şartlar içinde elimizden gelen ve ileriye dönük hamleleri gerçekleştirecek çalışmalar içinde bulunacağımızı özellikle belirtmek istiyorum. Bu çalışmalarımızda bizlere destek ve yardımda bulunacağınıza inanıyorum, bizleri yalnız bırakmayacağınıza birlik beraberlik içinde olacağımızı umut ediyorum.

Aldığımız göreve lâyık olmaya çalışacağımızın bilinmesini özellikle istirham ediyorum.

Teşrifleriniz için ve bizlere bu göreve getirdiğiniz için yeniden teşekkür ediyorum.

Ankara dışından kongremize katılan teşkilat mensuplarımıza teşekkür ediyorum. Kendilerini tanımak mutluluğuna kavuştum.

Bu vesileyle İl Başkanlığına adaylığım konusunda beni yüreklendiren MP Genel Başkan Başdanışman Sn. Abdurrahman Sarı’ya, E. Milletvekili Sn. Kemal Albayrak’a,

Merkez Parti ailesine, Türkiyemize  MP Ankara İl oluşumunun hayırlı-uğurlu olmasını diliyor, selam ve saygılarımı sunuyorum.”

PROF. DR. HAYRETTİN İVGİN KİMDİR ?

 Hayatı-Öğrenimi:

1943 yılında Vezirköprü’de doğdu. İlk ve ortaokulu Vezirköprü’de okudu. Kuleli Askeri Lisesi’ni 1961’de bitirdi. Kara Harp Okulu son sınıfından 1963 yılında ayrıldı. Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümünden 1966’da mezun oldu. Daha sonra Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde lisans tamamladı. (1991). İngiltere-Buckinghamshire’de faaliyetini sürdüren The Open University International Extension College’de uzaktan eğitim ve yaygın eğitim konusunda öğrenim gördü. (1975). Türkiye’de ilk Eğitim Teknoloğu ünvanını alıp uzaktan eğitim ve eğitim teknolojisi konusunda görev yapan onbeş kişiden biri olmuştur.

    Bulunduğu Görevler:

    Sungurlu Ortaokulu ve Lisesi’nde Edebiyat Öğretmenliği ve Müdür Başyardımcılığı, Hereke Lisesi’nde Edebiyat Öğretmenliği ve Müdürlük yaptı (1966-1974). MEB’nda Mektupla Öğretim Merkezi, Yaygın Yüksek Öğretim Kurumu (YAYKUR) Planlama-Programlama ve Değerlendirme Dairesi, Açık Öğretim Dairesi gibi birimlerde; Eğitim Teknoloğu, Şube Müdürlüğü, Daire Başkan Yardımcılığı ve Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu (1974-1978). Bir süre; Mektupla Öğretim Okulunda Müdürlük ile Açık Yüksek Okul’da Müdür Yardımcılığı ve Edebiyat Öğretmenliği yaptı (1978-1979). Kültür Bakanlığı’nda Millî Folklor Araştırma Dairesi Başkan Yardımcılığı ile APK Kurulu Daire Başkanlığı, HAGEM Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu. (1979-1993). 1993 yılında emekli oldu.

Hayrettin İVGİN, lise, yüksekokul, eğitim enstitüsü, üniversite gibi çeşitli eğitim kurumlarında ve Belediye Konservatuvarlarında; edebiyat, Türkçe, halk bilimi, musiki tarihi vb. dersler vermiştir.

Kitapları ve Yayımları:

Hayrettin İVGİN’in, yayımlanmış 61 kitabı ve 2500’ü aşkın yazısı bulunuyor. Bunların en az 400 tanesi bilimsel çalışma ürünüdür.

Eğitim, şiir, edebiyat, folklor, halk edebiyatı, deneme, eleştiri, tanıtma, genel kültür, siyaset bilimi gibi konularda eserler vermiş ve yazılar yazmıştır.

Bir çok derginin ve gazetenin kuruluşunda bulunmuş, Yazı İşleri Müdürlüğü ve yayın kurullarında görev almıştır. TÜRKSOY Dergisi ile UNIMA (Uluslararası Gölge Oyunu Birliği) Türkiye Millî Merkezi’nin çıkardığı Karagöz Dergisi’nin Yazı İşleri Müdürlüğünü yapmıştır. Ardahan Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nin öğretim üye ve görevlileriyle birlikte 3 ayda bir çıkarılan Türkçe, İngilizce, Rusça yayımlanan KARADENİZ adlı uluslararası hakemli sosyal bilimler dergisinin sahibidir.

Kültür Ajans olarak 3 ayda bir çıkarılan Türkçe, İngilizce, Rusça yayımlanan KÜLTÜR EVRENİ adlı uluslararası hakemli sosyal bilimler dergisinin sahibidir.

Kültür Ajans olarak 4 ayda bir çıkarılan Türkçe, İngilizce, Rusça yayımlanan BİLİMSEL EKSEN adlı uluslararası  hakemli sosyal bilimler dergisinin sahibidir.

Kültür Ajans tarafından 2 ayda bir yayımlanan Eğitim-Kültür Sanat Edebiyat ve Halkbilimi dergisi KÜLTÜR ÇAĞLAYANI’nın dergisinin sahibidir.

Ulusal ve uluslararası pek çok yayının yayın kurullarında ve hakem kurulunda yer almıştır. Mesela; Bayatı (Azerbaycan), Vektör (Azerbaycan), Arayışlar (Nahçıvan), Kümbet (Türkiye), Size (Türkiye) vb. gibi onlarca dergi bunlardan birkaçıdır.

Birçok gazetenin ve süreli yayının köşe yazarlığını da yapmıştır, yapmaktadır. Mesela; Vatandaş (Ankara), Ulus (Ankara), Yarın (Ankara), Sungurluya Özlem (Çorum), Yedi Gün (Ankara) bunlardan birkaçıdır.

Yüzlerce makalesi, bilimsel yazıları ve tebliğleri, yurtdışında Çince, Kazak Türkçesi, Özbek Türkçesi, Kırgız Türkçesi, Türkmen Türkçesi, Azerbaycan Türkçesi, Rusça, Arapça, Romence, İtalyanca, Fransızca, Almanca, İngilizce vb. dillerde yayımlanmıştır.

Biyografisinin Yer Aldığı Ansiklopediler:

Hayrettin İvgin’in biyografisi pek çok kitap, dergi, antoloji ve ansiklopedilerde yer almıştır. Bu ansiklopedilerden bazıları şunlardır.

-Türkiye’de Kim Kimdir?

-Tanzimattan Bugüne Edebiyatçılar Ansiklopedisi (Yapı Kredi Yayınları)

-Edebiyatımızda İsimler (Dr. Arslan Tekin)

-Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (Elvan Yayınları)

-Encyclopedia of Turkısh Authors (Elvan Yayınları)

-Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (Elvan Yayınları)

-Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi (Elvan Yayınları)

-Türk Edebiyatçıları Ansiklopedisi (Atatürk Kültür Merkezi Yayını)

-Türkiye Türkologları ve Türk Diline Emek Verenler (Akçağ Yayınları)

-Manas Ansiklopedisi (Kırgızistan Devlet Yayını)

Bilimsel Toplantılar:

Hayrettin İVGİN, yurtiçi ve yurtdışında yapılan 250’yi aşkın millî ve milletlerarası kongre, seminer ve sempozyumlarda bildiriler sunmuştur. Ayrıca, pek çok millî ve milletlerarası kongre, seminer, sempozyum gibi bilimsel toplantıların bizzat organizasyonunda da bulunmuştur.

Ödülleri ve Başarı Belgeleri:

250’yi aşkın teşekkür, takdirname ve onur belgesi, 150’yi aşkın ödül ve başarı plaketi bulunuyor. Çok önemli ödüllerin sahibidir. “İhsan Hınçer Türk Folkloruna Hizmet Ödülü” (Folklor Araştırmaları Kurumu-1989), “Türk Şairleri Yüksek Sanat Ödülü” (Kastamonu Daday Kaymakamlığı-1987), “Halk Ozanlığı Emeği Geçenler Ödülü” (Halk Ozanları Vakfı-1984). “Halk Ozanlığı Geleneğine Hizmet Ödülü” (AŞDER-1995), “Mersin Kültür ve Sanatına Hizmet Ödülü” (Mersin Valiliği-1995), “Geleneksel Türk Tiyatrosuna Hizmet Ödülü” (UNIMA Türkiye Milli Merkezi-1998), “Samsun Kültür ve Sanatına Hizmet Ödülü” (Samsun Halk Ozanları ve Şairleri Derneği-2001), “Türk Dünyası Kültür ve Halk Bilimine Hizmet Ödülü” (Hüseyin Gazi Kültür Derneği-2006) “Türk Dünyasına Hizmet Uluslararası Ödülü” (Azerbaycan Vektör Milletlerarası İlim Merkezi-2007), “Türk Dünyasına Hizmet Uluslararası Altın Madalya Ödülü” (Azerbaycan Türk Dünyası Araştırmaları Uluslararası İlimler Akademisi-2008), “Türk Dünyası Edebiyatına Hizmet Ödülü” (KIBATEK-2010), “13. Süleyman Brina Uluslararası Balkanlar Türk Kültürüne Hizmet Ödülü” (Doğru Yol: Prizren/KOSOVA-2009), “Edebiyat Dalında Üstün Hizmet ve Başarı Ödülü” (İLESAM-2011), “Ahmet Tufan Şentürk Türk Şiirine Onur Ödülü” (Ankara-2010), “Şerefli Ömür Ödülü” (Azerbaycan Qayğı ve Himaye Fondu-2011), “Qızıl Qalem (Altın Kalem) Ödülü” (Azerbaycan Kitle İletişim Çalışanları Sendikalar Birliği-2011), “Ankara Kültürüne Hizmet Ödülü”, (Ankara Kulübü- 2013), “Halk Bilimi Ödülü” (Motif Vakfı, 2014), “HAMOY Halk Bilimi Ödülü” (Halk Müziği Oyunları Araştırma Eğitim Derneği, 2015), “Zile Kültürüne ve Halkbilimine Hizmet Ödülü” (Zile Belediye Başkanlığı, 2015), “2015 Girişimci Ödülü” (Türkiye Sanat Platformu-TÜRKSA, 2015),   “Altın Başkan Ödülü” (Memur-Der Federasyonu, 2015), “Türk Dünyasına Hizmet Ödülü” (Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Kazakistan Mesleki Kariyer ve Yabancı Diller Üniversitesi-2017) “Ustad Qelem Sahibi Ödülü”, (Azerbaycan Qafqaz-Media İB, Bakü 2018), “Manas’ın Mirascıları: Türk Dünyası Kültürüne Hizmet Ödülü” (Kırgızistan Kasım Tınıstanov Isık Göl Devlet Üniversitesi-Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği-Dünya Söz Akademisi, Karakol 2018), “Hizmet Şeref Ödülü” (Ankara Sanat Platformu, Ankara 2019), Kırımtatar ve Türk Dünyası Kültürüne ve Sanatına Hizmet Fahri Yarlık Ödülü (Simferepol, İsmail Gaspıralı İlimler ve Sanatlar Akademi (2019), önemli bazı ödülleridir.

Hayrettin İVGİN’e Moskova’da 2009 yılında, “dünya edebiyatına büyük katkılar” gerekçesiyle Rus Edebiyat Akademisi’nce Aydınlanma Fedakârı A.S. Puşkin Altın Madalya Ödülü verilmiştir.

Rusya Federasyonu Yazarlar Birliği’nin 2009 yılında tespit ettiği “Dünyada Önemli (Saygın) 500 Yazar” arasına girerek, kendisine madalya ve diploma verilmiştir.

Bakü Devlet Üniversitesi tarafından bu üniversitenin kuruluşunun 90. yılı dolayısıyla kendisine Bakü’de 2012 yılı içinde Haydar Aliyev Altın Madalyası  verilmiştir.

Radyo ve Televizyon Programcılığı:

Hayrettin İVGİN’in Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 1974’de verilmiş “Radyo ve TV Programcılığı Sertifikası” bulunmaktadır. 1989-1990 yıllarında TRT Ankara Radyosunda “Folklorumuza Emek Verenler” programında uzmanlık yapmıştır (52 program), TRT TV’de 10 dizilik “Türk El Sanatları Belgeseli’nin yapımcılığında ve uzmanlığında bulunmuştur.

Yine TRT-TV’de yayımlanan 8 dizilik “Âşıklık ve Âşıklık Geleneğimiz” adlı belgeselin metin yazarlığını ve danışmanlığını yapmıştır. TV ve radyolarda yüzlerce programın ve belgeselin metin yazarlığını, uzmanlığını, prodüktörlüğünü ve danışmanlığını yapmış, bazılarında bizzat konuşmacı olarak bulunmuştur. Uzun bir süre bazı radyolarda kültür programları yapmıştır. En son yaptığı ve uzman olarak görev aldığı programlar, TRT-TSR’da “Türklerde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma” adlı geleneklerle ilgili program, “İnci Mercan” adlı eğlence-eğitim programı ile “Perde Kurdum Şema Yaktım” adlı Karagöz programıdır.

TSR’de 2010 ve 2011 yıllarında “Türkülerin Dilinden” programının hem danışmanlığını hem de konuşma uzmanlığını (104 program) yapmıştır.

Bir televizyon kanalında bir süre devam eden “Raflardaki Kitaplar” programının yapımcılığında ve sunuculuğunda (13 Bölüm) bulunmuştur. TRT’de Televizyonda yayınlanan “Halk Hikâyeleri” adlı yapımın (13 Bölüm) metin yazarlığı görevini yürütmüştür. TRT televizyonlarında yayımlanan “Derin Kökler” programının danışmanlığı görevini yürütmüştür.

Hayrettin İVGİN, 1988-1991 yıllarında Kültür Bakanlığı Türk Halk Müziği Repertuvar Kurulunun başkanlığında bulunmuştur. 2012 yılından bu yana TRT Türk Halk Müziği Repertuvar Kurulunun üyesidir. Bu görevi devam etmektedir.

Vakıf/Dernekler ve Üyelikler:

Hayrettin İVGİN, pek çok vakıf ve derneğin kurucusu ve üyesi olmuş, kimilerinin yönetim kurullarında görev almıştır. Folklor Araştırmaları Kurumu (FAK), Türk-Alman Dostluk Derneği, Türk-Pakistan Kültür Derneği, Başkent Halk Oyunları Topluluğu (BAŞ-HOT), Ankara Halk Âşıkları Kültür ve Araştırma Derneği (AŞDER), Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (ATURJET), Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Birliği (FİJET), Çağdaş Atatürkçüler Derneği (ÇAĞ-ATA-DER), Eskişehir Kültür Sanat Turizm Vakfı, Bolu Kültür ve Sanat Vakfı, Cumhuriyet Kültür ve Tanıtım Vakfı, Müteşebbis Gelişim Vakfı (MESVAK), 21 Mayıs Harbiyeliler Derneği, İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM), Avrasya Dostluk Kültür Sanat ve Turizm Kurumu, Türk Makedon Kültür Sanat ve Dostluk Kurumu, Türk-Romen Kültür Sanat ve Dostluk Kurumu, Ankara-Varşova Dostluk Derneği, Egeli Araştırmacı ve Yazarlar Birliği (EGAY-DER), Dil Derneği, Dünya Söz Akademisi Derneği (DÜSA), Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği (Dünya-Der), Avrasya Sanat Kültür ve Edebiyat Federasyonu (ASKEF), Milletlerarası Gölge Oyunları Birliği (UNIMA) Türkiye Millî Merkezi (Dünya Türkleri Dostluk Derneği)vb. Türkiye çapındaki ve uluslararası dernek, birlik, vakıf ve kuruluşlarda üyedir. Bir süre (2017-2019) UNIMA Türkiye Milli Merkezi’nin Başkanlığını  yapmıştır.

Hayrettin İVGİN, Azerbaycan Âşıklar Birliği ile Azerbaycan Yazıcılar (Yazarlar) Birliğinin asli üyesidir. Rusya Federasyonu Yazarlar Birliğinin asli üyesidir. Azerbaycan’da bulunan “Vektör” Beyhelhalk İlim Merkezi’nin Türkiye Temsilcisidir. Azerbaycan’da faaliyet sürdüren Türk Dünyası Araştırmaları Uluslararası İlimler Akademisi’nin İlmi Şûra üyesi olup aynı zamanda Türkiye-Ankara Başkanıdır. Azerbaycan Kütlevi İnformasiye Vesiteleri İşçilerinin Hemkârlar İttifakı (AZERKİVİHİ)’nin üyesidir.

Ankara’da faaliyetini sürdüren Toplumsal Eğitim Akademisi’nin “Akademi Yürütme Kurulu” üyesidir. Dünya Söz Akademisi’nin “Akademik Kurul” üyesidir.

Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde Valilikçe oluşturulan Ankara Somut Olmayan Kültürel Miras Komisyonunun 2007 yılından bu yana üyesidir.

1994 yılından bu yana Ankara’da faaliyet gösteren Kültür Ajans Tanıtım ve Organizasyon Ltd. Şti.’nin sahip ve kurucuları arasında bulunmakta olup Kıbrıs Lefke Avrupa Üniversitesi’nde çalışmış, 1996-2013 yılları arasında temsilciliğini yapmıştır.

Hakkında Yapılan Tezler, Kitaplar ve Özel Yayınlar:

Hayrettin İVGİN ve eserleri hakkında, Cumhuriyet Üniversitesi ile Erciyes Üniversitesinin Türk Dili ve Edebiyatı Bölümlerinde bitirme tezi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri Bölümünde Yüksek Lisans tezi yaptırılmıştır.

Bitirme ve Yüksek Lisans +tezleri ile hakkında yayımlanan kitaplar şunlardır:

1.      Nuriye Demirdağ; Yazar, Folklorcu Hayrettin İvgin’in Hayatı ve Çalışmaları /Bitirme Tezi/Erciyes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Bölümü/Tez Danışmanı: Dr. Bayram Durbilmez, Kayseri 2003, Sayfa 54.

2.      Burcu Yıldız; Hayrettin İvgin Biyografisi/Bitirme Tezi/Cumhuriyet Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Bölümü/Tez sorumlusu: Yrd. Doç. Dr. Doğan Kaya, Sivas 2005, Sayfa 112.

3.      Kadriye Akıncı; Hayrettin İvgin’in Manas  Romanında Halk Bilimsel (Folklorik) Unsurlar, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri Bölümü/Tez Sorumlusu: Doç. Dr. Kenan Koç, Muğla 2018, 270 s.

4.      Prof. Dr. Elçin İskenderzade; Prof. Dr. Hayrettin İvgin (Biyografi-Bibliyografya), Vektör Neşirler Evi, Bakü/Azerbaycan 2008.

5.      Ihlamur Dergisi Hayrettin İVGİN özel sayısı, 5. Sayı, Kasım 2010

6.      Gülaye Şınıxlı, O Biriler Kimisen (Hayrettin İvgin Yaradıcılığı Konteksinde), (Azerbaycan Türkçesiyle), Adiloğlu Neşriyatı, Bakı 2012, sayfa 86.

6. Melonkolik Şiirler,  (Hazırlayan: Erhan İvgin), Kültür Ajans Yayınları, Ankara 2006

7. Bilirem Gelmeyeceksen (Şiirler),  (Azerbaycan Türkçesiyle) Hazırlayan: Prof. Dr. Elçin İsgenderzade), Vektör Neşirler Evi, Bakü/Azerbaycan 2007

8. Hüzünlü Şeirler (Şiirler), (Azerbaycan Türkçesiyle) (Hazırlıyan: Elhan Yurdaoğlu), Kültür Ajans Yayınları, Ankara 2010

 

Akademik Unvanları:

Hayrettin İVGİN, Avrupa, Kuzey Afrika ülkelerinin büyük bir bölümünü, komşu Arap ülkeleri ve Arabistan’ı, Asya ülkelerini, Çin’i ve Türk Cumhuriyetlerini ziyaret etmiştir.

Hayrettin İVGİN’e bir çok ülkenin ilimler akademileri ve üniversiteleri akademik üyelik, fahri doktora ve profesörlük payeleri vermiştir.

2003 yılı içinde; Azerbaycan’da bulunan “VEKTÖR” Beynelhalk İlim Merkezi tarafından kendisine Fahri Doktora verilmiştir. Azerbaycan Bakü Asya Üniversitesi’nin de Fahri Doktorudur.

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi tarafından 2012 yılında kendisine Fahri Konuk Öğretim Üyeliği payesi verilmiştir.

2006 yılı içinde kendisine Azerbaycan’da faaliyet gösteren Vektör Beynelhalk İlim Merkezi ile Türk Dünyası Araştırmaları Uluslararası İlimler Akademisinin Fahri Profesörlüğü verilmiştir.

Kırgızistan-Karakol’da bulunan Kasım Tınıstanov Isık Göl Devlet Üniversitesi senatosunun 30.10.2018 tarih ve 2 no’lu kararıyla 2018 yılında Fahri Profesör unvanı verilmiştir.

Kırgızistan-Karakol’da bulunan Isık Göl Enstitüsü senatosunun 27.06.2019 tarih ve 10 nolu kararıyla 2019 yılında Fahri Profesör unvanı verilmiştir.

Bakü Devlet Üniversitesinin bölümlerinin ortak yayını olan ve bilimsel hakemliği dünyaca kabul görmüş olan “Dil ve Edebiyat” jurnalinin redaksiya heyetince kendisine “Fahri Diploma” verilmiştir.

Bürokraside ve sivil hayatta pek çok projenin hazırlayıcısı ve uygulayıcısı olan Hayrettin İVGİN, evli ve 2 çocuklu olup Fransızca bilmektedir.

HAYRETTİN İVGİN’İN YAYIMLANMIŞ KİTAPLARI

1.      Uzaktan Öğretimde Ders Mektubu Yazma Teknikleri (N. Aslan, A. Şeren ile birlikte), Milli Eğitim Bakanlığı Mektupla Öğretim Merkezi Yayını, Ankara 1976

2.      Halk Edebiyatı II, (N. Aslan, A. Şeren ile birlikte), Eğitim Enstitüleri Ders Kitabı, Millî Eğitim Bakanlığı Yaygın Yükseköğretim Kurumu Yayını, Ankara 1977

3.      Halk Edebiyatı III, Eğitim Enstitüleri Ders Kitabı, Millî Eğitim Bakanlığı Yaygın Yükseköğretim Kurumu Yayını, Ankara 1977 (II. Baskı 1978).

4.      Türkçe ve Öğretimi II, (Ö. Ünal, N. Aslan, A. Şeren ile birlikte), Eğitim Enstitüleri Ders Kitabı, Millî Eğitim Bakanlığı Yaygın Yükseköğretim Kurumu Yayını, Ankara 1977

5.      Âşık Sıtkı (Pervane), Ankara 1976.

6.      Uzaktan Öğretimle İlgili Bir Kaynakça Denemesi, Millî Eğitim Bakanlığı Yaygın Yükseköğretim Kurumu Yayını, Ankara 1979.

7.      Atatürk’ün Türkiyesi (Âşık Eminî Düştü’nün Hayatı ve Şiirleri), Ankara 1981

8.      Atatürk’ün İzindeyiz (Âşık Kul Ahmet’in Hayatı ve Şiirleri), Ankara 1981

9.      Gelin Atatürk’ün Yoluna Dostlar (Âşık Kul Ahmet’in Hayatı ve Şiirleri), Ankara 1981.

10.   Âşık Tahirî-Hayatı ve Bibliyografyası (N. Tan ile birlikte), Kültür ve Turizm Bakanlığı Millî Folklor Araştırma Dairesi Yayını, Ankara 1984

11.   Zileli Âşık Fedaî (M. Yardımcı ile birlikte), Ankara 1984

12.   Âşık Veysel’e Deyişler (İ.Ü.Nasrattınoğlu ile birlikte), Folklor Araştırmaları Kurumu Yayını, Ankara 1983

13.   Karınca Dergisi Kooperatifçilikle İlgili Bibliyografya (N. Tan ve İ. Ü.     Nasrattınoğlu ile birlikte), Türk Kooperatifçilik Kurumu Yayını, Ankara 1984

 14. Otuzuncu Kuruluş Yıldönümünde Folklor Araştırmaları Kurumu, Folklor Araştırmaları Kurumu Yayını, Ankara 1978.

15.   İhsan Hınçer Türk Folkloruna Hizmet Ödülü 87, Folklor Araştırmaları Kurumu Yayını, Ankara 1987.

16.   Zileli Âşık Zefil Necmi (M. Yardımcı ile birlikte), Ankara 1988

17.   Dertler Üstüme Üstüme (Âşık Yanık Umman’ın Hayatı ve Şiirleri), Ankara 1988.

18.   Dost İline Götür Beni (Âşık Yoksul Derviş’in Hayatı ve Şiirleri), Ankara 1989.

19.   Yüz Bin Oldu Yarelerim (Âşık Yoksul Derviş’in Şiirleri), Ankara 1989.

20.   Geredeli Âşık Figanî, Kültür Bakanlığı Yayını, Ankara 1994.

21.   Eski ve Yeni Karagöz Oyun Metinleri (M. Özlen ile birlikte), Kültür Bakanlığı Yayını, Ankara 1996.

22.   Zileli Âşık Ceyhunî (M. Yardımcı ile birlikte), Ankara 1996

23.   Türk Halkbilimi ve Halk Edebiyatında Görüşler, Ankara 1996

24.   Bir Şah Olsam Hükmeylesem Cihana (Âşık Kul Ahmetin Hayatı ve Şiirleri), Ankara 1996

25.   Gönlüm Kanatlandı (Âşık Çoban Hüseyin’in Hayatı ve Şiirleri), Aş-Der Yayınları, Ankara 1998.

26.   Âşıklar Dünyasında AŞ-DER (Antoloji) (A.E. Bozyiğit, H. Çemrek ile birlikte), Aş-Der Yayınları, Ankara 1998.

27.   Vezirköprü Halk Kültürü Derlemeleri , Vezirköprü Belediyesi Yayınları, Ankara 1998.

28.   Karagöz ve Kukla Sanatımız, UNIMA Türkiye Milli Merkezi Yayınları, Ankara 2000.

29.   Nail Tan (Biyografi-Bibliyografya), Ankara 2003.

30.   Anadolu Halk Hikayeleri, Kültür Ajans Yayınları, Ankara 2003.

31.   Uluslararası Türk-Ermeni Tarih ve Kültür Sempozyumu Bildirileri (O. Sanan ile birlikte), Cumhuriyet Kültür ve Tanıtım Vakfı Yayınları, Ankara 2003

32.   Uluslararası Atatürk ve Güzel Sanatlar Sempozyumu Bildirileri (N. Tan ile birlikte), Cumhuriyet Kültür ve Tanıtım Vakfı Yayınları, Ankara 2005

33.   Kalecikli Âşık Mir’ati (A.E. Bozyiğit ile birlikte). Kültür Ajans Yayınları, Ankara 2004

34.   Tellerimiz Atatürk’ü Çağırır (Âşık Eminî Düştü Şiirleri), Kültür Ajans Yayınları, Ankara 2004.

35.   Hüsne Mağrur Olma (Halk, Âşık, Tekke Edebiyatı Yazıları), Kitabevi Yayınları, İstanbul 2005.

36.   Altay Dağlarının Kaplanı Manas (Mitolojik Roman), Yurt Yayınları, Ankara 2005.

37.   Deli Görünüşlü Akıllı Behlül Danende , Yurt Yayınları, Ankara 2005.

38.   Melânkolik Şiirler (Hazırlayan: Erhan İvgin), Kültür Ajans Yayınları, Ankara 2006.

39.   Prof. Dr. Taciser Onuk Armağanı (F. Akpınarlı, H. S. Ortaç ve N. Tan’la birlikte), Kültür Ajans Yayınları, Ankara 2007.

40.   Bilirem Gelmeyeceksen (Şiirler), (Hz: Prof. Dr. Elçin İsgenderzade), Vektör Neşrevi, Bakü 2007.

41.   Türk Halk Edebiyatında Karakuş Kadı Fıkraları (Prof. Dr. S. Akten ve N. Tan’la birlikte), Kültür Ajans Yayınları, Ankara 2008.

42.   Avrasya Kurumu Sempozyum Bildirileri,  Ankara 2008.

43.   Geçmişten-Günümüze Sungurlulu Halk Şairleri, Sungurlu Belediyesi Yayınları, Ankara 2009.

44.   Yozgat Türküleri ve Oyun Havaları (S. Turhan ve Ö. Ünal’la birlikte),Yozgat Dernekler Federasyonu Yayınları, Ankara 2009.

45.   Fuzuli Sempozyum Bildirileri (G. Öz ile birlikte), Hüseyin Gazi Vakfı Yayınları, Ankara 2008

46.   Avrasya Kurumu Sempozyum Bildirileri (5. Nizami’den Y. Emre’ye K. Atatürk’ten H. Aliyev’e Uzanan Sevgi ve Barış Yolu Sempozyumu), Ankara 2009

47.   Avrasya Kurumu Sempozyum Bildirileri (6. Nizami’den Y. Emre’ye K. Atatürk’ten H. Aliyev’e Uzanan Sevgi ve Barış Yolu Sempozyumu), Ankara 2010

48.   Avrasya Kurumu Sempozyum Bildirileri (7. Nizami’den Y. Emre’ye K. Atatürk’ten H. Aliyev’e Uzanan Sevgi Yolu Sempozyumu) Ankara 2011

49.   Yozgatlı Şair Hüznü-Hizbi Baba (Ö. Ünal ve F. Öncül ile birlikte), Kültür Ajans Yayınları, Ankara 2008

50.   Nail Tan’a Armağan (T. Gülensoy ile birlikte), Kültür Ajans Yayınları, Ankara 2011

51.   Sözün Gözesi/Âşık Erol Şahiner Hayatı ve Şiirleri, Yenidoğan Yayınları, İstanbul 2008

52.   Hüznlü Şeirler (Şiirler) (Hz. Elxan Yurdoğlu), Kültür Ajans Yayınları, Ankara 2010

53.   Uzaktan Eğitimde Ders Notu Yazma İlkeleri (A. Şeren ile birlikte), Atılım Üniversitesi Yayını, Ankara 2010

54. Avrasya Kurumu Sempozyumu Bildirileri (8. Nizamî’den Yunus Emre’ye-Kemal Atatürk’ten Haydar Aliyev’e Uzanan Sevgi ve Barış Yolu Sempozyumu), Ankara 2012

55. Âşık Yoksul Derviş’ten Hz. Ali Mevlüdü-Düvaz İmamlar-Nevruzîyeler, Kültür Ajans Yayınları, Ankara 2012.

56. Avrasya Kurumu Sempozyumu Bildirileri (9. Nizamiden Yunus Emre’ye-Kemal Atatürk’ten Haydar Aliyev’e Uzanan Sevgi ve Barış Yolu Sempozyumu), Ankara 2013

57. Derin Mitoloji (İnançlarda-Söylencelerde-Folklorda-Geleneklerde), Kültür Ajans Yayınları, Ankara 2013

58. Tarihi Şiir ve Ağıtlarda Ermeni Katliamı, Kültür Ajans Yayınları, Ankara 2015.

59. Manas/Altay Dağlarının Kaplanı (Mitolojik Destan Roman), 2. Baskı Kültür Ajans Yayınları, Ankara 2016.

(Bu roman Azerbaycan Türkçesiyle de aynı yıl içinde yayımlanmıştır.)

60. Kalecikli Âşık Mir’atî, 2. Baskı (Ali Esat Bozyiğit’le birlikte), Kalecik Belediyesi Kültür Yayınları No: 3, Ankara 2016

61) Geredeli Âşık Figanî/Hayatı-Sanatı-Şiirleri, (M.Sabri Koz ile birlikte), Bolu Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Yayını No: 07, Ankara 2017.

62) 3. Karadeniz Uluslararası Dergi Sempozyumu Bildirileri, Kültür Ajans Yayınları, Ankara 2019.

103 defa okunmuştur.
Etiketler : -
Yorumlar..
Henüz Yorum Yapılmamış
 
MEHMET AKYOL

SİYASİ İSRAF VE KAMUOYUNDA GARNİTÜR OLARAK DEĞERLENDİRİLEN PARTİLER
Prof.Dr.HAYRETTİN İVGİN

FİKRİ HÜR, VİCDANI HÜR, İRFANI HÜR NESİLLER YETİŞTİRMEK
Prf. Dr.TURAN USLU

KIYI KUMULLARI VE KORUNMASI ( 6 )
İSMAİL UÇAKÇI

YESEVİ, BEKTAŞ-İ OĞUZ OCAKLARI AÇILMIŞ…!!!"
Gürhan GÜRSES

NAKKAŞIM RABBİMDİR
CEVDET SEZGİN

BİR YOL HİKAYESİ 2.
HASAN KAYA

KÖYSEL DÖNÜŞÜM / TERSİNE GÖÇ
Prof.Dr. ANIL ÇEÇEN

DAĞ BAŞI TOPLANTISINDA KONUŞAN Prof.Dr. ANIL ÇEÇEN ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ . ÇEÇEN ŞUNLARI SÖYLEDİ:
KAMİLE ÖZDEMİR

BELEDİYELERİN İŞ İSTİHDAMI
DERYA FİLİZ KORKMAZ

KORANA GÜNLERİNDE MARKALAR NASIL İLETİŞİM KURMALI?
YASEMİN AKYOL

TÜKETİMDEN İSRAFA UZANAN YOL
SAİME HALAÇ

ÖLDÜREN SEVGİYİ KADINLAR OLARAK ASLA İSTEMİYORUZ
AYSEL RAİFE AKKANAT

BİZ SENİN YAŞINDAYKEN
BİR ANKARA SEVDALISI MURADINA ERİNCE HER YER
ON BİR PROFESÖR, ONLARCA İLİM VE İRFAN ADAMI
BÜLENT ARINǒIN AKP MİLLETVEKİLİ OĞLU: TEK Bİ
BÜLENT ARINÇ İSTİFA ETTİ
KORKUNÇ İDDİA: TARTIŞTIĞI EŞİNİ ARABADAN ATAR
CORONA VİRÜSÜ VERİLERİNDEKİ YENİ REKORUN ARDI
MATBAADA 1 MİLYON 352 BİN SAHTE DOLAR BASAN 6
BIÇAKLANDI, SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINI İHLALDEN CE
ALDIĞI TATLI 3 BİN 150 TL’YE MAL OLDU
İYİ PARTİ’DE İYİ OLMAYANLAR ( İKİNCİ PARTİDE
BİR ANKARA SEVDALISI MURADINA ERİNCE HER YER
CORONA VİRÜSÜ VERİLERİNDEKİ YENİ REKORUN ARDI
KORKUNÇ İDDİA: TARTIŞTIĞI EŞİNİ ARABADAN ATAR
İYİ PARTİ’DE İYİ OLMAYANLAR ( İKİNCİ PARTİDE
BIÇAKLANDI, SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINI İHLALDEN CE
MATBAADA 1 MİLYON 352 BİN SAHTE DOLAR BASAN 6
ON BİR PROFESÖR, ONLARCA İLİM VE İRFAN ADAMI
BÜLENT ARINǒIN AKP MİLLETVEKİLİ OĞLU: TEK Bİ
ALDIĞI TATLI 3 BİN 150 TL’YE MAL OLDU
BÜLENT ARINÇ İSTİFA ETTİ
ANKARA
Yazılım : Networkbil.net
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ® www.turkiyeanadoluhaberleri.com