Ana Sayfa Hakkımızda Foto Galeri Video Galeri Z.Defteri İletişim
TRUMP-BİDEN KARŞI KARŞIYA GELDİ: ABD BAŞKANI AŞIRI SAĞCILARI KORUDU
ABD Başkanı Donald Trump ve Demokratların adayı Joe Biden, Kasım ayında yapılacak seçim öncesinde ilk kez kamuoyunun karşısında kozlarını paylaştı.
30-09-2020 16:04

Son aylarda George Floyd ve Breonna Taylor gibi Afro-Amerikalıların polis şiddeti ile öldürülmesi ve Jacob Blake’in de polisin saldırısına uğrayarak felç kalmasıyla birlikte alevlenen ırkçılık tartışmaları ABD Başkanı Donald Trump’ı pek etkilememiş görünüyor…

3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde Cumhuriyetçilerin adayı ABD Başkanı Donald Trump (74)  ile Barack Obama döneminin Başkan Yardımcısı ve Demokratların adayı Joe Biden (77) ilk kez kozlarını kamuoyunun karşısında paylaştı.

Moderatörlüğünü Fox News haber kanalından Chris Wallace’ın üstlendiği tartışma programı, ABD'nin Ortabatı eyaletlerinden Ohio'da Cleveland kentindeki Case Western Reserve Üniversitesi ve Cleveland Kliniği'nin ev sahipliğinde düzenlendi.

AŞIRI SAĞCILARI DESTEKLEDİ: BÖYLE DEVAM EDİN

Bölümlere ayrılan tartışma programında Wallace, Trump’a ırkçı beyazları ve militan gruplar hakkında bir çağrıda bulunup bulunmayacağını sorunca, ABD Başkanı hiç beklenmedik bir yanıt verdi…

Son dönemde hem polisin hem de silahlı grupların ırkçı saldırıları olduğunu hatırlatan moderatörün sorusuna, “Solcular şiddetin sorumlusu. Ben elimden ne geliyorsa yaparım” dedi. Wallace’ın “O zaman yapın efendim” yanıtına Biden da, “O zaman yap ve söyle” ifadesini kullandı.

Trump bu tepki karşısında, “Onlara ne dememi istersiniz? Bana isim verin” derken Biden da beyazların üyesi olduğu silahlı bir aşırı sağcı örgüt olan Proud Boys’un adını söyledi.

 Trump, “Proud Boys, geri çekilin ve hazırda bekleyin. Fakat size bir şey söyleyeyim bence ANTIFA (faşizm karşıtları için kullanılan isim) konusunda bir şey yapmak gerek” dedi.

Trump’ın sözleri hem ABD kamuoyunda hem de sosyal medyada gündem oldu… Proud Boys üyesi ve yürüyüşleri düzenleyen isimlerden biri olan Joe Biggs, “Başkan Trump Proud Boys’a hazırda bekleyin dedi çünkü birilerinin ANTIFA ile mücadele etmesi gerek… Evet efendim! Biz hazırız!” dedi.

TRUMP BEL ALTI VURMAYA ÇALIŞTI

Biden, 2015 yılında kanserden ölen oğlu Beau hakkında konuşurken, Trump araya girerek Biden’ın diğer oğlu Hunter’ın kokain kullandığı haberlerini gündeme getirdi.

Joe Biden da Trump’ın saldırısına karşı, “Benim oğlumun da birçok ABD’li gibi bağımlılığı var. Ve bu bağımlılığı ile mücadele ettiği için onunla gurur  duyuyorum” dedi. Biden oğlunun ABD için savaştığını söyleyince Trump da buna şaşırdığını söyledi.

Trump, “Ben Beau’yu bilmiyorum ben Hunter’ı biliyorum” diyerek tartışmayı kestirip attı.

“PUTİN’İN KÖPEĞİ” DEDİ

Münazara sırasında Biden, Trump’a “palyaço”, “ırkçı” ve “Putin’in köpeği” gibi ifadeler kullanırken, “Sen en kötü ABD başkanısın” dedi.

Trump da Biden’a, “Joe, seninle ilgili en ufak bir zekilik yok. Akıllı kelimesini kullanmaman gerek” dedi.

PROUD BOYS KİMLERDEN OLUŞUYOR?

2016 yılında ABD’de kurulan fakat Avustralya, Birleşik Krallık ve Kanada’da da varlık gösteren Proud Boys sadece beyaz erkeklerden oluşuyor. Silahlanmayı destekleyen ve ırkçılığı temel alan kuruluş bir süre önce kendi içinde bölünme yaşadı.

Beyaz erkeklerin ve batı kültürünün saldırı altında olduğunu düşünen grup, bu konudaki komplo teorilerini kendisine dayanak alıyor. Resmi olarak beyaz ırkın üstünlüğü üzerinden hareket etmediklerini açıklayan grup, birçok ırkçı gösteriye katıldı ve şiddeti desteklediğini duyurdu.

HABER/ Editör: Saime Halaç

271 defa okunmuştur.
Etiketler : -
Yorumlar..
Henüz Yorum Yapılmamış
 
MEHMET AKYOL

MEHMET AKİF ERSOY İLE İLGİLİ ÇOK ÖZEL YAZI
Prof.Dr.HAYRETTİN İVGİN

NİZAMÜLMÜLK’ÜN SİYASETNÂMESİNDE DEVLETİ YÖNETME TAVSİYELERİ
Gürhan GÜRSES

NAKKAŞIM RABBİMDİR
CEVDET SEZGİN

BİR YOL HİKAYESİ 2.
İSMAİL UÇAKÇI

YESEVİ, BEKTAŞ-İ OĞUZ OCAKLARI AÇILMIŞ…!!!"
Prf. Dr.TURAN USLU

KIYI KUMULLARI VE KORUNMASI ( 6 )
KAMİLE ÖZDEMİR

TÜKENİYORUZ
Prof.Dr. ANIL ÇEÇEN

DAĞ BAŞI TOPLANTISINDA KONUŞAN Prof.Dr. ANIL ÇEÇEN ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ . ÇEÇEN ŞUNLARI SÖYLEDİ:
HASAN KAYA

KÖYSEL DÖNÜŞÜM / TERSİNE GÖÇ
SAİME HALAÇ

ÖLDÜREN SEVGİYİ KADINLAR OLARAK ASLA İSTEMİYORUZ
YASEMİN AKYOL

TÜKETİMDEN İSRAFA UZANAN YOL
DERYA FİLİZ KORKMAZ

KORANA GÜNLERİNDE MARKALAR NASIL İLETİŞİM KURMALI?
AYSEL RAİFE AKKANAT

DİJİTAL DÖNEMDE KİTAP OKUYUCULUĞU
TAM ANLAMI İLE BİR GURUR VESİLESİ !
Tarık Sezai Karatepe: Salgın: Bir Kainat Duya
BAŞÖRTÜSÜ KONUSUNDA ERDOĞAN KILIÇDAROĞLU’NA Ö
TURGUT ÖZAL’IN VEHBİ DİNÇERLER’E YAZDIĞI MEKT
43 ZİRVE İSİMDEN KAMUOYUNU AYDINLATICI MESAJ
BİR BAĞIMSIZLIK SAVAŞININ KALBİ: BAŞKENT ANKA
VEHBİ DİNÇERLER DENİLİNCE AKLIMA BİLGE KİŞİLİ
ÇİFTÇİNİN BORCUNUN YAPILANDIRILMAMASI UTANÇ V
ÇİFTÇİNİN BORCUNUN YAPILANDIRILMAMASI UTANÇ
ADALET ESKİ BAKANI OLTAN SURGURLU’NUN MAKALES
TAM ANLAMI İLE BİR GURUR VESİLESİ !
ANKARA
Yazılım : Networkbil.net
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ® www.turkiyeanadoluhaberleri.com