Ana Sayfa Hakkımızda Foto Galeri Video Galeri Z.Defteri İletişim
Rahmetli Adnan Menderes ve arkadaşlarına 30 yıl sonra iade-i itibar
Demokrasiye yara açmanın, hatta ortadan kaldırılıp dikta bir sistemle ülkeyi idare etmeye kalkışmanın acı hatıraları hala unutulmadı. Cuntacıların pislikleri ve Yassıada Hakimlerinin rezilliği arş-ı alaya direk oldu ve halk kahramanları Menderes ve arkadaşları idam edildi.
23-06-2020 11:44

 

17 Eylül 1961 günü idam edilen Adnan Menderes ve 16 Eylül 1961 günü idam edilen arkadaşları Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu'nun cenazeleri İmralı adasında bir çukura gömülmüş, 30 sene boyunca burada bırakılmıştı. İdamlarının ardından geçen 30 senenin sonunda 17 Eylül 1990 günü Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın katıldığı bir devlet töreniyle naaşları İstanbul'daki Anıt Mezara nakledildi. Adnan Menderes ve arkadaşlarına idamlarının yıl dönümünde yapılan bu iade-i itibar törenine yüz binlerce insan katıldı. Türkiye, idam sehpasında kaybettiği Başvekil'ine 30 yıl sonra büyük bir cenaze töreniyle veda edebilmişti.

 

İade-i itibarın hazin hikâyesi

CHP - MSP koalisyon hükümeti, İmralı Adası’nda bulunan Menderes, Zorlu ve Polatkan’ın mezarlarının başka bir yere taşınabilmesi için izin verdi. Ancak naaşlar, Topkapı’daki anıt mezara 17 Eylül 1990’da nakledilecekti.  Ancak bu ulvi görev rahmetli Özal'a nasip oldu. 

Ali Adnan Menderes, 1899 yılında Aydın’da Çakırbeyli Çiftliği’nde dünyaya geldi. Annesi Tevhide Hanım, babası Ethem Bey ile ablası Melike Hanım’ı çocuk yaşında iken verem hastalığından kaybetti. Zor bir çocukluk dönemi geçiren Menderes, okuldan sonra ailesinin bıraktığı çitliğin başına geçti. Genç yaşından itibaren siyasete ilgi duyan Menderes’in, yıldızı 1950 seçimiyle birlikte parlayacaktı. Menderes, çok partili siyasi hayatın önemli figürü olan DP’nin 4 kurucusundan biriydi. 14 Mayıs 1950’deki seçimle Türk siyasi hayatında yeni bir dönem başladı. Demokrat Parti’nin bir numaralı kurucu ismi olan Celal Bayar, 387 milletvekilinin oyunu alarak cumhurbaşkanı seçildi. DP’nin genç ve karizmatik kurucusu olan Adnan Menderes ise Başbakanlık koltuğuna oturdu. Menderes’i CHP’nin Aydın il başkanı olduğu dönemde keşfeden Atatürk, siyasi hayatta yükselmesinin yolunu açmıştı.

Demokrasiye darbe

27 Mayıs 1960 darbesi ile demokrasiye darbe vuruldu ve yönetime el konuldu. Darbe gecesi Başbakan Menderes, Eskişehir’de bulunuyordu. Konya’ya gitmek için geçtiği Kütahya’da daha sonra Hava Kuvvetleri Komutanı olacak Muhsin Batur’un da yer aldığı havacı subaylar tarafından tutuklandı. Darbenin ardından en trajik sahneler Yassıada’da yaşandı. Yassıada’da oluşturulan mahkemedeki davalar, 14 Ekim 1960’da başladı ve 15 Eylül 1961 tarihinde son buldu. Köpek Davası ve Bebek Davası ile bu yargılama, traji-komik bir nitelik kazandı.

Yüzüne okundu

Cemal Gürsel başkanlığındaki Milli Birlik Komitesi, Celal Bayar, Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu dışındakilerin idam cezasını affetti. Celal Bayar’ın cezası yaş haddi nedeniyle ömür boyu hapse çevrildi. Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan, 16 Eylül 1961 tarihinde sabaha karşı idam edildi. Menderes ise 17 Eylül 1961’de sağlık muayenesini yapan doktor heyetinden “sağlam” raporu alınmasının ardından İmralı Adası’na götürüldü. İlk durak, komutanın odası oldu. İdam kararı yüzüne okundu. Menderes’in dilinden “Allah milletimize zeval vermesin” cümlesi döküldü. İdam sehpasına gitmeden önce din görevlisi ile birkaç dakika konuştu. Ardından beyaz gömlek giydirildi. Menderes’in idam sehpasına çıkarıldıktan sonraki son sözleri, “Hayata veda etmek üzere olduğum şu anda devletim ve milletime ebedi saadetler dilerim. Bu anda karımı ve çocuklarımı şefkatle anıyorum” oldu. Menderes, 17 Eylül’de saat 13.21’de İmralı Adası’nda idam edildi.

187 defa okunmuştur.
Etiketler : -
Yorumlar..
Henüz Yorum Yapılmamış
 
İSMAİL UÇAKÇI

YESEVİ, BEKTAŞ-İ OĞUZ OCAKLARI AÇILMIŞ…!!!"
Prof.Dr. ANIL ÇEÇEN

DAĞ BAŞI TOPLANTISINDA KONUŞAN Prof.Dr. ANIL ÇEÇEN ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ . ÇEÇEN ŞUNLARI SÖYLEDİ:
Prf. Dr.TURAN USLU

KIYI KUMULLARI VE KORUNMASI ( 6 )
Prof.Dr.HAYRETTİN İVGİN

EN İYİSİ DEMOKRASİ VE PARLAMENTER SİSTEMDİR
Gürhan GÜRSES

NAKKAŞIM RABBİMDİR
CEVDET SEZGİN

BİR YOL HİKAYESİ 2.
HASAN KAYA

KÖYSEL DÖNÜŞÜM / TERSİNE GÖÇ
KAMİLE ÖZDEMİR

BELEDİYELERİN İŞ İSTİHDAMI
YASEMİN AKYOL

TEK GERÇEK HAZİNE: AİLE
SAİME HALAÇ

ÖLDÜREN SEVGİYİ KADINLAR OLARAK ASLA İSTEMİYORUZ
DERYA FİLİZ KORKMAZ

KORANA GÜNLERİNDE MARKALAR NASIL İLETİŞİM KURMALI?
AYSEL RAİFE AKKANAT

BİZ SENİN YAŞINDAYKEN
ANTALYA VALİLİĞİ’NDEN FIRTINA UYARISI
KARGOYLA UYUŞTURUCU GÖNDERECEKLERDİ
ELAZIĞ ECZACILAR ODASI BAŞKANI GÜLER: GRİP AŞ
CEZAEVİNE OPERASYON: BİRİ DOKTOR 12 KİŞİ GÖZA
BEYAZ MASA’YA BİR AYDA 891 BİN BAŞVURU
AYM, OSMAN KAVALA’NIN BAŞVURUSUNU KARARA BAĞL
POZİTİF VAKALARA BİLEKLİK TAKILACAK
İHTİYAÇ KREDİSİNE TALEP DURDU
BÖREKÇİDE SİLAHLI ÇATIŞMA: MERMİ YAĞDIRDILAR
PKK’LI 5 TERÖRİST TESLİM OLDU
KÖY ENSTİTÜLERİ YENİDEN AÇILMALI
İSTANBUL’DA TAKSİ VE SERVİSÇİLER İÇİN YENİ DÖ
AKP’LİLERİN DÜĞÜNÜNDE SALGIN UYARISI YAPAN PO
MESLEKTAŞINI ÖLDÜREN DOKTOR: SÖZLERİNİ ERKEKL
BAŞSAVCILIK: 7 HDP’Lİ VEKİL HAKKINDA FEZLEKE
GİDELİ 8 YIL OLDU: NEŞET ERTAŞ MEZARI BAŞINDA
METROBÜSTE HEM MASKE TAKMADI HEM DE SİGARA İÇ
BDDK SWAPTA LİMİTİ YÜZDE 1’DEN YÜZDE 10’A YÜK
KAVGAYA MÜDAHALE EDEN POLİS VE BEKÇİLERE SALD
AYASOFYA’DA YER ALTI YAPILARI KEŞFEDİLDİ
ANKARA
Yazılım : Networkbil.net
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ® www.turkiyeanadoluhaberleri.com