Ana Sayfa Hakkımızda Foto Galeri Video Galeri Z.Defteri İletişim
ADİL BİR DÜZEN VE GÜVENİLİR BİR ADALET İSTİYORUZ
* Her ayın son salı günleri Ankara Meclisi Derneği ile Milli İttifak Hareketi Platformunun birlikte organize ettikleri ve her ay ayrı bir konunun gündeme taşındığı seri toplantıların son buluşmasında “ Adaleti Bekleyen Toplum “ konusu masaya yatırıldı.
04-03-2020 20:12
*  Altı eski bakan, 11 eski milletvekili, valiler, albaylar, bürokratlar, sivil toplum kuruluşlarının liderleri ve her biri birbirinden istisnai özelliklere sahip olan çok sayıda vatandaş katıldı. Toplantıda bir konuşma yapan gazeteci-televizyoncu Seyfi Uzunkök şunları söyledi:

“ Bu toplantıyı düzenlediği için değerli abim Mehmet  Akyol’a çok teşekkür ediyorum. Gerçekten bakıyorum da çok önemli ve değerli insanlar bugün bir araya gelmişler. Bu tablonun oluşumu gerçekten kıvanç verici. Açıkça itiraf etmeliyim ki böylesine her kesimden her biri bir ayrı değer olan saygı değer büyüklerimizin bir arada olmaları büyük ehemmiyet arz etmektedir.

Tabi burada konu itibariyle söz konusu  “adalet” olduğu için ve bana verilen süre üç dakika olduğu için daha özellikli ve mümkün olduğu için de kısa konuşacağım. İzninize sözüme ben de kısa bir anımla başlamak istiyorum: 

     28 Şubat döneminde Çevik Bir beni mahkemeye vermişti. Daha sonra tesadüf avukatın birisi aşağıdaki dosyaların birisinde Çevik Bir’in yazsı notunu görmüş.  “Seyfi Uzunkök’ü cezaevine atın!...” Hakime böyle bir yazı gelince bir hayli tedirgin olmuş ama biraz adaletli ve cesur bir yargıç olacak ki, bu davada bana bir yıl hapis cezasıyla kurtardı. İki tane davam vardı, ikisine de böyle cezalar aldım.

   Evet, geçmişte böyleydi maalesef. Şimdiki zamana, yani günümüze bakalım.  Bir örnek de günümüzden vereyim… Etimesgut’ta bir dükkân satın aldım, böyle bir yer, boş... Dükkânın emlak vergisini ödemek için belediyeye gittiğimde dediler ki: “Bu dükkânın içinde 2 tane tapu var.” Ya, dedim dolandırıldık her halde diye hayıflandım. Tabi ki dolandırıldım diye savcılığa verdim. Sacı, takipsizlik kararı verdi. Mahkemeye müracaat ettim, mahkeme takipsizlik kararı verdi. Şu an iki yıldır dava devam ediyor. İşte adaletimizin durumu şimdilerde böyle…

    O sahtekarlığı yapan vatandaşın dolandırıcı olduğunu iki sene sonra anladılar maalesef. İki sene içinde belki ben ölebilirdim, başka şey olabilirdi. Her şey olabilirdi, konu gayet açık, ortada bir dolandırıcılık var. Ve savcıya şunu dedim ben o zaman: “Yarın aynı şekilde ben bir ilan verip, bu işyerini tek bir dükkânmış gibi satacağım ”dedim, savcı, ” Sat “ dedi. Yani adaletimizin geldiği nokta işte bu.

    

    Geçmişte 2002’den önce adalette hâkim ve savcıların üzerinde ağır bir baskı vardı ve tahakküm altına alınmışlardı bazı insanları; bu günde değişen bir şey yok maalesef.

Geçmişte müesses nizamı vardı, encümen-i danış vardı, o dönemlerdeki baskıların yerini şimdi de çok daha farklı insan yapısı aldı. Haliyle iki tarafta da aynı yanlışlar devam etti. Bunun önlenmesi için de bence önce vicdanın ön plana çıkması gerekir diye düşünüyorum; çünkü bunun örnekleri çok fazla.

   Hatta bir örnek daha vereyim izninizle... Bir hâkimin ve bir kapıcının oturduğu apartmanda, hâkimin çocuğu ile kapıcının çocuğu kavga ediyor, hâkim kapıcı çocuğunun annesini tutuklatıyor.

    Şimdi bakın, vicdan olmadığı sürece mutlaka adaletsizlik olur- haksızlıklar olur. TBMM’de de olur, adalet mekanizmasında da olur. Adalet mekanizmasının otoritesinden de, baskın olunmasından da biz millet olarak rahatsızız. Her hangi birisinin adalete, hukuka uymadan, adalet üzerindeki tahakkümünden de rahatsızız...  

 Millet olarak biz eşitlik istiyoruz, adil bir düzen istiyoruz. Beni dinlemek lütfunda bulunduğunuz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.”

 

271 defa okunmuştur.
Etiketler : -
Yorumlar..
Henüz Yorum Yapılmamış
 
İSMAİL UÇAKÇI

Oğuz Türkmen Şehri Çorum İlinin adının menşei ve kısa tarihçesi
Prf. Dr.Turan Uslu

KIYI KUMULLARA SALDIRI
CEVDET SEZGİN

BİR YOL HİKAYESİ 2.
Gürhan GÜRSES

NAKKAŞIM RABBİMDİR
İSTENİŞ HAKAN TÜPLEK

BİZİM PATAGONYA
HÜSNÜ EKİZCELİ

PANDEMİ DÖNEMİNDE SOSYAL DEVLETİ ARAYANLAR
HASAN KAYA

KÖYSEL DÖNÜŞÜM / TERSİNE GÖÇ
HATİCE KÜBRA BİLİŞ ( Yazar )

ATAM İZİNDEYİZ!
KAMİLE ÖZDEMİR

Yaşama kaynağımız olan suyun ve toprağın kıymetini bilelim.
DERYA FİLİZ KORKMAZ

KORANA GÜNLERİNDE MARKALAR NASIL İLETİŞİM KURMALI?
ABDULLAH ŞENOL

ENERJİ VE TÜRKİYE
AYSEL RAİFE AKKANAT

BİZ SENİN YAŞINDAYKEN
MAVİ AKIM BORU HATTI MAYISTAN BU YANA ATIL, N
AYASOFYA İÇİN GERİ SAYIM: SAAT VE DETAYLAR BE
ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI’NIN MAKAM O
EKREM İMAMOĞLU AÇIKLADI: HAVAİ FİŞEK UYGULAMA
İŞSİZLİK AÇIKLANDI: 1 YILDA 2,5 MİLYON İŞ KAY
SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN YENİ ÖNLEMLER: BERBER,
TÜİK ENFLASYONDA KİMSEYİ İKNA EDEMEDİ
METEOROLOJİ’DEN YAĞIŞ VE MARMARA İÇİN KUVVETL
BDDK’DAN VATANDAŞA KART KOLAYLIĞI
ŞIRNAK'TA PKK'LI 5 TERÖRİST TESLİM OLDU
TEM’DE YOLCU OTOBÜSÜ DEVRİLDİ! ÇOK SAYIDA YAR
MISIR DİKTATÖRÜ LİBYA KONUSUNDA ÖYLE BİR CEVA
SOFİANE FEGHOULİ TEKME ATTI, CÜNEYT ÇAKIR KIR
ANKARA’DA EZAN OKUMAK VE BİLGİSİZCE BU GÖREVİ
MUĞLA’NIN LAVANTA TARLALARI VATANDAŞLARIN İLG
RAKİBİNİN GÖĞÜSÜNE TEKME ATAN FEGHOULİ’NİN C
TFF’DEN 2020-2021 SEZONUNUN BAŞLAMA TARİHİ VE
FABRİKA SAHİBİ KONUŞTU, BELEDİYE ‘KÜLLİYEN YA
‘BABACAN TAVIR’ KARARI TEPKİ TOPLAMIŞTI! YARG
METEOROLOJİ’DEN BİRÇOK İLE GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞA
ANKARA
Yazılım : Networkbil.net
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ® www.turkiye anadoluhaberleri.com