Ana Sayfa Hakkımızda Foto Galeri Video Galeri Z.Defteri İletişim
ADİL BİR DÜZEN VE GÜVENİLİR BİR ADALET İSTİYORUZ
* Her ayın son salı günleri Ankara Meclisi Derneği ile Milli İttifak Hareketi Platformunun birlikte organize ettikleri ve her ay ayrı bir konunun gündeme taşındığı seri toplantıların son buluşmasında “ Adaleti Bekleyen Toplum “ konusu masaya yatırıldı.
04-03-2020 20:12
*  Altı eski bakan, 11 eski milletvekili, valiler, albaylar, bürokratlar, sivil toplum kuruluşlarının liderleri ve her biri birbirinden istisnai özelliklere sahip olan çok sayıda vatandaş katıldı. Toplantıda bir konuşma yapan gazeteci-televizyoncu Seyfi Uzunkök şunları söyledi:

“ Bu toplantıyı düzenlediği için değerli abim Mehmet  Akyol’a çok teşekkür ediyorum. Gerçekten bakıyorum da çok önemli ve değerli insanlar bugün bir araya gelmişler. Bu tablonun oluşumu gerçekten kıvanç verici. Açıkça itiraf etmeliyim ki böylesine her kesimden her biri bir ayrı değer olan saygı değer büyüklerimizin bir arada olmaları büyük ehemmiyet arz etmektedir.

Tabi burada konu itibariyle söz konusu  “adalet” olduğu için ve bana verilen süre üç dakika olduğu için daha özellikli ve mümkün olduğu için de kısa konuşacağım. İzninize sözüme ben de kısa bir anımla başlamak istiyorum: 

     28 Şubat döneminde Çevik Bir beni mahkemeye vermişti. Daha sonra tesadüf avukatın birisi aşağıdaki dosyaların birisinde Çevik Bir’in yazsı notunu görmüş.  “Seyfi Uzunkök’ü cezaevine atın!...” Hakime böyle bir yazı gelince bir hayli tedirgin olmuş ama biraz adaletli ve cesur bir yargıç olacak ki, bu davada bana bir yıl hapis cezasıyla kurtardı. İki tane davam vardı, ikisine de böyle cezalar aldım.

   Evet, geçmişte böyleydi maalesef. Şimdiki zamana, yani günümüze bakalım.  Bir örnek de günümüzden vereyim… Etimesgut’ta bir dükkân satın aldım, böyle bir yer, boş... Dükkânın emlak vergisini ödemek için belediyeye gittiğimde dediler ki: “Bu dükkânın içinde 2 tane tapu var.” Ya, dedim dolandırıldık her halde diye hayıflandım. Tabi ki dolandırıldım diye savcılığa verdim. Sacı, takipsizlik kararı verdi. Mahkemeye müracaat ettim, mahkeme takipsizlik kararı verdi. Şu an iki yıldır dava devam ediyor. İşte adaletimizin durumu şimdilerde böyle…

    O sahtekarlığı yapan vatandaşın dolandırıcı olduğunu iki sene sonra anladılar maalesef. İki sene içinde belki ben ölebilirdim, başka şey olabilirdi. Her şey olabilirdi, konu gayet açık, ortada bir dolandırıcılık var. Ve savcıya şunu dedim ben o zaman: “Yarın aynı şekilde ben bir ilan verip, bu işyerini tek bir dükkânmış gibi satacağım ”dedim, savcı, ” Sat “ dedi. Yani adaletimizin geldiği nokta işte bu.

    

    Geçmişte 2002’den önce adalette hâkim ve savcıların üzerinde ağır bir baskı vardı ve tahakküm altına alınmışlardı bazı insanları; bu günde değişen bir şey yok maalesef.

Geçmişte müesses nizamı vardı, encümen-i danış vardı, o dönemlerdeki baskıların yerini şimdi de çok daha farklı insan yapısı aldı. Haliyle iki tarafta da aynı yanlışlar devam etti. Bunun önlenmesi için de bence önce vicdanın ön plana çıkması gerekir diye düşünüyorum; çünkü bunun örnekleri çok fazla.

   Hatta bir örnek daha vereyim izninizle... Bir hâkimin ve bir kapıcının oturduğu apartmanda, hâkimin çocuğu ile kapıcının çocuğu kavga ediyor, hâkim kapıcı çocuğunun annesini tutuklatıyor.

    Şimdi bakın, vicdan olmadığı sürece mutlaka adaletsizlik olur- haksızlıklar olur. TBMM’de de olur, adalet mekanizmasında da olur. Adalet mekanizmasının otoritesinden de, baskın olunmasından da biz millet olarak rahatsızız. Her hangi birisinin adalete, hukuka uymadan, adalet üzerindeki tahakkümünden de rahatsızız...  

 Millet olarak biz eşitlik istiyoruz, adil bir düzen istiyoruz. Beni dinlemek lütfunda bulunduğunuz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.”

 

456 defa okunmuştur.
Etiketler : -
Yorumlar..
Henüz Yorum Yapılmamış
 
MEHMET AKYOL

SİYASİ İSRAF VE KAMUOYUNDA GARNİTÜR OLARAK DEĞERLENDİRİLEN PARTİLER
Prf. Dr.TURAN USLU

KIYI KUMULLARI VE KORUNMASI ( 6 )
İSMAİL UÇAKÇI

YESEVİ, BEKTAŞ-İ OĞUZ OCAKLARI AÇILMIŞ…!!!"
Prof.Dr.HAYRETTİN İVGİN

EN İYİSİ DEMOKRASİ VE PARLAMENTER SİSTEMDİR
Gürhan GÜRSES

NAKKAŞIM RABBİMDİR
CEVDET SEZGİN

BİR YOL HİKAYESİ 2.
HASAN KAYA

KÖYSEL DÖNÜŞÜM / TERSİNE GÖÇ
Prof.Dr. ANIL ÇEÇEN

DAĞ BAŞI TOPLANTISINDA KONUŞAN Prof.Dr. ANIL ÇEÇEN ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ . ÇEÇEN ŞUNLARI SÖYLEDİ:
KAMİLE ÖZDEMİR

BELEDİYELERİN İŞ İSTİHDAMI
DERYA FİLİZ KORKMAZ

KORANA GÜNLERİNDE MARKALAR NASIL İLETİŞİM KURMALI?
YASEMİN AKYOL

TEK GERÇEK HAZİNE: AİLE
SAİME HALAÇ

ÖLDÜREN SEVGİYİ KADINLAR OLARAK ASLA İSTEMİYORUZ
AYSEL RAİFE AKKANAT

BİZ SENİN YAŞINDAYKEN
BU DA PROMOSYONLU BARO: İŞ VAADİYLE ÜYE TOPLU
CORONA BULAŞTIRMADA YENİ TREND: YUMRUK TOKUŞT
BİNGÖL’DE 4.1 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM
TURİZM GELİRLERİ YÜZDE 71 AZALDI
MESUT YILMAZ HAYATINI KAYBETTİ
MERKEZ PARTİ’DEN CUMHURİYET’İN 97.YIL KUTLAM
SİYASET KULVARINDA MEMLEKET VE MİLLET SORUNLA
İSKENDERUN’DAKİ YANGIN FARKLI NOKTALARDAN ÇIK
ERZİNCAN’DA 4.3 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM
İMAMOĞLU’NA HAKARET EDEN İKİ ÜNLÜ İSME CEZA
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ‘100’ÜNCÜ YIL’ GENE
VAKA SAYILARI ARTTI, PANDEMİ HASTANESİNDE YOĞ
İÇİŞLERİ ESKİ BAKANI MEHMET GAZİOĞLU : SON S
BAĞCILAR’DA BAŞINDAN VURULMUŞ ERKEK CESEDİ BU
PANDEMİ SEBEBİYLE CEZAEVİNDEN ÇIKTILAR, SİLAH
MERKEZ PARTİ’DEN CUMHURİYET’İN 97.YIL KUTLAM
OTOBÜS SAPIĞINI ŞOFÖR YAKALAYIP POLİSE TESLİM
İSTANBUL’DA PATİNAJLI VE MAKASLI DÜĞÜN KONVOY
SİYASET KULVARINDA MEMLEKET VE MİLLET SORUNLA
MECİDİYEKÖY-MAHMUTBEY METROSU AÇILIYOR
ANKARA
Yazılım : Networkbil.net
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ® www.turkiyeanadoluhaberleri.com