Ana Sayfa Hakkımızda Foto Galeri Video Galeri Z.Defteri İletişim
ADİL BİR DÜZEN VE GÜVENİLİR BİR ADALET İSTİYORUZ
* Her ayın son salı günleri Ankara Meclisi Derneği ile Milli İttifak Hareketi Platformunun birlikte organize ettikleri ve her ay ayrı bir konunun gündeme taşındığı seri toplantıların son buluşmasında “ Adaleti Bekleyen Toplum “ konusu masaya yatırıldı.
04-03-2020 19:12
*  Altı eski bakan, 11 eski milletvekili, valiler, albaylar, bürokratlar, sivil toplum kuruluşlarının liderleri ve her biri birbirinden istisnai özelliklere sahip olan çok sayıda vatandaş katıldı. Toplantıda bir konuşma yapan gazeteci-televizyoncu Seyfi Uzunkök şunları söyledi:

“ Bu toplantıyı düzenlediği için değerli abim Mehmet  Akyol’a çok teşekkür ediyorum. Gerçekten bakıyorum da çok önemli ve değerli insanlar bugün bir araya gelmişler. Bu tablonun oluşumu gerçekten kıvanç verici. Açıkça itiraf etmeliyim ki böylesine her kesimden her biri bir ayrı değer olan saygı değer büyüklerimizin bir arada olmaları büyük ehemmiyet arz etmektedir.

Tabi burada konu itibariyle söz konusu  “adalet” olduğu için ve bana verilen süre üç dakika olduğu için daha özellikli ve mümkün olduğu için de kısa konuşacağım. İzninize sözüme ben de kısa bir anımla başlamak istiyorum: 

     28 Şubat döneminde Çevik Bir beni mahkemeye vermişti. Daha sonra tesadüf avukatın birisi aşağıdaki dosyaların birisinde Çevik Bir’in yazsı notunu görmüş.  “Seyfi Uzunkök’ü cezaevine atın!...” Hakime böyle bir yazı gelince bir hayli tedirgin olmuş ama biraz adaletli ve cesur bir yargıç olacak ki, bu davada bana bir yıl hapis cezasıyla kurtardı. İki tane davam vardı, ikisine de böyle cezalar aldım.

   Evet, geçmişte böyleydi maalesef. Şimdiki zamana, yani günümüze bakalım.  Bir örnek de günümüzden vereyim… Etimesgut’ta bir dükkân satın aldım, böyle bir yer, boş... Dükkânın emlak vergisini ödemek için belediyeye gittiğimde dediler ki: “Bu dükkânın içinde 2 tane tapu var.” Ya, dedim dolandırıldık her halde diye hayıflandım. Tabi ki dolandırıldım diye savcılığa verdim. Sacı, takipsizlik kararı verdi. Mahkemeye müracaat ettim, mahkeme takipsizlik kararı verdi. Şu an iki yıldır dava devam ediyor. İşte adaletimizin durumu şimdilerde böyle…

    O sahtekarlığı yapan vatandaşın dolandırıcı olduğunu iki sene sonra anladılar maalesef. İki sene içinde belki ben ölebilirdim, başka şey olabilirdi. Her şey olabilirdi, konu gayet açık, ortada bir dolandırıcılık var. Ve savcıya şunu dedim ben o zaman: “Yarın aynı şekilde ben bir ilan verip, bu işyerini tek bir dükkânmış gibi satacağım ”dedim, savcı, ” Sat “ dedi. Yani adaletimizin geldiği nokta işte bu.

    

    Geçmişte 2002’den önce adalette hâkim ve savcıların üzerinde ağır bir baskı vardı ve tahakküm altına alınmışlardı bazı insanları; bu günde değişen bir şey yok maalesef.

Geçmişte müesses nizamı vardı, encümen-i danış vardı, o dönemlerdeki baskıların yerini şimdi de çok daha farklı insan yapısı aldı. Haliyle iki tarafta da aynı yanlışlar devam etti. Bunun önlenmesi için de bence önce vicdanın ön plana çıkması gerekir diye düşünüyorum; çünkü bunun örnekleri çok fazla.

   Hatta bir örnek daha vereyim izninizle... Bir hâkimin ve bir kapıcının oturduğu apartmanda, hâkimin çocuğu ile kapıcının çocuğu kavga ediyor, hâkim kapıcı çocuğunun annesini tutuklatıyor.

    Şimdi bakın, vicdan olmadığı sürece mutlaka adaletsizlik olur- haksızlıklar olur. TBMM’de de olur, adalet mekanizmasında da olur. Adalet mekanizmasının otoritesinden de, baskın olunmasından da biz millet olarak rahatsızız. Her hangi birisinin adalete, hukuka uymadan, adalet üzerindeki tahakkümünden de rahatsızız...  

 Millet olarak biz eşitlik istiyoruz, adil bir düzen istiyoruz. Beni dinlemek lütfunda bulunduğunuz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.”

 

588 defa okunmuştur.
Etiketler : -
Yorumlar..
Henüz Yorum Yapılmamış
 
MEHMET AKYOL

MEHMET AKİF ERSOY İLE İLGİLİ ÇOK ÖZEL YAZI
Prof.Dr.HAYRETTİN İVGİN

NİZAMÜLMÜLK’ÜN SİYASETNÂMESİNDE DEVLETİ YÖNETME TAVSİYELERİ
Gürhan GÜRSES

NAKKAŞIM RABBİMDİR
CEVDET SEZGİN

BİR YOL HİKAYESİ 2.
İSMAİL UÇAKÇI

YESEVİ, BEKTAŞ-İ OĞUZ OCAKLARI AÇILMIŞ…!!!"
Prf. Dr.TURAN USLU

KIYI KUMULLARI VE KORUNMASI ( 6 )
KAMİLE ÖZDEMİR

TÜKENİYORUZ
Prof.Dr. ANIL ÇEÇEN

DAĞ BAŞI TOPLANTISINDA KONUŞAN Prof.Dr. ANIL ÇEÇEN ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ . ÇEÇEN ŞUNLARI SÖYLEDİ:
HASAN KAYA

KÖYSEL DÖNÜŞÜM / TERSİNE GÖÇ
SAİME HALAÇ

ÖLDÜREN SEVGİYİ KADINLAR OLARAK ASLA İSTEMİYORUZ
YASEMİN AKYOL

TÜKETİMDEN İSRAFA UZANAN YOL
DERYA FİLİZ KORKMAZ

KORANA GÜNLERİNDE MARKALAR NASIL İLETİŞİM KURMALI?
AYSEL RAİFE AKKANAT

DİJİTAL DÖNEMDE KİTAP OKUYUCULUĞU
TAM ANLAMI İLE BİR GURUR VESİLESİ !
Tarık Sezai Karatepe: Salgın: Bir Kainat Duya
BAŞÖRTÜSÜ KONUSUNDA ERDOĞAN KILIÇDAROĞLU’NA Ö
TURGUT ÖZAL’IN VEHBİ DİNÇERLER’E YAZDIĞI MEKT
43 ZİRVE İSİMDEN KAMUOYUNU AYDINLATICI MESAJ
BİR BAĞIMSIZLIK SAVAŞININ KALBİ: BAŞKENT ANKA
VEHBİ DİNÇERLER DENİLİNCE AKLIMA BİLGE KİŞİLİ
ÇİFTÇİNİN BORCUNUN YAPILANDIRILMAMASI UTANÇ V
ÇİFTÇİNİN BORCUNUN YAPILANDIRILMAMASI UTANÇ
ADALET ESKİ BAKANI OLTAN SURGURLU’NUN MAKALES
TAM ANLAMI İLE BİR GURUR VESİLESİ !
ANKARA
Yazılım : Networkbil.net
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ® www.turkiyeanadoluhaberleri.com