Ana Sayfa Hakkımızda Foto Galeri Video Galeri Z.Defteri İletişim
ADALET BİR BEKLEYİŞ, BİR UMUT, BİR ÖZLEMDİR
Ankara Meclisi ile Milli Mutabakat Hareketi Platformu ‘nun birlikte düzenledikleri “ ADALETİ ARAYAN TOPLUM “ konulu toplantıda konuşan Ankara Meclisi Hukuk İşleri Kurulu Üyesi Av. Hatice Fidan ders verir niteliğinde bir konuşma yaptı.
01-03-2020 11:31

Adaletin önemini anlatırken değişik bilim alimlerinden örnekler veren Fidan“Haksızlık eden her zaman iyidir, haksızlığa uğrayan da her zaman kötüdür. Hangi toplum olursa olsun, haksızlığa uğrayanlar daha fazladır ” örneğini verdiği konuşmasında şunları söyledi:

Bir yargı mensubu olarak açıkçası gördüğüm adaletsizliklerden veya toplumsal kaygılardan bahsetmek istemiyorum. Çünkü sosyal medyanın da etkisiyle ülkenin her hangi bir yerinde bir ferdin başına gelen adaletsizlik bizlere de tezahür etmektedir. Bizlerde buna muhatap olmaktayız.

Ben bugünün konusunu daha kavramsal olarak ele almak istiyorum. Öncelikle adalet, benim için öncelikle insanın kendisinde bulmasıyla, kendi içinde bulduğu bir olgu, ikinci olarak ta toplumda bulduğu bir olgudur. İnsanın kendinde bulmasını en güzel Kınalızade Ahmet Çelebi Efendi özetliyor; “Ahlak-ı Alai” Kitabında der ki: “İnsanda üç esas meleke vardır. Bunlar, konuşma, arzu ve öfkedir” der. “Bunların ifrat ve tevhidi insanın felaketidir” diye devam eder.

Hikmet, iffet, cesaret

Biliyorsunuz ki insanın felaketi toplumun da felaketidir. Bunların itidali, yani dengeyi bulması gerekmektedir. Konuşmanın dengesi hikmet, arzunun dengesi iffet,  öfkenin dengesi ise cesarettir. İnsan eğer 3 hususu bulursa kendinde adaleti bulmuş demektir. Aslında burada şunu demek istiyor: “İnsan önce nefsine acizdir, nefsine aciz olan insan öncelikle kendisine adaletsizdir, kendine adaletsiz olan insanınsa toplumda adaletli olması ve toplumdan adaleti bulması mümkün değildir.”

Eflatun’un Adalete Bakış Açısı

Adalet algısı, insandan insana, kişiden kişiye değiştiği için şöyle diyebiliriz: ”Her insanın bir adalet algısı vardır, adalet bir bekleyiş, bir umut, bir özlemdir…Dolayısıyla, insandan insana değiştiği için bir yanılsamadır. Toplumdan topluma da değişmektedir. Ancak toplumlarda somut olarak tezahürü kanunlarla ve normlarla bulmaktadır. Normlarla kendini ifade etmesini de Eflatun Devlet kitabında anlatmaktadır. Bunu ise haksızlığa uğrayan ve haksızlığı edende tanımlamaktadır. Her zaman der ki, “Haksızlık eden her zaman iyidir, haksızlığa uğrayan da her zaman kötüdür. Hangi toplum olursa olsun, haksızlığa uğrayanlar daha fazladır. Ancak her bir birey, haksızlık ede ede ve haksızlığa uğraya uğraya birinde acısını, diğerinde tadını yaşamaktadır. Ve insanoğlu;  haksızlığa uğramaktan kaçınamayacağını fark etmiştir. Bu da insanları bir araya gelmeye, bir şekildi anlaşmaya itmiştir. Bu anlaşma yoluyla insanlar normlar, kanunlar koymuşlar ki doğru olan budur, doğrunun özü budur demişlerdir. Doğruluk ise orta yolunu şurada bulmaktadır: haksızlık edenin cezasız kalmamasında ve haksızlığa uğrayanın öç alamamasında bulmaktadır. Ancak bu her iki taraf içinde iyi değildir, çünkü her iki tarafında menfi yönlerine dokunmaktadır. Ancak bunun kanunların değerli olmasını sağlayan şey ise bir insanın her zaman için haksızlık edemeyecek olmasıdır.

 Günümüzde şu an toplumda adaletsizlik algısının daha fazla yerleşmiş olmasının bir sebebi kanunların ve normların önemini yitirmiş olmasıdır. Çünkü insanoğlu haksızlık edebildiğini ve kanunların, normların bunun önüne geçemeyeceğini fark etmiştir.  Burada kanunlar ve normların öneminden ziyade haksızlık edenin güç kazanmasından bahsetmek aslında doğru olur.

Burada sözlerimi kısaca kapatmak istiyorum, çünkü siz değerli üstatların karşısında çok heyecanlıyım; heyecanımı mazur görün. Sözlerimi Özdemir Asaf’ın en sevdiğim sözleriyle kapatmak istiyorum:

“İnsansız adalet olmaz,

Adaletsiz insan olur mu?

Olur, olmaz olur mu?

Ama olmaz olsun.”

----

Çok teşekkür ediyorum.

 

 

 

518 defa okunmuştur.
Etiketler : -
Yorumlar..
Henüz Yorum Yapılmamış
 
MEHMET AKYOL

MEHMET AKİF ERSOY İLE İLGİLİ ÇOK ÖZEL YAZI
Prof.Dr.HAYRETTİN İVGİN

NİZAMÜLMÜLK’ÜN SİYASETNÂMESİNDE DEVLETİ YÖNETME TAVSİYELERİ
Gürhan GÜRSES

NAKKAŞIM RABBİMDİR
CEVDET SEZGİN

BİR YOL HİKAYESİ 2.
İSMAİL UÇAKÇI

YESEVİ, BEKTAŞ-İ OĞUZ OCAKLARI AÇILMIŞ…!!!"
Prf. Dr.TURAN USLU

KIYI KUMULLARI VE KORUNMASI ( 6 )
KAMİLE ÖZDEMİR

TÜKENİYORUZ
Prof.Dr. ANIL ÇEÇEN

DAĞ BAŞI TOPLANTISINDA KONUŞAN Prof.Dr. ANIL ÇEÇEN ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ . ÇEÇEN ŞUNLARI SÖYLEDİ:
HASAN KAYA

KÖYSEL DÖNÜŞÜM / TERSİNE GÖÇ
SAİME HALAÇ

ÖLDÜREN SEVGİYİ KADINLAR OLARAK ASLA İSTEMİYORUZ
YASEMİN AKYOL

TÜKETİMDEN İSRAFA UZANAN YOL
DERYA FİLİZ KORKMAZ

KORANA GÜNLERİNDE MARKALAR NASIL İLETİŞİM KURMALI?
AYSEL RAİFE AKKANAT

BENİM AMERİKAN HAYALİM
BİR KIZILCAHAMAMLININ ANKARA‘DAN KIRŞEHİR’DEN
MERKEZ PARTİ KURUL BAŞKANLARI İLK TOPLANTISIN
TAM ANLAMI İLE BİR GURUR VESİLESİ !
Tarık Sezai Karatepe: Salgın: Bir Kainat Duya
BAŞÖRTÜSÜ KONUSUNDA ERDOĞAN KILIÇDAROĞLU’NA Ö
TURGUT ÖZAL’IN VEHBİ DİNÇERLER’E YAZDIĞI MEKT
43 ZİRVE İSİMDEN KAMUOYUNU AYDINLATICI MESAJ
BİR BAĞIMSIZLIK SAVAŞININ KALBİ: BAŞKENT ANKA
VEHBİ DİNÇERLER DENİLİNCE AKLIMA BİLGE KİŞİLİ
ÇİFTÇİNİN BORCUNUN YAPILANDIRILMAMASI UTANÇ V
MERKEZ PARTİ KURUL BAŞKANLARI İLK TOPLANTISIN
BİR KIZILCAHAMAMLININ ANKARA‘DAN KIRŞEHİR’DEN
ANKARA
Yazılım : Networkbil.net
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ® www.turkiyeanadoluhaberleri.com