Ana Sayfa Hakkımızda Foto Galeri Video Galeri Z.Defteri İletişim
ADALET BİR BEKLEYİŞ, BİR UMUT, BİR ÖZLEMDİR
Ankara Meclisi ile Milli Mutabakat Hareketi Platformu ‘nun birlikte düzenledikleri “ ADALETİ ARAYAN TOPLUM “ konulu toplantıda konuşan Ankara Meclisi Hukuk İşleri Kurulu Üyesi Av. Hatice Fidan ders verir niteliğinde bir konuşma yaptı.
01-03-2020 12:31

Adaletin önemini anlatırken değişik bilim alimlerinden örnekler veren Fidan“Haksızlık eden her zaman iyidir, haksızlığa uğrayan da her zaman kötüdür. Hangi toplum olursa olsun, haksızlığa uğrayanlar daha fazladır ” örneğini verdiği konuşmasında şunları söyledi:

Bir yargı mensubu olarak açıkçası gördüğüm adaletsizliklerden veya toplumsal kaygılardan bahsetmek istemiyorum. Çünkü sosyal medyanın da etkisiyle ülkenin her hangi bir yerinde bir ferdin başına gelen adaletsizlik bizlere de tezahür etmektedir. Bizlerde buna muhatap olmaktayız.

Ben bugünün konusunu daha kavramsal olarak ele almak istiyorum. Öncelikle adalet, benim için öncelikle insanın kendisinde bulmasıyla, kendi içinde bulduğu bir olgu, ikinci olarak ta toplumda bulduğu bir olgudur. İnsanın kendinde bulmasını en güzel Kınalızade Ahmet Çelebi Efendi özetliyor; “Ahlak-ı Alai” Kitabında der ki: “İnsanda üç esas meleke vardır. Bunlar, konuşma, arzu ve öfkedir” der. “Bunların ifrat ve tevhidi insanın felaketidir” diye devam eder.

Hikmet, iffet, cesaret

Biliyorsunuz ki insanın felaketi toplumun da felaketidir. Bunların itidali, yani dengeyi bulması gerekmektedir. Konuşmanın dengesi hikmet, arzunun dengesi iffet,  öfkenin dengesi ise cesarettir. İnsan eğer 3 hususu bulursa kendinde adaleti bulmuş demektir. Aslında burada şunu demek istiyor: “İnsan önce nefsine acizdir, nefsine aciz olan insan öncelikle kendisine adaletsizdir, kendine adaletsiz olan insanınsa toplumda adaletli olması ve toplumdan adaleti bulması mümkün değildir.”

Eflatun’un Adalete Bakış Açısı

Adalet algısı, insandan insana, kişiden kişiye değiştiği için şöyle diyebiliriz: ”Her insanın bir adalet algısı vardır, adalet bir bekleyiş, bir umut, bir özlemdir…Dolayısıyla, insandan insana değiştiği için bir yanılsamadır. Toplumdan topluma da değişmektedir. Ancak toplumlarda somut olarak tezahürü kanunlarla ve normlarla bulmaktadır. Normlarla kendini ifade etmesini de Eflatun Devlet kitabında anlatmaktadır. Bunu ise haksızlığa uğrayan ve haksızlığı edende tanımlamaktadır. Her zaman der ki, “Haksızlık eden her zaman iyidir, haksızlığa uğrayan da her zaman kötüdür. Hangi toplum olursa olsun, haksızlığa uğrayanlar daha fazladır. Ancak her bir birey, haksızlık ede ede ve haksızlığa uğraya uğraya birinde acısını, diğerinde tadını yaşamaktadır. Ve insanoğlu;  haksızlığa uğramaktan kaçınamayacağını fark etmiştir. Bu da insanları bir araya gelmeye, bir şekildi anlaşmaya itmiştir. Bu anlaşma yoluyla insanlar normlar, kanunlar koymuşlar ki doğru olan budur, doğrunun özü budur demişlerdir. Doğruluk ise orta yolunu şurada bulmaktadır: haksızlık edenin cezasız kalmamasında ve haksızlığa uğrayanın öç alamamasında bulmaktadır. Ancak bu her iki taraf içinde iyi değildir, çünkü her iki tarafında menfi yönlerine dokunmaktadır. Ancak bunun kanunların değerli olmasını sağlayan şey ise bir insanın her zaman için haksızlık edemeyecek olmasıdır.

 Günümüzde şu an toplumda adaletsizlik algısının daha fazla yerleşmiş olmasının bir sebebi kanunların ve normların önemini yitirmiş olmasıdır. Çünkü insanoğlu haksızlık edebildiğini ve kanunların, normların bunun önüne geçemeyeceğini fark etmiştir.  Burada kanunlar ve normların öneminden ziyade haksızlık edenin güç kazanmasından bahsetmek aslında doğru olur.

Burada sözlerimi kısaca kapatmak istiyorum, çünkü siz değerli üstatların karşısında çok heyecanlıyım; heyecanımı mazur görün. Sözlerimi Özdemir Asaf’ın en sevdiğim sözleriyle kapatmak istiyorum:

“İnsansız adalet olmaz,

Adaletsiz insan olur mu?

Olur, olmaz olur mu?

Ama olmaz olsun.”

----

Çok teşekkür ediyorum.

 

 

 

305 defa okunmuştur.
Etiketler : -
Yorumlar..
Henüz Yorum Yapılmamış
 
İSMAİL UÇAKÇI

YESEVİ, BEKTAŞ-İ OĞUZ OCAKLARI AÇILMIŞ…!!!"
Prof.Dr. ANIL ÇEÇEN

DAĞ BAŞI TOPLANTISINDA KONUŞAN Prof.Dr. ANIL ÇEÇEN ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ . ÇEÇEN ŞUNLARI SÖYLEDİ:
Prf. Dr.TURAN USLU

KIYI KUMULLARI VE KORUNMASI ( 6 )
Prof.Dr.HAYRETTİN İVGİN

EN İYİSİ DEMOKRASİ VE PARLAMENTER SİSTEMDİR
Gürhan GÜRSES

NAKKAŞIM RABBİMDİR
CEVDET SEZGİN

BİR YOL HİKAYESİ 2.
HASAN KAYA

KÖYSEL DÖNÜŞÜM / TERSİNE GÖÇ
KAMİLE ÖZDEMİR

BELEDİYELERİN İŞ İSTİHDAMI
YASEMİN AKYOL

TEK GERÇEK HAZİNE: AİLE
SAİME HALAÇ

ÖLDÜREN SEVGİYİ KADINLAR OLARAK ASLA İSTEMİYORUZ
DERYA FİLİZ KORKMAZ

KORANA GÜNLERİNDE MARKALAR NASIL İLETİŞİM KURMALI?
AYSEL RAİFE AKKANAT

BİZ SENİN YAŞINDAYKEN
ANTALYA VALİLİĞİ’NDEN FIRTINA UYARISI
KARGOYLA UYUŞTURUCU GÖNDERECEKLERDİ
ELAZIĞ ECZACILAR ODASI BAŞKANI GÜLER: GRİP AŞ
CEZAEVİNE OPERASYON: BİRİ DOKTOR 12 KİŞİ GÖZA
BEYAZ MASA’YA BİR AYDA 891 BİN BAŞVURU
AYM, OSMAN KAVALA’NIN BAŞVURUSUNU KARARA BAĞL
POZİTİF VAKALARA BİLEKLİK TAKILACAK
İHTİYAÇ KREDİSİNE TALEP DURDU
BÖREKÇİDE SİLAHLI ÇATIŞMA: MERMİ YAĞDIRDILAR
PKK’LI 5 TERÖRİST TESLİM OLDU
KÖY ENSTİTÜLERİ YENİDEN AÇILMALI
İSTANBUL’DA TAKSİ VE SERVİSÇİLER İÇİN YENİ DÖ
AKP’LİLERİN DÜĞÜNÜNDE SALGIN UYARISI YAPAN PO
MESLEKTAŞINI ÖLDÜREN DOKTOR: SÖZLERİNİ ERKEKL
BAŞSAVCILIK: 7 HDP’Lİ VEKİL HAKKINDA FEZLEKE
GİDELİ 8 YIL OLDU: NEŞET ERTAŞ MEZARI BAŞINDA
METROBÜSTE HEM MASKE TAKMADI HEM DE SİGARA İÇ
BDDK SWAPTA LİMİTİ YÜZDE 1’DEN YÜZDE 10’A YÜK
KAVGAYA MÜDAHALE EDEN POLİS VE BEKÇİLERE SALD
AYASOFYA’DA YER ALTI YAPILARI KEŞFEDİLDİ
ANKARA
Yazılım : Networkbil.net
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ® www.turkiyeanadoluhaberleri.com