Ana Sayfa Hakkımızda Foto Galeri Video Galeri Z.Defteri İletişim
ADALET BİR BEKLEYİŞ, BİR UMUT, BİR ÖZLEMDİR
Ankara Meclisi ile Milli Mutabakat Hareketi Platformu ‘nun birlikte düzenledikleri “ ADALETİ ARAYAN TOPLUM “ konulu toplantıda konuşan Ankara Meclisi Hukuk İşleri Kurulu Üyesi Av. Hatice Fidan ders verir niteliğinde bir konuşma yaptı.
01-03-2020 12:31

Adaletin önemini anlatırken değişik bilim alimlerinden örnekler veren Fidan“Haksızlık eden her zaman iyidir, haksızlığa uğrayan da her zaman kötüdür. Hangi toplum olursa olsun, haksızlığa uğrayanlar daha fazladır ” örneğini verdiği konuşmasında şunları söyledi:

Bir yargı mensubu olarak açıkçası gördüğüm adaletsizliklerden veya toplumsal kaygılardan bahsetmek istemiyorum. Çünkü sosyal medyanın da etkisiyle ülkenin her hangi bir yerinde bir ferdin başına gelen adaletsizlik bizlere de tezahür etmektedir. Bizlerde buna muhatap olmaktayız.

Ben bugünün konusunu daha kavramsal olarak ele almak istiyorum. Öncelikle adalet, benim için öncelikle insanın kendisinde bulmasıyla, kendi içinde bulduğu bir olgu, ikinci olarak ta toplumda bulduğu bir olgudur. İnsanın kendinde bulmasını en güzel Kınalızade Ahmet Çelebi Efendi özetliyor; “Ahlak-ı Alai” Kitabında der ki: “İnsanda üç esas meleke vardır. Bunlar, konuşma, arzu ve öfkedir” der. “Bunların ifrat ve tevhidi insanın felaketidir” diye devam eder.

Hikmet, iffet, cesaret

Biliyorsunuz ki insanın felaketi toplumun da felaketidir. Bunların itidali, yani dengeyi bulması gerekmektedir. Konuşmanın dengesi hikmet, arzunun dengesi iffet,  öfkenin dengesi ise cesarettir. İnsan eğer 3 hususu bulursa kendinde adaleti bulmuş demektir. Aslında burada şunu demek istiyor: “İnsan önce nefsine acizdir, nefsine aciz olan insan öncelikle kendisine adaletsizdir, kendine adaletsiz olan insanınsa toplumda adaletli olması ve toplumdan adaleti bulması mümkün değildir.”

Eflatun’un Adalete Bakış Açısı

Adalet algısı, insandan insana, kişiden kişiye değiştiği için şöyle diyebiliriz: ”Her insanın bir adalet algısı vardır, adalet bir bekleyiş, bir umut, bir özlemdir…Dolayısıyla, insandan insana değiştiği için bir yanılsamadır. Toplumdan topluma da değişmektedir. Ancak toplumlarda somut olarak tezahürü kanunlarla ve normlarla bulmaktadır. Normlarla kendini ifade etmesini de Eflatun Devlet kitabında anlatmaktadır. Bunu ise haksızlığa uğrayan ve haksızlığı edende tanımlamaktadır. Her zaman der ki, “Haksızlık eden her zaman iyidir, haksızlığa uğrayan da her zaman kötüdür. Hangi toplum olursa olsun, haksızlığa uğrayanlar daha fazladır. Ancak her bir birey, haksızlık ede ede ve haksızlığa uğraya uğraya birinde acısını, diğerinde tadını yaşamaktadır. Ve insanoğlu;  haksızlığa uğramaktan kaçınamayacağını fark etmiştir. Bu da insanları bir araya gelmeye, bir şekildi anlaşmaya itmiştir. Bu anlaşma yoluyla insanlar normlar, kanunlar koymuşlar ki doğru olan budur, doğrunun özü budur demişlerdir. Doğruluk ise orta yolunu şurada bulmaktadır: haksızlık edenin cezasız kalmamasında ve haksızlığa uğrayanın öç alamamasında bulmaktadır. Ancak bu her iki taraf içinde iyi değildir, çünkü her iki tarafında menfi yönlerine dokunmaktadır. Ancak bunun kanunların değerli olmasını sağlayan şey ise bir insanın her zaman için haksızlık edemeyecek olmasıdır.

 Günümüzde şu an toplumda adaletsizlik algısının daha fazla yerleşmiş olmasının bir sebebi kanunların ve normların önemini yitirmiş olmasıdır. Çünkü insanoğlu haksızlık edebildiğini ve kanunların, normların bunun önüne geçemeyeceğini fark etmiştir.  Burada kanunlar ve normların öneminden ziyade haksızlık edenin güç kazanmasından bahsetmek aslında doğru olur.

Burada sözlerimi kısaca kapatmak istiyorum, çünkü siz değerli üstatların karşısında çok heyecanlıyım; heyecanımı mazur görün. Sözlerimi Özdemir Asaf’ın en sevdiğim sözleriyle kapatmak istiyorum:

“İnsansız adalet olmaz,

Adaletsiz insan olur mu?

Olur, olmaz olur mu?

Ama olmaz olsun.”

----

Çok teşekkür ediyorum.

 

 

 

183 defa okunmuştur.
Etiketler : -
Yorumlar..
Henüz Yorum Yapılmamış
 
İSMAİL UÇAKÇI

Oğuz Türkmen Şehri Çorum İlinin adının menşei ve kısa tarihçesi
Prf. Dr.Turan Uslu

KIYI KUMULLARA SALDIRI
CEVDET SEZGİN

BİR YOL HİKAYESİ 2.
Gürhan GÜRSES

NAKKAŞIM RABBİMDİR
İSTENİŞ HAKAN TÜPLEK

BİZİM PATAGONYA
HÜSNÜ EKİZCELİ

PANDEMİ DÖNEMİNDE SOSYAL DEVLETİ ARAYANLAR
HASAN KAYA

KÖYSEL DÖNÜŞÜM / TERSİNE GÖÇ
HATİCE KÜBRA BİLİŞ ( Yazar )

ATAM İZİNDEYİZ!
KAMİLE ÖZDEMİR

Yaşama kaynağımız olan suyun ve toprağın kıymetini bilelim.
DERYA FİLİZ KORKMAZ

KORANA GÜNLERİNDE MARKALAR NASIL İLETİŞİM KURMALI?
ABDULLAH ŞENOL

ENERJİ VE TÜRKİYE
AYSEL RAİFE AKKANAT

BİZ SENİN YAŞINDAYKEN
MAVİ AKIM BORU HATTI MAYISTAN BU YANA ATIL, N
AYASOFYA İÇİN GERİ SAYIM: SAAT VE DETAYLAR BE
ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI’NIN MAKAM O
EKREM İMAMOĞLU AÇIKLADI: HAVAİ FİŞEK UYGULAMA
İŞSİZLİK AÇIKLANDI: 1 YILDA 2,5 MİLYON İŞ KAY
SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN YENİ ÖNLEMLER: BERBER,
TÜİK ENFLASYONDA KİMSEYİ İKNA EDEMEDİ
METEOROLOJİ’DEN YAĞIŞ VE MARMARA İÇİN KUVVETL
BDDK’DAN VATANDAŞA KART KOLAYLIĞI
ŞIRNAK'TA PKK'LI 5 TERÖRİST TESLİM OLDU
TEM’DE YOLCU OTOBÜSÜ DEVRİLDİ! ÇOK SAYIDA YAR
MISIR DİKTATÖRÜ LİBYA KONUSUNDA ÖYLE BİR CEVA
SOFİANE FEGHOULİ TEKME ATTI, CÜNEYT ÇAKIR KIR
ANKARA’DA EZAN OKUMAK VE BİLGİSİZCE BU GÖREVİ
MUĞLA’NIN LAVANTA TARLALARI VATANDAŞLARIN İLG
RAKİBİNİN GÖĞÜSÜNE TEKME ATAN FEGHOULİ’NİN C
TFF’DEN 2020-2021 SEZONUNUN BAŞLAMA TARİHİ VE
FABRİKA SAHİBİ KONUŞTU, BELEDİYE ‘KÜLLİYEN YA
‘BABACAN TAVIR’ KARARI TEPKİ TOPLAMIŞTI! YARG
METEOROLOJİ’DEN BİRÇOK İLE GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞA
ANKARA
Yazılım : Networkbil.net
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ® www.turkiye anadoluhaberleri.com