Ana Sayfa Hakkımızda Foto Galeri Video Galeri Z.Defteri İletişim
ADALET ESKİ BAKANI OLTAN SUNGURLU: TÜRKİYE’DE YENİ FİKİRLER GELİŞMİYOR
* Üç dönem Adalet Bakanlığı ve bir dönem Milli Savunma Bakanlığı yapmış bir hukuk ve siyaset adamı. Yaptığı görevler ve adil davranışları itibarı ile değerlendirildiğinde “ O bir adalet adamıdır ” da denilebilir.”
07-02-2020 18:26
 Günün değerlendirmesini yaparken şu ifadeleri kullanıyor ki gerçekten ders alınacak nitelikte:
 
-Biz Cumhuriyet’le tebaa, Demokrat Parti’yle vatandaş, Turgut Özal ile dünya vatandaşı olduk.
 
* Türkiye’ye dine imana karışmayan yeni bir sosyal demokrat parti lazım' Bununla birlikte merkezde bir partiye ihtiyaç olduğunu düşünüyorum, vatandaş da bir ümit ışığı bekliyor. Ancak vatandaşa ümit olacak bir kadro henüz çıkmış değil.
 
-Türkiye gelişiyor, ilerliyor, yeni şeyler yapılıyor olsa bile yeni fikirler oluşmuyor.
 
* Turgut Özal, Türkiye’ye yeni düşünceler getirdi, yeni bir hava estirdi. Bunun üzerine ne Anavatan Partisi ne de diğer partiler bir şey koyabildi. Türkiye, kısırdöngüde. Yeni şeyler söylemek lazım. Türkiye’nin yeni  atılımlara ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Nitekim Türkiye’nin yerinde saydığını herkes kabul ediyor.  Rahmetli Turgut Özal’ı, hâlâ aşamadığımız bir ortamda yaşıyoruz.
 
Başkent Ankara’nın büyük oranda göç aldığını söyleyen Oltan Sungurlu, “ Bu keşmekeşlik içerisinde Ankaralılar, gelenek ve göreneklerini, asaletlerinden taviz vermediklerini söyleyen Oltan Sungurlu, Ankara siyasetinde Kızılcahamam yöresinin daha etkin olduğunu ifade etti.
Esas adı Mahmut Oltan Sungurlu’dur. Tam bir Anadolu insanıdır. Demokrat düşünce yapısı daima ağır basar. Kin ve garezi yoktur. “ Siyasette ve devlet adamlılığında dargınlık ve intikam alma hevesi en tehlikeli yaklaşımdır” diyerek sosyal ve siyasi aktivitelerde bulunanlara önemli mesajlar verdi.
 
   ÇOK KONUŞAN KAYBEDER
 
   “ Bazı siyasiler vardır ki eline mikrofonu alınca veya yalın olarak söz verilince konuşur da konuşur.. Oysa insanoğlunun bir dinleme süreci vardır, bunu geçersen iyi de konuşsan puan kaybedersin. Bu nedenledir ki her şeyin orta yolu haktır. Münasip olan ortasını, yani merkezi bulmaktır “ diyen Sungurlu son gelişmeler ve gündemdeki olayla ilgili olarak önemli mesajlar verdi.
 
MİLLET BİR BEKLENTİ İÇİNDE, YANİ ÜMİT ARIYOR AMA O ÜMİDİ VERECEK CESUR YÜREKLER YOK
 
Türkiye’deki son gelişmeler ve siyasi yapılanmalarla ilgili olarak da görüşlerini almak istediğimiz Oltan Sungurlu şunları söyledi: “ Bu manada maddi ve manevi manada taşın altına elini koyacak babayiğitler lazım. Her türlü imkanı olup da cesaretini ortaya koyamayan-çekingen- davrananlar var, oysa millet ve memleket meselesi söz konusu olunca biraz cesur davranıp risk almak lazım.”
 
     Anadolu Evliyaları ve Türk toplumunun öznesini sorduğumuzda ise şunları söyledi: “ Anadolu insanının büyük bir bölümü Ahmet Yesevi düşüncesi ile teçhiz olmuştur. Bu nedenle Yörükler ve Aleviler eski zamanda hep ön plandayken son zamanlarda inanç kavramında değişim olmuştur. Ancak bu manada ayrımcılık yapmak hiç de doğru değildir. Alevi-Sünni (vs) ayrımcılık bize zarar verir. Bu bakımdan merkezi düşünce, yani orta yol en doğrusudur. 
 
GELİŞEN SİYASET VE GÜNDEMDEKİ KONULAR
 
 Oltan Sungurlu ile Başkent Ankara ve Türkiye’nin konumunu da değerlendirdik. Adalet Eski Bakanı Oltan Sungurlu şunları söyledi:  “ Başkent Ankara çok göç aldı ve almaya da devam ediyor. Tabii ülkemizin çeşitli yörelerinden göç olunca şehirde bir keşmekeşlik zuhur ediyor. Bu olumsuzluktan Ankaralıların etkilenmemesi doğrusu çok güzel bir gelişme. Başkent Ankara siyasetinde genel manada pek etkili olamasa da bu açığı Kızılcahamamlılar kapatıyor. Bir başka ifade ile Ankara siyasetini teme olarak Kızılcahamam-Çamlıdere yöresinin insanları belirler. “
 
Mahmut Oltan Sungurlu doğup büyüdüğü yer olan Gümüşhane’yi ayrı bir değerlendirmeye tabii tutuyor ve ben de katkı sağlayıp “ Gümüşhaneliler arasından da pek kötü adam çıkmaz “ diyorum.
 
Nitekim Gümüşhaneliler Oltan Sungurlu’ya hak ettiği değeri her zaman verdi hala daha kıymetini biliyorlar. Birçok kültür ve gençlik merkezlerine, sosyal aktivite gösteren kuruluşlara adı verildi. 
 
Biz de bazı sivil toplum kuruluşları ile birlikte sayın Mahmut Oltan Sungurlu’yu  25 Şubat Salı günü Hamamönündeki  Kabakçıkonağında  yapacağımız sohbet toplantısına davet ettik. Sayın Bakan adaleti konuşacak diye düşünüyoruz ama biliyoruz ki günün gündemini teşkil eden konuları üzerinde de değerlendirme yapacağını tahmin ediyoruz.
 
 
    MAHMUT OLTAN SUNGURLU ‘NUN KISA BİYOGRAFİSİ
 
24 Ağustos 1936 tarihinde Gümüşhane’de doğdu. Babası Süleyman Faik Bey, annesi Hatice Hanımdır.
 
İlk ve orta öğrenimini Gümüşhane’de tamamladı. Lise eğitimini önce Gümüşhane Lisesi, daha sonra Giresun Lisesi ve Bursa Erkek Lisesi’nde yatılı olarak tamamladı. 1954 yılında Bursa Erkek Lisesi’nden mezun oldu. 1960 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Askerlik görevini tamamladıktan sonra 1963 yılında Gümüşhane’de serbest avukat olarak çalışmaya başladı.
 
1983 yılında Gümüşhane’de Anavatan Parti İl Teşkilatını kurdu ve aynı yıl Gümüşhane Milletvekili seçildi. 17 Ekim 1986’da 1. Özal Hükümetinde Adalet Bakanlığı görevine getirildi. Seçime giderken Bakanlıktan ayrıldı ve 1987 seçimlerinde yeniden Gümüşhane Milletvekili seçildi. 2. Özal Hükümetinde; ilki 21 Aralık 1987’de, ikincisi 30 Mart 1989’da olmak üzere iki kez aralıklarla yine Adalet Bakanlığı görevine getirildi. 9 Kasım 1989’da kurulan Akbulut Hükümetinde de aynı görevini sürdürdü. 1991 seçimlerinde üçüncü kez Gümüşhane Milletvekili olarak meclise girdi. 2. Yılmaz Hükümetinde Milli Savunma Bakanlığı görevine getirildi. 1995 seçimlerinde dördüncü kez Anavatan Partisinden Gümüşhane Milletvekili olarak TBMM’ye girdi. 30 Haziran 1997’de 3. Yılmaz Hükümetinde beşinci kez Adalet Bakanlığı görevine getirildi. 1999 Genel Seçimlerinde Meclis dışında kaldı.
 
Anavatan Partisinde Genel Başkan Baş Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı olarak görev yaptı. Anavatan Partisi kapatılıncaya kadar MKYK üyeliği devam etti. 1991-1995 arası Meclis ANAP Gurup Başkanvekilliği, İlk milletvekilliğinde Bütçe ve daha sonraki yıllarda Anayasa Komisyonu Üyeliği görevlerinde bulundu.
 
Ankara GÜDEF (Gümüşhane Dernekler Federasyonu) Onur Kurulu, GÜSİAD Kurucu Üyesidir. Mahmut San’ın kızı Ayfer Hanım’la evliliğinden bir çocuk babasıdır. Halen Ankara’da ikamet etmekte Ülker İstişare Konseyi Başkanlığı ve değişik vakıf başkanlıklarını yürütmekte olup, İstanbul Şehir Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanıdır. Son alarak Anavatan Partililerin kurduğu vakfın başkanlığını yapmaktadır.    ( MEHMET AKYOL ) 
322 defa okunmuştur.
Etiketler : -
Yorumlar..
Henüz Yorum Yapılmamış
 
İSMAİL UÇAKÇI

Oğuz Türkmen Şehri Çorum İlinin adının menşei ve kısa tarihçesi
Prf. Dr.Turan Uslu

KIYI KUMULLARA SALDIRI
CEVDET SEZGİN

BİR YOL HİKAYESİ 2.
Gürhan GÜRSES

NAKKAŞIM RABBİMDİR
İSTENİŞ HAKAN TÜPLEK

BİZİM PATAGONYA
HÜSNÜ EKİZCELİ

PANDEMİ DÖNEMİNDE SOSYAL DEVLETİ ARAYANLAR
HASAN KAYA

KÖYSEL DÖNÜŞÜM / TERSİNE GÖÇ
HATİCE KÜBRA BİLİŞ ( Yazar )

ATAM İZİNDEYİZ!
KAMİLE ÖZDEMİR

Yaşama kaynağımız olan suyun ve toprağın kıymetini bilelim.
DERYA FİLİZ KORKMAZ

KORANA GÜNLERİNDE MARKALAR NASIL İLETİŞİM KURMALI?
ABDULLAH ŞENOL

ENERJİ VE TÜRKİYE
AYSEL RAİFE AKKANAT

BİZ SENİN YAŞINDAYKEN
MAVİ AKIM BORU HATTI MAYISTAN BU YANA ATIL, N
AYASOFYA İÇİN GERİ SAYIM: SAAT VE DETAYLAR BE
ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI’NIN MAKAM O
EKREM İMAMOĞLU AÇIKLADI: HAVAİ FİŞEK UYGULAMA
İŞSİZLİK AÇIKLANDI: 1 YILDA 2,5 MİLYON İŞ KAY
SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN YENİ ÖNLEMLER: BERBER,
TÜİK ENFLASYONDA KİMSEYİ İKNA EDEMEDİ
METEOROLOJİ’DEN YAĞIŞ VE MARMARA İÇİN KUVVETL
BDDK’DAN VATANDAŞA KART KOLAYLIĞI
ŞIRNAK'TA PKK'LI 5 TERÖRİST TESLİM OLDU
TEM’DE YOLCU OTOBÜSÜ DEVRİLDİ! ÇOK SAYIDA YAR
MISIR DİKTATÖRÜ LİBYA KONUSUNDA ÖYLE BİR CEVA
SOFİANE FEGHOULİ TEKME ATTI, CÜNEYT ÇAKIR KIR
ANKARA’DA EZAN OKUMAK VE BİLGİSİZCE BU GÖREVİ
MUĞLA’NIN LAVANTA TARLALARI VATANDAŞLARIN İLG
RAKİBİNİN GÖĞÜSÜNE TEKME ATAN FEGHOULİ’NİN C
TFF’DEN 2020-2021 SEZONUNUN BAŞLAMA TARİHİ VE
FABRİKA SAHİBİ KONUŞTU, BELEDİYE ‘KÜLLİYEN YA
‘BABACAN TAVIR’ KARARI TEPKİ TOPLAMIŞTI! YARG
METEOROLOJİ’DEN BİRÇOK İLE GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞA
ANKARA
Yazılım : Networkbil.net
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ® www.turkiye anadoluhaberleri.com