Ana Sayfa Hakkımızda Foto Galeri Video Galeri Z.Defteri İletişim
Rusya parlamenter sisteme mi dönüyor ?...
Putin, "Duma'nın sadece onayladığı değil, başbakanı atadığı, başbakanın önerisi üzerine bütün başbakan yardımcılarını ve bakanları da atadığı bir değişiklik öneriyorum" dedi.
16-01-2020 18:23
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin federal parlamentoda yıllık ulusa sesleniş konuşmasını yaptı. Görev süresi sona erdikten sonra ne yapacağı merak edilen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin siyasal sistem değişikliği önerdi. Öneri, devlet başkanının yetkilerinin daraltılıp parlamentoya ve başbakana daha fazla yetki tanınmasını öngörüyor.

 Putin, "Duma'nın sadece onayladığı değil, başbakanı atadığı, başbakanın önerisi üzerine bütün başbakan yardımcılarını ve bakanları da atadığı bir değişiklik öneriyorum" dedi. Rusya'da anayasaya göre başbakanı devlet başkanı atıyor. Putin'in önerdiği anayasa değişikliği yapılırsa başbakan, parlamentonun alt kanadı Duma tarafından seçilecek. Başbakanın önereceği yardımcıları ve bakanları da Duma onaylayacak.

Rusya Devlet Başkanı Putin, "Parlamentonun ve siyasi partilerin rolünü ve anlamını, başbakanın bağımsızlığını ve sorumluluğunu artıracak" şeklinde konuştu. Bunun büyük bir değişiklik olduğunu söyleyen Putin anayasa değişikliğinin halkoyuna sunulacağını da belirtti.
Putin, "Aynı kişinin üst üste iki dönemden fazla devlet başkanı görevini üstlenemeyeceğine dair anayasa maddesi tartışıldı. Bunun temel bir sorun olduğunu düşünmüyorum" dedi. Putin bu sözleriyle görev süresini uzatacağına dair anayasa değişikliği tartışmasına da son noktayı koydu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görev süresi 2024'te doluyor. Anayasa değişikliği, Putin'in 2024'ten sonra siyasi kariyerine nasıl devam edeceğine dair de ipuçları sunuyor.
Rusya Devlet Başkanı Putin'in artırılmış yetkilerle başbakanlığa dönmesi seçeneklerden biri olarak görülüyor. Diğer bir olasılık ise, Güvenlik Konseyi'nin yetkilerini artırıp bunun başına geçmesi. Putin'in ulusa sesleniş konuşmasının ardından Başbakan Dimitri Medvedev hükümetin istifasını sundu. Putin, Medvedev'i Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcılığı'na getirdi. Başbakan Medvedev, Putin'in başkanlık ettiği Konsey'de savunma ve güvenlik konularından sorumlu olacak. Putin'in Medvedev'in yerine yeni bir başbakan ataması bekleniyor.

YENİ BAŞBAKAN KİM OLACAK

Kremlin basın dairesi da Rusya lideri Vladimir Putin’in, Federal Vergi Dairesi Başkanı Mihail Mişustin’e başbakanlık görevine aday olmasını önerdiğini bildirdi. Kremlin’in açıklamasına göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Federal Vergi Dairesi Başkanı Mihail Mişustin’e başbakanlık görevine geçmesini önerdi.

Açıklamada, “Başkan Vladimir Putin, Mihail Mişustin ile toplantı yaptı ve kendisine başbakanlık görevine geçmesini önerdi. Olumlu yanıt alan Putin, Mişustin’in başbakanlık görevine adaylığını (Rusya parlamentosunun alt kanadı) Devlet Duması’nın onayına sundu” ifadelerine yer verildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Federal Meclis konuşmasının ardından Rus liderle bir araya gelen Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, hükümetin tümüyle istifa edeceğini söylemişti.

Sputnik’in haberine göre Medvedev, "Bu koşullar dahilinde, Rusya Anayasası'nın 117. maddesi uyarınca hükümetin tümüyle istifa etmesinin doğru olacağını düşünüyorum" diye konuşmuştu. Putin, Medvedev'in yeni pozisyonunun Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı olacağı belirtmişti.

 

52 defa okunmuştur.
Etiketler : -
Yorumlar..
Henüz Yorum Yapılmamış
 
MEHMET AKYOL

LİBYA’YA ASKER GÖNDERİLMESİNİ DESTEKLİYORUM
CEVDET SEZGİN

PKK BELASINDAN KURTULMANIN ÇARESİ VARDIR
Gürhan GÜRSES

GECENİN SÜTÜNÜ RUHUN AVLUSUNA SAĞMAK "DEF"
NURETTİN DOĞAN

AH ŞU PARTİCİLİK VE MEZHEPÇİLİK!
NEVİN BALTA

Orta Doğu’nun Türkçesi
REŞİT YILMAZ

Türkçe giderse ne Türkiye kalır, ne Türk kalır
ADALET ESKİ BAKANI OLTAN SUNGURLU: TÜRKİYE’DE
KORKMAZCAN: AMERAKA GİZLİ ÖRGÜTLERİN YÖNETTİ
BAYINDIRLIK ESKİ BAKANLARINDAN CENGİZ ALT
RAHMETLİ ÖZAL'IN DANIŞMANINDAN MESAJ VAR!...
ESKİ CEZAEVİ KÜLTÜR MERKEZİNDE DÜZENLENEN MUH
MHP ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ GRUP B
BİR TOPLANTI DAHA İCRA EDİLDİ VE MUHTEŞEM ORG
DEPREM BÖLGELERİNE YARDIM YAĞIYOR
DEVLET YÖNETİMİNDE İDARECİNİN ROLÜ TARTIŞMAYA
SOHBET ÖZLEMİMİZİ DEREBAĞ KÖYLÜLERİ İLE GİDER
ANKARA
Yazılım : Networkbil.net
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ® www.turkiye anadoluhaberleri.com