Ana Sayfa Hakkımızda Foto Galeri Video Galeri Z.Defteri İletişim
KADIN HAKLARI VE EŞİNDEN AYRILMAK DURUMUNDA KALAN ERKEĞİN YAŞADIĞI DRAM
Öyle bir zamandan geçiyoruz ki, kadın hakları, kadın hakları derken erkekleri mağdur duruma düşürdük. Son yıllarda aile bütünlüğünün zedelenmesi, aile içi sorunların çoğalması, boşanmaların hat safhaya gelmesindeki en önemli unsur “ nafaka “ meselesidir.
16-01-2020 12:02

   Öncelikle belirtmeliyiz ki,"  karısını döven erkek ya maddi veyahut da manevi yönden sıkıntı içindedir. Kadını dövmek veyaonun hakkını vermemek, iltifat ve sevgiden mahrum bırakmak erkekliğe yakışmaz. Cenab-ı Hakk Kur'an-ı kerim'inde kadın haklarında konusunda önemli hassasiyet gösterilmesini emrederken Peygamber Efendimiz (SAV ) erkeklerin kadınlara karşı merhametli davranmalarını, kem söz söylememesini, hak ve hukukunu koruyup kollamasını emretmiş ve ailenin bir bütün olabilmesi için karı-koca ve çocuklar arasındaki ilişkilerin mazbut bir halde olması dinimizce emredilmiştir. "       

Hele bir de kadın çalışıyorsa sorun daha da zirveye tırmanıyor. Kadın hem çocuğunu babasına bırakmıyor, hem de nafaka alıyor. Aldığı nafakayı da ya birlikte yaşadığı ailesi ile yiyor veyahut da gayrı meşru ( nikahsız ) edindiği erkekle...

  • Bu durumda erkekler hem karısından isteyerek veya istemeyerek ayrılmak durumunda kalıyor, hem de çocuklarından oluyor. Yani hem maddeten hem de manen büyük engebelerle karşılaşıyor. Daha önemlisi de çocuklarının hasreti ile zor dönemler yaşıyor, hasretlik hastalığına yakalanarak hayatı çekilmez bir hal alıyor. Erkek evlenmişse mazbut bir hayat yaşayamıyor zira çocuklarının hasretinin yanında bir de zaten yeterli olmayan maaşından duruma göre hem kadın, hem de eski eşinin yanında kalan çocukları için nafaka ödediğinden huzursuzluk zirveye dayanıyor.

Görüldüğü gibi aile düzeni bozuluyor, kadın erkekten istediğini alıyor ve hatta zulüm etmek masadı ile veya başka düşünce ile bir de avukat tutuyor, bu bağlamda hem avukat sebepleniyor, hem de kocasından bir nevi intikam alıyor.

      OLAYI BİLFİL YAŞAYAN VE KONUYU İYİ TAHLİL ETTİĞİNE İNANDIĞIMIZ BİR VATANDAŞIN BİZE GÖNDERDİĞİ DEĞERLENDİRMENİN ÜSTTEKİ PARAGRAFLARDA ÖZETİNİ VERDİK. ŞİMDİ DE BİRAZ DAHA TEFERRUATLI OLARAK TAKDİM EDELİM:        

           Önceden (mal ayrılığı) rejimi vardı, 2002 yılında yapılan bir değişiklikle (mal birlikteliği) rejimine geçildi.

       Maalesef bu değişiklikten sonra yavaş yavaş kadın cinayetleri artmaya başladı. Bu cinayetlerin artmasında en büyük sebeplerden biri “ mal birlikteliği rejimi ”nin uygulanmasıdır.

      Mevcut yasalara göre kadının beyanı da esas alınıyor. Halbuki İslam hukukuna göre ( bir insanın iftiraya kurban edilmemesi için ) bir insana suç isnat edildiğinde en az 2 kişi şahit istenir.

      Durum böyleyken kadın cinayetlerinin önüne geçilmesi çok zor, acilen mal ayrılığı rejimi ne geçilmesi ve kadının beyanına göre değil kanıta bakılmalıdır.

     Bir örnek vereyim;  bir şirket düşünün 3 ortaklı birinin hissesi yüzde 70 diğerinin hissesi yüzde 20 üçüncünün hissesi yüzde 10 olsun o şirketteki ortaklar, ortaklıktan ayrılırken herkes  hissesini alarak ortaklıktan ayrılır. Yani demem o ki, eşlerde birbirinden ayrılırken herkes ya baba evinden getirdiğini ya da kazandığını götürmeli hiç kimse hak etmediği bir malı almaya çalışmamalı.

     Gelin görün ki Doğu ve Güneydoğu’da 1 metre toprak için dahi aşiretler birbirine giriyor, mal için canlar alınıyor.

    Birde, ev kadını olup çalışmayan kadınlar var. Bunları malın yarısını ortak etmek yerine katkısı oranında hisse verilmeli.  Nasıl olur derseniz, çözüm ( bana göre) hükümet ve diğer siyasi partiler ile birlikte Medeni kanunda düzenleme yaparak.  Çalışmayan kadınları boşanma durumunda asgari ücretli saymalı. Mevcut yasada kadın boşanınca, malın yarısını istiyor. Çocukların yaşı küçükse çocukları alıyor. Bir de nafaka istiyor, çocuk parası istiyor.

      Oldu olacak bir de adamın canını alsın !.. Zaten bu kadar hakkı aldıktan sonra zaten canını almaktan beter ediyor.

     Ayrıca belirtmek te fayda var, bir kadın boşandıktan sonra artık erkeğin eşi olmuyor. Ya gidiyor başkası ile yiyor aldığı malı (nafakayı) ya da gidiyor yakın ailesi ile yiyip keyif çatlatıyor.

   Eeee, bu kadar hak verilince, kadını boşanmaya iten ( hepsi için değil tabii..) ya birlikte olduğu başka bir erkektir, ya da  yakın ailesidir. Aile mal peşinde olmadığını söylese de aslında planlarına kızlarına sahip çıkıyormuş gibi yapıp malı mülkü ne varsa damattan koparmanın derdinde düşüyor ve sudan sebeplerle kavgayı körüklüyorlar. Başka bir erkekse sebep,  o kadınla malı beraber yiyor, nafakayı da kestirmemek için nikahsız yaşıyor, İşte bu durumlardan dolayı birçok erkek bunu kabullenemiyor, kabullenmez de sonuç olarak bunu kabullenmeyen erkek malum kadın cinayetlerine bir yenisini ekliyor!..   

    Verilen hak bu kadar geniş olunca, kadını ayartan da gaz veren de çok oluyor. Hem devlet yetkilileri , hem yakın ailesi , sürekli erkek üzerinde bir baskı uygularken erkek pısırıklaşıyor.  Ne eve reislik yapabiliyor, ne de çocuklarına babalık yapabiliyor. Herkes evin içindeki huzuru korumak isterken aslında ufacık ev içi tartışmalara müdahale ederek sorunun büyümesine sebep olup testiyi büsbütün kırıyorlar. Bundan böyle ne yaparsan yap artık su tutmaz pek tabii ki.  Testiyi kırmayı bırakın da su tutmaya devam etsin yoksa daha çok aileyi burnunuzu sokarak dağıtırsınız bu kafa ile..

     Gerçekten ve şüphesiz kadınlar arasında mağdur olanlar da vardır eşi tarafından haksızlığa uğratılan. Bu durumda önemli olan da gerçek mağdurları bulup korumaktır. Elbette mağdur olan kadınlarımızın hak ve hukukunu korumak gerekir. Kadın ve erkek ailede bir bütündür. Çocuklar da bu minval üzere yetiştirilmeli. Aile içi kavgalardan mutlak surette uzak kalınmalı, özellikle çocukların yanında çirkin sözler söylenmemeli, olumsuz hal ve hareketlerde bulunulmamalıdır.

     Unutulmasın ki, Türk-İslam ahlakı ile mücehhez ailelerde huzursuzluk daha azdır. Kadın kocasına saygı duyar, kocası karısına sevgi besler ve merhamet duyguları ile hareket ederse sorun zaten olmaz. Allah korkusu, ahlak ve fazilet, sevgi ve saygının olduğu yerde birlik-beraberlik vardır. Birlik-Beraberliğin olduğu yerde ayrılık olmaz.    

     O halde kadın hakları elbette çok önemlidir ama, kadına imtiyaz vereceğiz derken erkeklerin durumunu iyi tahlil etmekte yarar var. “ Ailede reis erkektir “ diye boşuna söylememiş atalarımız. Her toplumda bir lider olması lazım. Bu toplumsal bir kuraldır. Böyle bir sistemin olmadığı yerde ne barış olur ne de huzur.   

1061 defa okunmuştur.
Etiketler : -
Yorumlar..
Henüz Yorum Yapılmamış
 
MEHMET AKYOL

MEHMET AKİF ERSOY İLE İLGİLİ ÇOK ÖZEL YAZI
Prof.Dr.HAYRETTİN İVGİN

NİZAMÜLMÜLK’ÜN SİYASETNÂMESİNDE DEVLETİ YÖNETME TAVSİYELERİ
Gürhan GÜRSES

NAKKAŞIM RABBİMDİR
CEVDET SEZGİN

BİR YOL HİKAYESİ 2.
İSMAİL UÇAKÇI

YESEVİ, BEKTAŞ-İ OĞUZ OCAKLARI AÇILMIŞ…!!!"
Prf. Dr.TURAN USLU

KIYI KUMULLARI VE KORUNMASI ( 6 )
KAMİLE ÖZDEMİR

TÜKENİYORUZ
Prof.Dr. ANIL ÇEÇEN

DAĞ BAŞI TOPLANTISINDA KONUŞAN Prof.Dr. ANIL ÇEÇEN ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ . ÇEÇEN ŞUNLARI SÖYLEDİ:
HASAN KAYA

KÖYSEL DÖNÜŞÜM / TERSİNE GÖÇ
SAİME HALAÇ

ÖLDÜREN SEVGİYİ KADINLAR OLARAK ASLA İSTEMİYORUZ
YASEMİN AKYOL

TÜKETİMDEN İSRAFA UZANAN YOL
DERYA FİLİZ KORKMAZ

KORANA GÜNLERİNDE MARKALAR NASIL İLETİŞİM KURMALI?
AYSEL RAİFE AKKANAT

DİJİTAL DÖNEMDE KİTAP OKUYUCULUĞU
TAM ANLAMI İLE BİR GURUR VESİLESİ !
Tarık Sezai Karatepe: Salgın: Bir Kainat Duya
BAŞÖRTÜSÜ KONUSUNDA ERDOĞAN KILIÇDAROĞLU’NA Ö
TURGUT ÖZAL’IN VEHBİ DİNÇERLER’E YAZDIĞI MEKT
43 ZİRVE İSİMDEN KAMUOYUNU AYDINLATICI MESAJ
BİR BAĞIMSIZLIK SAVAŞININ KALBİ: BAŞKENT ANKA
VEHBİ DİNÇERLER DENİLİNCE AKLIMA BİLGE KİŞİLİ
ÇİFTÇİNİN BORCUNUN YAPILANDIRILMAMASI UTANÇ V
ÇİFTÇİNİN BORCUNUN YAPILANDIRILMAMASI UTANÇ
ADALET ESKİ BAKANI OLTAN SURGURLU’NUN MAKALES
TAM ANLAMI İLE BİR GURUR VESİLESİ !
ANKARA
Yazılım : Networkbil.net
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ® www.turkiyeanadoluhaberleri.com