Ana Sayfa Hakkımızda Foto Galeri Video Galeri Z.Defteri İletişim
YOZGAT'IN HASBEKLİLER GECESİNDEN HAS GÖRÜNTÜLER
• Yozgat’ın en müstesna ilçelerinden birinin Sarıkaya, Sarıkaya ilçesinin en müstesna köyü ise Hasbek olduğu söylenir. Aslında Hasbek köyü eskiden birçok köyün bağlı olduğu bir nahiyelikti. Köylüler belediyelik olmak için gerekli girişimi yaptılar ama nüfusu yeterli sayıda olmayınca köy olarak kalmak zorunda kaldı. Bu durum her ne kadar Hasbeklileri üzse de başa gelen çekilir misali bu olumsuzluğu sinelerine çekmek durumunda kaldılar.
11-01-2020 22:02

    • Sırası gelmişken bir önemli hususu buradan zikretmekte fayda var… Hasbek denilince ilk akla gelen Mahmut Pehlivan ile rahmetli Mümin Hafızdır. Hafız Mümin 90 küsur yaşına rağmen Kayseri Taşçıoğlu Kur’an-ı Kerim kursunda yıllarca hafız yetiştirmiş. Makamı cennet olsun...Hasbekli Mahmut Pehlivan ise kendi kendini köyünde yetiştirip unvanı yurda yayılmış bir Anadolu yiğididir. Yiğitliğinin ve pehlivanlığının sonucudur ki kendisine " Tahta kıran " unvanı verilmiştir.

Yenişafak Köşe yazarı olduğum günler Anadolu’nun özünü oluşturan Yozgat'ı ve ilçelerini, hatta bazı köylerini bile gezdim-yazdım. Yozgat'ın birçok toplantısına katıldım. Son olarak Yozgat'ın Sarıkaya ilçesine bağlı Hasbek köylülerinin düzenlediği geceye misafir olduk.

 


     

      Sarıkaya’nın Hasbek köyü derneği tarafından Ankara’da organize edilen geceye Milli İttifak Hareketinin Başkan Yardımcısı, şair-yazar ve bestekar Murat Duman ile birlikte katıldık.
      Anadolu'nun ve Yörenin hitabeti itibariyle mükemmel, kültür seviyesi yüksek, sunuculuğu, tanıtım ve takdimleri ile zirve isim olarak bilinen , gönül adamı olarak tanınan Rıfat Çakır’ın daveti üzerine iştirak ettiğimiz gecede gördüğümüz ilgi ve alaka bizi ziyadesi ile mutlu etti.

 

 

 

Yozgatlıların “ Arabaşı “ gün ve geceleri meşhurdur.. İşte onlardan birisiydi bu organizasyon. Salon hınca hınç dolmuştu. Kaymakamdan belediye başkanına kadar tam Sarıkaya’dan gelmişlerdi. Ayrıca Yozgatlılar Vakfı Başkanı düşünür, şair, halk adamı, eski belediye başkanlarından Durak turan Düz ile Yozgatlılar Federasyonu Genel Başkanı Ahmet Koç, Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör geceye renk katan ünlü isimlerdi.
Köy Dernek Başkanı Doğan Yazar yaptığı konuşma ile önemli mesajlar verdi. Üretimin ve verimliliğin önemini anlattı, köye dönmenin ve köyüne-toprağına sahip çıkmanın ehemmiyeti üzerinde durdu. Köye yeni 13 ev yapıldığını söylerken gönlü hoş, gönlü huzur içindeydi. Bizleri ve tüm dinleyenleri mutlu ve memnun etti.
Hasbeklilerin dinine devletine, gelenek ve göreneklerine bağlı olduklarını söyleyen Başkan Doğan Yazar, Diyanet İşleri Başkanlığının " Haydi Çocuklar Camiye ! " sloganını uygulayan tek köyün Hasbek köyü olduğunu söylerken, köye bir de Kültür merkezinin yapılacağı müjdesini verdi.

 

 

Başkanın konuşmasından sonra dernek yönetim kurulu üyeleri ve kadın kolları görevlileri kürsüye davet edildi. Tam bu sırada beni kürsüye davet ettiler. Doğrusunu söylemek gerekirse benim konuşmam sayın başkanın yaptığı konuşmasının yanında biraz yavan kaldı. Ancak yine de okumanının önemini, köyden şehre göçün, üretim ve verimlilğin artırılmasının önemini, mevcut hükümetin İstanbul'a çılgın projeler yaparken Yozgat'a ve Anadolu illerine, ilçe ve köylerine gerekli yatırımı yapmadığına işaret ettim. Bunun sonucudur ki, üretim azalıyor, sapı samanı, buğdayı- soğanı bile ithal etmek durumunda kaldığımıza vurgu yaparak konuşmamı sonlandırdım.

 

 


Benden sonra kürsüye gelen Yozgatılar Federasyonu Genel Başkanı Ahmet Koç yaptığı konuşmada adeta Anadolu insanının ve özellikle de Yozgat'ın yeterli hizmet alamama ve köyden şehre göçü şu cümlelerle dile getirdi: " Yozgat gerçekten yeterli hizmeti alamamıştır. Yozgat bir nevi mahrumiyet bölgesi haline gelmiştir. Yozgat denilince ilk akla gelen tren yolu oluyor. Bu tiren yolu da karın doyurmuyor. İstihdam sağlamak için yeterli bir araç değil. Bunun içindir ki Türkiye'nin en fazla göç veren illeri arasında yer alıyor. "
Daha sonra köy muhtarı kürsüye gelerek uzun bir konuşma yaptı. Kürsüden inmişti ki salona belediye başkanının girdiğini gördü ve tekrar mikrofonu eline alıp "Sayın başkanım 3 çardak söz vermiştin, sözünü ne zaman yerine getireceksiksin " diyerek gönderme yaptı. Belediye başkanı da " Gerçi ben bir çardak sözü vermiştim ama her neyse 3 olsun, yarından sonra göndereceğim " dedi.

 

 


Bilahare ilçe kaymakamı bir konuşma yaptı. Yozgat'ın en başarılı belediye başkanı seçilen Sarıkaya Belediye Başkanı sayın Ömer Açıkel'in ödülünü alma töreni nedeniyle geciktiklerini açıkladı ve Vali beyin selamlarını getirdiklerini dile getirdi. Arabaşı ve tatlı ikramı yapıldı. Gece Kur'an-ı kerim tilaveti ile başladı, müzik programı ile sona erdi.

 

 

Programdan sonra bizi mutfağa götürerek gecenin ağırlama hizmetlerinde bulunan hanımlarla ve diğer hizmet verenlerle tanıştırıp, birlikte fotoğraf çektirmemizi sağladılar. Biz de bu işin mutfağında yüz akı ürünleri ile emeklerini sergileyen tüm çalışan kardeşlerimize teşekkür ederek geceye veda ettik. ( MEHMET AKYOL )

 

 

 

 

 

 

 

946 defa okunmuştur.
Etiketler : -
Yorumlar..
Henüz Yorum Yapılmamış
 
İSMAİL UÇAKÇI

YESEVİ, BEKTAŞ-İ OĞUZ OCAKLARI AÇILMIŞ…!!!"
Prof.Dr. ANIL ÇEÇEN

DAĞ BAŞI TOPLANTISINDA KONUŞAN Prof.Dr. ANIL ÇEÇEN ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ . ÇEÇEN ŞUNLARI SÖYLEDİ:
Prf. Dr.TURAN USLU

KIYI KUMULLARI VE KORUNMASI ( 6 )
Prof.Dr.HAYRETTİN İVGİN

EN İYİSİ DEMOKRASİ VE PARLAMENTER SİSTEMDİR
Gürhan GÜRSES

NAKKAŞIM RABBİMDİR
CEVDET SEZGİN

BİR YOL HİKAYESİ 2.
HASAN KAYA

KÖYSEL DÖNÜŞÜM / TERSİNE GÖÇ
KAMİLE ÖZDEMİR

BELEDİYELERİN İŞ İSTİHDAMI
YASEMİN AKYOL

TEK GERÇEK HAZİNE: AİLE
SAİME HALAÇ

ÖLDÜREN SEVGİYİ KADINLAR OLARAK ASLA İSTEMİYORUZ
DERYA FİLİZ KORKMAZ

KORANA GÜNLERİNDE MARKALAR NASIL İLETİŞİM KURMALI?
AYSEL RAİFE AKKANAT

BİZ SENİN YAŞINDAYKEN
ANTALYA VALİLİĞİ’NDEN FIRTINA UYARISI
KARGOYLA UYUŞTURUCU GÖNDERECEKLERDİ
ELAZIĞ ECZACILAR ODASI BAŞKANI GÜLER: GRİP AŞ
CEZAEVİNE OPERASYON: BİRİ DOKTOR 12 KİŞİ GÖZA
BEYAZ MASA’YA BİR AYDA 891 BİN BAŞVURU
AYM, OSMAN KAVALA’NIN BAŞVURUSUNU KARARA BAĞL
POZİTİF VAKALARA BİLEKLİK TAKILACAK
İHTİYAÇ KREDİSİNE TALEP DURDU
BÖREKÇİDE SİLAHLI ÇATIŞMA: MERMİ YAĞDIRDILAR
PKK’LI 5 TERÖRİST TESLİM OLDU
KÖY ENSTİTÜLERİ YENİDEN AÇILMALI
İSTANBUL’DA TAKSİ VE SERVİSÇİLER İÇİN YENİ DÖ
AKP’LİLERİN DÜĞÜNÜNDE SALGIN UYARISI YAPAN PO
MESLEKTAŞINI ÖLDÜREN DOKTOR: SÖZLERİNİ ERKEKL
BAŞSAVCILIK: 7 HDP’Lİ VEKİL HAKKINDA FEZLEKE
GİDELİ 8 YIL OLDU: NEŞET ERTAŞ MEZARI BAŞINDA
METROBÜSTE HEM MASKE TAKMADI HEM DE SİGARA İÇ
BDDK SWAPTA LİMİTİ YÜZDE 1’DEN YÜZDE 10’A YÜK
KAVGAYA MÜDAHALE EDEN POLİS VE BEKÇİLERE SALD
AYASOFYA’DA YER ALTI YAPILARI KEŞFEDİLDİ
ANKARA
Yazılım : Networkbil.net
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ® www.turkiyeanadoluhaberleri.com