Ana Sayfa Hakkımızda Foto Galeri Video Galeri Z.Defteri İletişim
Çınkırı / Kalfatlılar Büyükelçiyi ağırladı
Bir süre önce Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hasan Ayrancı, dedelerinin Çankırı'nın Kalfat ilçesinden olduğu bilinen İngiltere Başbakanı Boris Johnson'u davet etmişti. Başbakan gelmedi ama onun yerine İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott geldi.
26-10-2019 21:52

İngiltere Büyükelçisi Chilcott'tan, Boris Johnson'ın dedelerinin memleketi Kalfat köyüne ziyaret

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott, "Zannediyorum bu yıl tamamlandığında Türkiye'ye 3 milyon civarına yakın Britanyalı turist gelmiş olacak. Dolayısıyla Türkiye'yi ziyaret eden Britanyalıların sayısı arttıkça bizlerin onları korumaya verdiğimiz önem de aynı oranda artmakta." dedi.

Chilcott, Türkiye ile İngiltere'nin ticari ve ekonomik ilişkilerini de değerlendirerek, sürekli olarak ilerleyen bir şekilde şehirleşme yaşayan Türkiye'nin, Birleşik Krallık iş dünyasına yatırım yapma konusunda ciddi fırsatlar sunulduğuna dikkati çekti.
Birleşik Krallık'ın, dünyada en büyük ikinci ihracatını Türkiye'ye yaptığını ifade eden Chilcott, şöyle devam etti:
"Ticaretimizde büyük bir artış var. Her iki ülke için de aramızdaki bu ticaret ve yatırım ilişkileri son derece önemli. Brexit sonrasında Britanya için asıl sınav da şu olacak, Avrupa birliğinden çıktığımızda biz gümrük birliğinden de çıkmış olacağız. Bu noktada Türkiye ile aramızda devam ettirmekte olduğumuz bu güzel ticaret ve yatırım ilişkilerini daha da iyi bir şekilde devam ettirebilmek için ihtiyaç duyduğumuz yasal çerçeveyi oluşturmamız gerekecek."
Birleşik Krallıktan Türkiye'yi ziyaret eden turist sayısının sürekli arttığını aktaran Büyükelçi Chilcott, "Zannediyorum bu yıl tamamlandığında Türkiye'ye 3 milyon civarına yakın Britanyalı turist gelmiş olacak. Dolayısıyla Türkiye'yi ziyaret eden Britanyalıların sayısı arttıkça bizlerin onları korumaya verdiğimiz önem de aynı oranda artmakta. Bir G20 ekonomisi olarak, Avrupa Konseyi'nin kurucu üyelerinden biri olarak, bir NATO müttefiki olarak ve bölgesinde nüfuzu hızla artan bir aktör olarak, küresel olarak önemini sürekli arttıran Türkiye, Brexit sonrası dünyada Birleşik Krallığın ikili ilişkilerine yatırımda bulunmak isteyeceği en önemli ülkelerden biri olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

"VİZE REJİMİNİ ORTADAN KALDIRMANIN ÇOK BASİT BİR YOLU VAR"
Bir soru üzerine, İngiltere ile Türkiye arasındaki vize konusuna değinen Dominick Chilcott, ülkeye gelen ziyaretçilerin kurallara karşı tutumlarının, vize uygulamasındaki en önemli kriterleri olduğunu belirtti.

Vize rejiminin kaldırılmasına dair öneride bulunan Chilcott, "Bir ülkeden gelen ziyaretçilerin sayısıyla bu ziyaretçilerin Birleşik Krallık'taki kural ve kanunlara uyması arasındaki oran, orantısız şekilde fazlaysa o ülkelere karşı vize rejimi uygulanmaya devam ediyor. Vize rejimini ortadan kaldırmanın çok basit bir yolu var, vize kurallarına uymak. Eğer Türkiye ile geleceğimizde bu olacaksa o zaman vize rejiminden kurtulabiliriz." diye konuştu.
Büyükelçi Chilcott, buradaki programının ardından İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın dedelerinin evinin bulunduğu Orta ilçesine bağlı Kalfat köyüne gitti.
Boris Johnson ile akrabalıkları olduğunu belirten vatandaşlar tarafından karşılanan Chilcott, evin bahçesinde sergilenen halk oyunları gösterisini izledi.
Evi gezerek bilgi alan Büyükelçi, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın, Rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı'ya yazdığı mektubu kendisine teslim etti.

 

27 defa okunmuştur.
Etiketler : -
Yorumlar..
Henüz Yorum Yapılmamış
 
Mehmet Akyol

CUMHURBAŞKANIMIZA ETRAFI İLE İLGİLİ TAVSİYEM
CEVDET SEZGİN

PKK BELASINDAN KURTULMANIN ÇARESİ VARDIR
Gürhan GÜRSES

GECENİN SÜTÜNÜ RUHUN AVLUSUNA SAĞMAK "DEF"
NURETTİN DOĞAN

AH ŞU PARTİCİLİK VE MEZHEPÇİLİK!
NEVİN BALTA

Orta Doğu’nun Türkçesi
REŞİT YILMAZ

Türkçe giderse ne Türkiye kalır, ne Türk kalır
ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HER MAĞDURUN ÇAR
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, " DİK DURMAYA DEVAM ED
KADINLAR KARMA SERGİSİNE ÜÇ ESERLE KATILAN ME
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kan bağışçılarına z
KARS VE ARDAHANLILARIN BÜYÜK BULUŞMASI
KÖYÜN VE KÖYLÜNÜN KIYMETİNİ BİLDİLER VE NİHAY
1453 DERNEĞİ VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
KADIN MUHTARLAR BAŞKENT’TE BÜYÜK SÜKSE YAPTI
Çınkırı / Kalfatlılar Büyükelçiyi ağırladı
DAĞLARDA TOPLADIKLARI OTLAR VE ÇİÇEKLERDEN BÜ
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, " DİK DURMAYA DEVAM ED
ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HER MAĞDURUN ÇAR
ANKARA
Yazılım : Networkbil.net
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ® www.turkiye anadoluhaberleri.com