Ana Sayfa Hakkımızda Foto Galeri Video Galeri Z.Defteri İletişim
BAŞKON BİR İLKİ DAHA HAYATA GEÇİRDİ
Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu ( BAŞKON ) ’mızda bir sivil toplum örgütü olarak çok önemli bir misyon yüklenmiş olan Başkon, her ay gerçekleştirdiği “Kabakçı Konağı” kültür etkinliği çerçevesinde Dr.Mustafa Yeşilay organizasyonunda icra edilen Kültür ve Sanat Etkinliği çerçevesinde Şef Orhan Gazi Yılmaz yönetiminde Yurttan Türküler Korosu muhteşem bir program sundu.
02-03-2019 23:10

     Program Başkon Genel Başkan Vekili Nurettin DOĞAN’ın açış konuşması ile başladı. Sözlerine “ Ankara’dan Doğan Güneş Anadolu’yu Aydınlatacaktır” sloganı ile başlayan Doğan şunları söyledi:

 “Konfederasyonumuz her ne kadar bir sivil toplum kuruluşu olsa da aynı zamanda bir nevi “Okul, İlim - İrfan ve Kültür Yuvası” anlayışı ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

 Konfederasyonumuz, Okumak-Çalışmak-Üretmek ve Verimliliği Arttırmak” düsturu ile yola çıkmıştır. Seçim atmosferinde olan memleketimizde maalesef herkes politize olmuş!. Devlet kurumları yanında vakıflara kadar siyasetçilerin ve partilerin peşine düşmüş durumda. Başlarında bulunan kişiler kendi çıkarları ve menfaatları uğruna koskoca şehirlerin adlarını ve halkını yani hemşerilerini kullanıyorlar! Biz ise Başkon olarak Başkent Ankara’mızın ve Cumhuriyetimizin Kuruluş Değerlerine bağlı; Hiçbir Partiye bağlı olmaksızın ilkeli bir şekilde yolumuza devam ediyor ve aynı prensipler dahilinde faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Bu bağlamda, particiliğin ve mezhepçiliğin, ülkemize ve yüce milletimize katkısı olamayacağına inanıyoruz.

Tarafsızlığımızı koruyacağız. Evet tabii ki bizimde bir tarafımız var!.Biz Yüce Milletimizden, Devletimizden, Başkent Ankara’mızdan ve Cumhuriyetimizin Kurucu değerlerinden yana tarafız.

Biz iki Mustafa’dan yanayız.

1.           Şanlı peygamberimiz Hz. Muhammed Muastafa (SAV) tarafındayız.

2.           Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün tarafındayız.

     Milli kültürümüzün ve en önemli değerlerimizin başında elbetteki “Bizim Türkülerimiz” gelmektedir. Geçmişten günümüze halkımıza, yaşantımıza dair ne varsa içerisinde barındıran türkülerimiz bize bizi anlatmaktadır. Tarihten bugüne köprü niteliğinde olan türkülerimizin kültürümüzdeki yeri ve önemini ne kadar anlatsak azdır.

Türküler yakılır, türküler çağrılır

    İnsanımız, okuma yazma bilmese dahi duygularını türküler ile dile getirmiş; kalbindekini dışarıya yansıtabilmiştir. Okuma yazma bilen insanlar için dahi, kaleme gelmeyen kelimeler söze gelmiştir. Sivaslı Aşık Veysel, Kırşehirli Neşet Ertaş, Denizlili Hayri Dev ve Mahsuni Şerif gibi nice adsız dev kahramanlarımız vardır.

Aşıklık ve ozanlık geleneğimiz de vardır. Nice ilahi aşklara ilhamı türkülerimizle ifade edilmiştir.

•             Türküler yüce milletimizin gerçek dilidir.

•             Milletlerin kültürü; birden oluşmaz, aniden gelmez, tepeden inmez, rastgele olmaz ve yolda bulunmaz. Kültür, ilmek ilmek dokunarak meydana gelir. Yıllar, hatta bazen yüzyıllar alır ve zorlu süreçlerin ardından oluşur. Bizim milletimizin de en önemli kültürel değerlerinden biri türküleridir.

•             Türkülerimiz, milletimizin bağrından çıkmıştır.

•             Bizi biz yapan, anamızın ak sütü kadar helal ve bizim olan türkülerimiz..

Türk insanı çoğu zaman türkülerde kendini bulmuştur. İçini türkülere dökmüş, sevincini, heyecanını, hüznünü, acısını türkülerle dile getirmiş, sırlarını türkülerle paylaşmış, derdini türkülere açmış, aşkını, sevdasını, hatırasını, gönlünü, kalbini, kısacası yüreğini türkülerle ortaya koymuştur. Yüce Türk Milleti türküsüz kalmayı yurtsuz kalma olarak düşünmüştür.

  • Türküler işledikleri konular itibariyle de toplumun duygu ve düşünce hazinesidir.

•Kültür hazinemizin en önemli ve edebi unsurlarından biri olan türkülerimiz millete ait geleneği geleceğe aktarırlar. Türküler bizi biz yapan en kıymetli değerlerimizdendir.

•             Başkon Genel Başkan Yardımcısı Mine Kanat ise yaptığı konuşmada şunları söyledi:

  “Türk Kadının başta seçme ve seçilme hakları olmak üzere pek çok konuda dünyaya örnek olduğunu ve  her konuda dünyada çığır açan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ne kadar teşekkür etsek, minnet duysak azdır.

Program ses ve saz sanatçılarının koro halinde ve solistlerin söylediği türkülerle son buldu.

131 defa okunmuştur.
Etiketler : -
Yorumlar..
Henüz Yorum Yapılmamış
 
Mehmet Akyol

CUMHURBAŞKANIMIZA ETRAFI İLE İLGİLİ TAVSİYEM
CEVDET SEZGİN

PKK BELASINDAN KURTULMANIN ÇARESİ VARDIR
Gürhan GÜRSES

GECENİN SÜTÜNÜ RUHUN AVLUSUNA SAĞMAK "DEF"
NURETTİN DOĞAN

AH ŞU PARTİCİLİK VE MEZHEPÇİLİK!
NEVİN BALTA

Orta Doğu’nun Türkçesi
REŞİT YILMAZ

Türkçe giderse ne Türkiye kalır, ne Türk kalır
MİLLİ EMLAK NE YAPAR, DEVLETE VE MİLLETE NASI
MİLLİ EMLAK YÖNETİCİLERİNİN MİLLETE KARŞI OLA
İMAMOĞLU KAZANIRSA DÜNYAYA DEMOKRASİ MESAJI V
AK Partililerin taban teşkilatları toplantısı
Selçuk Solmaz: Arılar yok olursa, dünya üzeri
EY SİYASETÇİLER, BİLMİŞ OLUN Kİ BARIŞ VE HUZU
BAŞKON'DAN OLAĞANÜSTÜ KONGREYE DAVET
EL ELE VERİP MEHMET ÖZHASEKİ'YE KAYBETTİRDİLE
AKYOL'A TÜRK KÜLTÜRÜNE VERDİĞİ HİZMETLER, OKU
MANSUR YAVAŞ: NE HARAM YERİM, NE DE HARAM YED
ANKARA
Yazılım : Networkbil.net
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ® Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu ( BAŞKON )