Ana Sayfa Hakkımızda Foto Galeri Video Galeri Z.Defteri İletişim
SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE GÖSTERİLEN REVA: “ YA EŞİN, YA İŞİN ! “
* Öğretmenlerin bir kısmı huzur ortamında yaşamını sürdürüp görevini en iyi şekilde icra ederken bazıları ise "şanssızlık, kadersizlik veya talihsizlik " girdabı içinde kıvranıyor.
21-02-2019 17:01
* Özel dershanelerde veya hükumetin devşirdiği liselerde görev yapan öğretmenlerimiz şimdiden çaresizlik içinde çare arama gayreti içindeler. Bir de SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER var ki çaresizlik içinde ne yapacaklarını şaşırmış vaziyette kıvranmaktadırlar. 
* Şu gerçeği kabul etmek durumundayız ki, Milli Eğitimimiz 
" yüz akı " olmaktan çıkmıştır. Hele tüm ülke insanları gibi öğretmenlerimizin ve Mili eğitim camiasının büyük ümitlerle baktığı son bakan da işin içinden çıkamaz noktaya gelmiş ve böyle bir görevi üstlendiği için pişmanlıklar içinde feveran etmektedir çünkü hür iradesi ile hareket edememektedir. Buyruklarla bakanlık birbirine karıştığı için yıllar yılı olduğu gibi son yıllarımızda da maalesef ümitlerimiz hayal olmanın ötesine gidememiştir. 
* Bu konuda çok sayıda şikayet aldık. Birebir görüştüğümüz öğretmenlerimizin sayısı ise bir hayli fazla. Öncelikle sözleşmeli öğretmenlerimizden bir eğitim ustasının feryadını bu sütunlarda siz değerli takipçilerimize-okurlarımıza aktarıyoruz. Bu haberi Cumhurbaşkanlığı, Milli Eğitim Bakanımız ve Milli Eğitim camiasına aktaracağız. Ayrıca , ankarameclisihaberleri.com , www.baskentlilerhaber.com , www.turkiyeanadoluhaber.com haber sitelerinde; Başent Ankara Gazetesinde ve Haslet dergisinde yayınlanacaktır.
MEB SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE EŞ DURUMU HAKKI VERMELİ SUİSTİMALİ ENGELLEMELİ
Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli öğretmenlere neden eş durumu hakkı vermiyor? MEB’in gerekçesine göre eş durumu başta olmak üzere özür grubundan binlerce öğretmen yer değiştiriyor. 
     Özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde görev yapan öğretmenler kısa süre çalıştıktan sonra batıya eş durumundan gidiyorlar. Bakanlık oralarda öğretmen tutmak için eş durumu hakkı vermiyor ancak bu mağduriyetlere sebep oluyor.
    EŞ DURUMU SUİSTİMALLERİ
    8 seneye yakın Doğu’da çalıştım. Bir öğretmen/idareci olarak eş durumu atamalarının suistimal edildiklerine de şahit oldum. 
    Doğu’dan kaçış için Batıda para karşılığı birisi ile nikâhlanıp eş durumu istedikten sonra boşanan öğretmenler de var. 
    Eşi çalışmadığı halde son birkaç yıl eşine batıda anlaştığı bir şirketten sigorta yatırarak bunu kaçma yolu olarak uygulayan öğretmenler de oldu. 
    Öğretmenlerin bu konuda haklı ya da haksız olduğu tartışması ayrı bir konu ancak bu durumlar gerçekten “aile birliği” sağlayamayan öğretmenlerin mağduriyetlerine de neden olmuştur. 
   Bu şekilde binlerce öğretmen eş durumunu sui-istimal ederek yer değiştirdi. MEB’in gözünde ise eş durumu en büyük “kaçış” olarak görüldü.
   SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER “MAĞDUR”
   MEB sözleşmeli öğretmenlerin mağduriyetini gidermek için sıkı bir takip getirebilir. 
   Örneğin Ağrı’dan İzmir’e eş durumu isteyecek bir öğretmen eş durumundan kısa bir süre sonra boşanırsa bu evlilik incelenmeli ve suistimal olduğu tespit edilirse sözleşmeli öğretmen eski görev yerine gönderilmeli, yaptırım uygulanmalıdır. 
   Ya da çalışmadığı halde sigorta yatırılarak eş durumu isteyenlere engel olunmalıdır. Ancak gerçekten eş durumu isteyecek olan eşinden, çocuğundan ayrı olanlar daha fazla mağdur edilmemelidir. 
    Sözleşmeli öğretmenlere tanınan sağlık özrü uygulamasında olduğu gibi 2019 Şubat ayı içerisinde eş durumu hakkı mutlaka verilmelidir.
    BİLEREK KABUL ETTİLER (!)
    Kimi zaman derim “öğretmeni düşünmeyen yine öğretmenlerdir” diye. Sosyal medyada okuduğum, gördüğüm, duyduğum hususlar beni aslında şaşırtmadı. 
    Birçok öğretmenin yorumunda şuna benzer ifadeler vardı; “Sözleşmeli öğretmenler bilerek gittiler. Ne eş durumu? Haklarının olmadığını biliyorlardı.” Şimdi düşünün yıllarca okumuşsunuz, emek vermişsiniz, önünüzde bir atanma şansı var. Ama MEB size başka çare bırakmıyor. 
   Ne yapacaksınız? Başka seçeneğiniz var mı? “YA EŞİN YA İŞİN” diyen bir Milli Eğitim Bakanımız vardı bizim. Sözleşmeli öğretmenlerin sorunlarını çözmek daha iyi bir yol iken mağdur olmalarına neden olmak sadece atanan o öğretmeni değil onla birlikte ailesini de üzmek, hayatı zehir etmektir.
    Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’tan beklenti büyük. Sayın Selçuk sözleşmeli öğretmenlerle ilgili eş durumu düzenlemesi yapmalıdır. Sadece sözleşmeli öğretmenler için değil kadrolu öğretmenler için de eş durumu suiistimallerinin önüne geçilmelidir.
 
   Arif Muzaffer KUL
1017 defa okunmuştur.
Etiketler : -
Yorumlar..
Henüz Yorum Yapılmamış
 
Prof.Dr. ANIL ÇEÇEN

DAĞ BAŞI TOPLANTISINDA KONUŞAN Prof.Dr. ANIL ÇEÇEN ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ . ÇEÇEN ŞUNLARI SÖYLEDİ:
İSMAİL UÇAKÇI

Oğuz Türkmen Şehri Çorum İlinin adının menşei ve kısa tarihçesi
Prf. Dr.TURAN USLU

KIYI KUMULLARIMIZI NASIL KULLANIYORUZ
HAYRETTİN İVGİN

TÜRK ÂŞIKLIK GELENEĞİ İÇİNDE KADIN OZANLAR
Gürhan GÜRSES

NAKKAŞIM RABBİMDİR
CEVDET SEZGİN

BİR YOL HİKAYESİ 2.
HATİCE KÜBRA BİLİŞ ( Yazar )

ATAM İZİNDEYİZ!
HASAN KAYA

KÖYSEL DÖNÜŞÜM / TERSİNE GÖÇ
KAMİLE ÖZDEMİR

Yaşama kaynağımız olan suyun ve toprağın kıymetini bilelim.
HÜSNÜ EKİZCELİ

PANDEMİ DÖNEMİNDE SOSYAL DEVLETİ ARAYANLAR
SAİME HALAÇ

ÖLDÜREN SEVGİYİ KADINLAR OLARAK ASLA İSTEMİYORUZ
DERYA FİLİZ KORKMAZ

KORANA GÜNLERİNDE MARKALAR NASIL İLETİŞİM KURMALI?
AYSEL RAİFE AKKANAT

BİZ SENİN YAŞINDAYKEN
KUYUDA CAN PAZARI: ZAMANA KARŞI YARIŞ
SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK ATAMALARI NE ZAMAN BAŞ
MEB ÇALIŞMA TAKVİMİ NE GÖRE OKULLARIN AÇILIŞ
LGS TERCİH SONUÇLARI İÇİN GERİ SAYIM
AKP’Lİ BELEDİYEDEN ARSA SATIŞI
GENÇ YAŞTA SİYASETİN DUAYENİ OLDU
DÜN GECE AÇIKLANDI: İŞTE KALEM KALEM KDV İNDİ
KURBAN PAZARI KANA BULANDI:2’Sİ AĞIR 5 YARALI
BEŞİKTAŞ 100 MİLYONU TL’Yİ ÖDEDİ, UEFA LİSANS
KREDİ İFLAS RİSKİ TEKRAR NİSAN-MAYIS DÖNEMİ S
500 MİLYON LİRALIK SAHTECİLİĞİ TAPU PERSONELİ
KREDİ İFLAS RİSKİ TEKRAR NİSAN-MAYIS DÖNEMİ S
MEHMET AKYOL’UN BAYRAM MESAJI
BARUT: UÇAN SARAYLARA BİNENLER, ASKERLERİMİZİ
DÜN GECE AÇIKLANDI: İŞTE KALEM KALEM KDV İNDİ
BEŞİKTAŞ 100 MİLYONU TL’Yİ ÖDEDİ, UEFA LİSANS
HER KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ ET DAĞITIYOR AMA Kİ
ANNESİNİ ÖLDÜREN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNDEN İTİ
HÜKÜMETTEN KAYNAKLAR KONUŞTU: OKULLARIN AÇILM
KARAYOLLARI’NA BAĞLI KÖPRÜ VE OTOYOLLAR BAYRA
ANKARA
Yazılım : Networkbil.net
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ® www.turkiye anadoluhaberleri.com