Ana Sayfa Hakkımızda Foto Galeri Video Galeri Z.Defteri İletişim
SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE GÖSTERİLEN REVA: “ YA EŞİN, YA İŞİN ! “
* Öğretmenlerin bir kısmı huzur ortamında yaşamını sürdürüp görevini en iyi şekilde icra ederken bazıları ise "şanssızlık, kadersizlik veya talihsizlik " girdabı içinde kıvranıyor.
21-02-2019 17:01
* Özel dershanelerde veya hükumetin devşirdiği liselerde görev yapan öğretmenlerimiz şimdiden çaresizlik içinde çare arama gayreti içindeler. Bir de SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER var ki çaresizlik içinde ne yapacaklarını şaşırmış vaziyette kıvranmaktadırlar. 
* Şu gerçeği kabul etmek durumundayız ki, Milli Eğitimimiz 
" yüz akı " olmaktan çıkmıştır. Hele tüm ülke insanları gibi öğretmenlerimizin ve Mili eğitim camiasının büyük ümitlerle baktığı son bakan da işin içinden çıkamaz noktaya gelmiş ve böyle bir görevi üstlendiği için pişmanlıklar içinde feveran etmektedir çünkü hür iradesi ile hareket edememektedir. Buyruklarla bakanlık birbirine karıştığı için yıllar yılı olduğu gibi son yıllarımızda da maalesef ümitlerimiz hayal olmanın ötesine gidememiştir. 
* Bu konuda çok sayıda şikayet aldık. Birebir görüştüğümüz öğretmenlerimizin sayısı ise bir hayli fazla. Öncelikle sözleşmeli öğretmenlerimizden bir eğitim ustasının feryadını bu sütunlarda siz değerli takipçilerimize-okurlarımıza aktarıyoruz. Bu haberi Cumhurbaşkanlığı, Milli Eğitim Bakanımız ve Milli Eğitim camiasına aktaracağız. Ayrıca , ankarameclisihaberleri.com , www.baskentlilerhaber.com , www.turkiyeanadoluhaber.com haber sitelerinde; Başent Ankara Gazetesinde ve Haslet dergisinde yayınlanacaktır.
MEB SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE EŞ DURUMU HAKKI VERMELİ SUİSTİMALİ ENGELLEMELİ
Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli öğretmenlere neden eş durumu hakkı vermiyor? MEB’in gerekçesine göre eş durumu başta olmak üzere özür grubundan binlerce öğretmen yer değiştiriyor. 
     Özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde görev yapan öğretmenler kısa süre çalıştıktan sonra batıya eş durumundan gidiyorlar. Bakanlık oralarda öğretmen tutmak için eş durumu hakkı vermiyor ancak bu mağduriyetlere sebep oluyor.
    EŞ DURUMU SUİSTİMALLERİ
    8 seneye yakın Doğu’da çalıştım. Bir öğretmen/idareci olarak eş durumu atamalarının suistimal edildiklerine de şahit oldum. 
    Doğu’dan kaçış için Batıda para karşılığı birisi ile nikâhlanıp eş durumu istedikten sonra boşanan öğretmenler de var. 
    Eşi çalışmadığı halde son birkaç yıl eşine batıda anlaştığı bir şirketten sigorta yatırarak bunu kaçma yolu olarak uygulayan öğretmenler de oldu. 
    Öğretmenlerin bu konuda haklı ya da haksız olduğu tartışması ayrı bir konu ancak bu durumlar gerçekten “aile birliği” sağlayamayan öğretmenlerin mağduriyetlerine de neden olmuştur. 
   Bu şekilde binlerce öğretmen eş durumunu sui-istimal ederek yer değiştirdi. MEB’in gözünde ise eş durumu en büyük “kaçış” olarak görüldü.
   SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER “MAĞDUR”
   MEB sözleşmeli öğretmenlerin mağduriyetini gidermek için sıkı bir takip getirebilir. 
   Örneğin Ağrı’dan İzmir’e eş durumu isteyecek bir öğretmen eş durumundan kısa bir süre sonra boşanırsa bu evlilik incelenmeli ve suistimal olduğu tespit edilirse sözleşmeli öğretmen eski görev yerine gönderilmeli, yaptırım uygulanmalıdır. 
   Ya da çalışmadığı halde sigorta yatırılarak eş durumu isteyenlere engel olunmalıdır. Ancak gerçekten eş durumu isteyecek olan eşinden, çocuğundan ayrı olanlar daha fazla mağdur edilmemelidir. 
    Sözleşmeli öğretmenlere tanınan sağlık özrü uygulamasında olduğu gibi 2019 Şubat ayı içerisinde eş durumu hakkı mutlaka verilmelidir.
    BİLEREK KABUL ETTİLER (!)
    Kimi zaman derim “öğretmeni düşünmeyen yine öğretmenlerdir” diye. Sosyal medyada okuduğum, gördüğüm, duyduğum hususlar beni aslında şaşırtmadı. 
    Birçok öğretmenin yorumunda şuna benzer ifadeler vardı; “Sözleşmeli öğretmenler bilerek gittiler. Ne eş durumu? Haklarının olmadığını biliyorlardı.” Şimdi düşünün yıllarca okumuşsunuz, emek vermişsiniz, önünüzde bir atanma şansı var. Ama MEB size başka çare bırakmıyor. 
   Ne yapacaksınız? Başka seçeneğiniz var mı? “YA EŞİN YA İŞİN” diyen bir Milli Eğitim Bakanımız vardı bizim. Sözleşmeli öğretmenlerin sorunlarını çözmek daha iyi bir yol iken mağdur olmalarına neden olmak sadece atanan o öğretmeni değil onla birlikte ailesini de üzmek, hayatı zehir etmektir.
    Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’tan beklenti büyük. Sayın Selçuk sözleşmeli öğretmenlerle ilgili eş durumu düzenlemesi yapmalıdır. Sadece sözleşmeli öğretmenler için değil kadrolu öğretmenler için de eş durumu suiistimallerinin önüne geçilmelidir.
 
   Arif Muzaffer KUL
1279 defa okunmuştur.
Etiketler : -
Yorumlar..
Henüz Yorum Yapılmamış
 
MEHMET AKYOL

SİYASİ İSRAF VE KAMUOYUNDA GARNİTÜR OLARAK DEĞERLENDİRİLEN PARTİLER
Prf. Dr.TURAN USLU

KIYI KUMULLARI VE KORUNMASI ( 6 )
İSMAİL UÇAKÇI

YESEVİ, BEKTAŞ-İ OĞUZ OCAKLARI AÇILMIŞ…!!!"
Prof.Dr.HAYRETTİN İVGİN

EN İYİSİ DEMOKRASİ VE PARLAMENTER SİSTEMDİR
Gürhan GÜRSES

NAKKAŞIM RABBİMDİR
CEVDET SEZGİN

BİR YOL HİKAYESİ 2.
HASAN KAYA

KÖYSEL DÖNÜŞÜM / TERSİNE GÖÇ
Prof.Dr. ANIL ÇEÇEN

DAĞ BAŞI TOPLANTISINDA KONUŞAN Prof.Dr. ANIL ÇEÇEN ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ . ÇEÇEN ŞUNLARI SÖYLEDİ:
KAMİLE ÖZDEMİR

BELEDİYELERİN İŞ İSTİHDAMI
DERYA FİLİZ KORKMAZ

KORANA GÜNLERİNDE MARKALAR NASIL İLETİŞİM KURMALI?
YASEMİN AKYOL

TEK GERÇEK HAZİNE: AİLE
SAİME HALAÇ

ÖLDÜREN SEVGİYİ KADINLAR OLARAK ASLA İSTEMİYORUZ
AYSEL RAİFE AKKANAT

BİZ SENİN YAŞINDAYKEN
BU DA PROMOSYONLU BARO: İŞ VAADİYLE ÜYE TOPLU
CORONA BULAŞTIRMADA YENİ TREND: YUMRUK TOKUŞT
BİNGÖL’DE 4.1 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM
TURİZM GELİRLERİ YÜZDE 71 AZALDI
MESUT YILMAZ HAYATINI KAYBETTİ
MERKEZ PARTİ’DEN CUMHURİYET’İN 97.YIL KUTLAM
SİYASET KULVARINDA MEMLEKET VE MİLLET SORUNLA
İSKENDERUN’DAKİ YANGIN FARKLI NOKTALARDAN ÇIK
ERZİNCAN’DA 4.3 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM
İMAMOĞLU’NA HAKARET EDEN İKİ ÜNLÜ İSME CEZA
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ‘100’ÜNCÜ YIL’ GENE
VAKA SAYILARI ARTTI, PANDEMİ HASTANESİNDE YOĞ
İÇİŞLERİ ESKİ BAKANI MEHMET GAZİOĞLU : SON S
BAĞCILAR’DA BAŞINDAN VURULMUŞ ERKEK CESEDİ BU
PANDEMİ SEBEBİYLE CEZAEVİNDEN ÇIKTILAR, SİLAH
MERKEZ PARTİ’DEN CUMHURİYET’İN 97.YIL KUTLAM
OTOBÜS SAPIĞINI ŞOFÖR YAKALAYIP POLİSE TESLİM
İSTANBUL’DA PATİNAJLI VE MAKASLI DÜĞÜN KONVOY
SİYASET KULVARINDA MEMLEKET VE MİLLET SORUNLA
MECİDİYEKÖY-MAHMUTBEY METROSU AÇILIYOR
ANKARA
Yazılım : Networkbil.net
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ® www.turkiyeanadoluhaberleri.com