Ana Sayfa Hakkımızda Foto Galeri Video Galeri Z.Defteri İletişim
BEKTAŞİ YURTLARINDA KURBAN BAYRAMI…!!!
Kökenleri antik dönemlere dayandırılarak Horasan’sız, İslam’sız, Ali’siz, Cami’siz, Cem’siz bir toplum yaratılmak istenilen bir dönemde.!
28-08-2018 10:04
    Tarihte Baba-î, Kalender-î, Haydar-î, Bektaş-î, Safevî Tarikatları (yol) taliplisi (derviş-üye) olan ve günümüzde Alevî  adıyla adlandırılan Oğuz- Türkmen yurtlarında.!
     Eski adı Kara Hisâr-ı Demürlü ve Budak-özü olan Sungurlu İlçesi eski adı Diği, yeni adı Oğlaközü köyünde yurt tutmuş Hacı Bektaş-î Veli evlatlarından Ali Baba’nın torunları Feyzullah Baba ve Dervişoğulları ailesinin yaşadığı ve Feyzullah Baba tarikat ocağının yandığı Oğuz Türkmen yurdunda.!
     Çorum Êllerinde.!
    Merkezi Ankara’da bulunan Diği köyü Kültür ve Dayanışma Derneği ile köy muhtarlığının ortaklaşa düzenlediği Karacerek Etkinliklerinde.! 
    Mesaj Gibiydi Muhataplarına.!
    Bektaş-î Tarikatı Dedesi’nin kurban ve yemek duaları; içerisinde Hz. Peygamber (sav)’dan Hz. Ali’ye ve onun ehlibeyt’ine, Oğuz Beyi Hacı Bektaş-î     Veli’ye, Devletin Birliği, Milletinin Bölünmez Bütünlüğü, Bayrağının tekliği, Cumhuriyet değerlerinin korunup, kollanması ve Gazi Mutafa Kemal        Atatürk’ün liderliğinin vazgeçilemezliği konusundaki  duaları, katılımcıların Allah Allan (Amin) nidaları.!
   Dede’nin.!
Bu kurbanlar helal kazanç mı, kurban sahipleri ya da köylüler arasında bir husumet, küskünlük var mı diyerek muhataplarını sorguya çekmesi.! Aksi halde bu kurbanların dinen kabul görmeyeceği ve husumetli kişilerin birbirinden helallik almadan yenilemeyeceğine ilişkin şart namesi.!
    Konuya şahadet etmesi için kürsüye rehber sıfatıyla dernek başkanını, zakir sıfatıyla köy muhtarını çağırarak kurbanların helal kazançla alınıp alınmadığı, köylüler arasında küskünlük dargınlık bulunup, bulunmadığı konusunu kovuşturması ve muhataplarını adeta dara çekerek yüksek sesle üçer defa helal olduğuna, husumetin bulunmadığına ilişkin şahitlik ettirmesi ve katılımcılarla (talipli) birlikte helal ve husumet yok cevabını alması…
    Üç tekrarlı tekbirle kurban duasını okuyup bitirmesi, kurban etinden pişirilmiş ilk kavurmayı Hz. Peygambere (sav) izafeten rehbere (dernek başkanı), Hz. Ali’ye izafeten  zakire (köy muhtarı) ve Hacı Bektaş-î Veli ile Mustafa Kemal Atatürk’e izafeten kurban sahiplerine birer lokma olarak sunması ve dolayı ile yüzlerce yıllık Türk-İslam değerleri, Türk Töresini yaşayıp yaşatmaları.!
    Cevap Gibiydi.!
    Ümmetçilik diyerek Sünni cemaatini milletinden, ceminden; Kökleri antik dönemlere dayandırılarak Alevi cemaatini camisinden, dininden uzaklaştırmaya çalışan ve dolayı ile  Anadolu Türk-İslam Birliğini bozmak isteyen kötü niyetli, tarih, kültür yoksunu muhataplarına.! 
    Camii ve dergahın (cemevi) yan yana bulunması, Bektaş-î (Alevi) Dedesinin vatan, millet ve din konulu duaları ile Ali Baba evlatları ve talipli (derviş) lerinin Allah Allah (amin)  diye karşılık vermeleri.!
    Güzel Yaptılar.!
    Eski adı Diği olan Oğlaközü köylüleri, Bektaş-î Tarikatı (yol) üyeleri; kurbanlarını kestiler, dini ve milli geleneklerini işleyerek yüzlerce talipli ve misafirleri ile birlikte lokmalandılar.!
    Kötü Olan İse.!
    Kendilerinin de rahatsızlık duyduğu eski adı Diği olan köyün adının değiştirilip yerine tarihle, kültürle hiçbir bağlantısı kurulamayan Oğlaközü adının verilmiş olması.! Dolayı ile menşei ta eski Türk yurtlarına giden Çor Diğin, Kül Diğin, Kayır Diğin gibi pek çok Oğuz Beyi,Hasan Diğin, Gümüş Diğin, Bay Diğin, Humar Diğin gibi pek çok aşiretin isim ve yerleşim yeri adı olarak kullandığı Diği adının atılıp, Oğlaközü adı verilmiş olmasıdır.!
    Dileğimiz.!
   Bu yazımızı Oğlaközü köyü ihtiyar heyeti ve kanaat önderlerinin okuması, köylerinin eski adı olan Diği adını tekrar iade ederek tarihle bağlarını koparmamalarıdır.!
   Diği Köylüleri.!
    Kurbanınız kabul, bayramınız kutlu, sunduğunuz lokmalar helal Yüce Tanrı katında kabul olsun; Tanrı sizi ve sizler gibi Baba-î, Haydar-î, Kalender-î, Safevî gibi taliplisine (derviş-üye) günümüzde Alevî adı verilen  Yesevi gönül dostlarını, ocaklarını, ocakzadelerini, taliplilerini korusun.! 
    Bu etkinliğe bizleri davet edip ağırlayan Dernek Başkanı Mustafa Sarıaltın bey ve yönetime, yüzlerce yıllık Ali  Baba-Feyzullah Baba Ocağını yakıp Türk-İslam Değerlerini yaşayıp, yaşatan Yaramış oymağına,  kendine özgü yorum ve sunumları ile katılımcıları coşturan Selahettin Ambarkütük beyefendiye teşekkür ediyorum.!
    Ayrıca yakın geçmişimizde geçirdiği bir trafik kazası sonrası vefat eden Ankara Çorumlular Federasyonunda birlikte görev yaptığım amca dostum, arkadaşım Sungurlu eski Belediye Başkanlarından merhum İlhan Sarıaltın ağabeye Yüce Tanrıdan tekrar rahmet diliyorum.!
 
Araştırmacı Yazar
İsmail UÇAKCI
Çorumlular Platformu Başkanı
 
477 defa okunmuştur.
Etiketler : -
Yorumlar..
Henüz Yorum Yapılmamış
 
MEHMET AKYOL

LİBYA’YA ASKER GÖNDERİLMESİNİ DESTEKLİYORUM
CEVDET SEZGİN

PKK BELASINDAN KURTULMANIN ÇARESİ VARDIR
Gürhan GÜRSES

GECENİN SÜTÜNÜ RUHUN AVLUSUNA SAĞMAK "DEF"
NURETTİN DOĞAN

AH ŞU PARTİCİLİK VE MEZHEPÇİLİK!
NEVİN BALTA

Orta Doğu’nun Türkçesi
REŞİT YILMAZ

Türkçe giderse ne Türkiye kalır, ne Türk kalır
ADALET ESKİ BAKANI OLTAN SUNGURLU: TÜRKİYE’DE
KORKMAZCAN: AMERAKA GİZLİ ÖRGÜTLERİN YÖNETTİ
BAYINDIRLIK ESKİ BAKANLARINDAN CENGİZ ALT
RAHMETLİ ÖZAL'IN DANIŞMANINDAN MESAJ VAR!...
ESKİ CEZAEVİ KÜLTÜR MERKEZİNDE DÜZENLENEN MUH
MHP ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ GRUP B
BİR TOPLANTI DAHA İCRA EDİLDİ VE MUHTEŞEM ORG
DEPREM BÖLGELERİNE YARDIM YAĞIYOR
DEVLET YÖNETİMİNDE İDARECİNİN ROLÜ TARTIŞMAYA
SOHBET ÖZLEMİMİZİ DEREBAĞ KÖYLÜLERİ İLE GİDER
ANKARA
Yazılım : Networkbil.net
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ® www.turkiye anadoluhaberleri.com