Ana Sayfa Hakkımızda Foto Galeri Video Galeri Z.Defteri İletişim
BEKTAŞİ YURTLARINDA KURBAN BAYRAMI…!!!
Kökenleri antik dönemlere dayandırılarak Horasan’sız, İslam’sız, Ali’siz, Cami’siz, Cem’siz bir toplum yaratılmak istenilen bir dönemde.!
28-08-2018 10:04
    Tarihte Baba-î, Kalender-î, Haydar-î, Bektaş-î, Safevî Tarikatları (yol) taliplisi (derviş-üye) olan ve günümüzde Alevî  adıyla adlandırılan Oğuz- Türkmen yurtlarında.!
     Eski adı Kara Hisâr-ı Demürlü ve Budak-özü olan Sungurlu İlçesi eski adı Diği, yeni adı Oğlaközü köyünde yurt tutmuş Hacı Bektaş-î Veli evlatlarından Ali Baba’nın torunları Feyzullah Baba ve Dervişoğulları ailesinin yaşadığı ve Feyzullah Baba tarikat ocağının yandığı Oğuz Türkmen yurdunda.!
     Çorum Êllerinde.!
    Merkezi Ankara’da bulunan Diği köyü Kültür ve Dayanışma Derneği ile köy muhtarlığının ortaklaşa düzenlediği Karacerek Etkinliklerinde.! 
    Mesaj Gibiydi Muhataplarına.!
    Bektaş-î Tarikatı Dedesi’nin kurban ve yemek duaları; içerisinde Hz. Peygamber (sav)’dan Hz. Ali’ye ve onun ehlibeyt’ine, Oğuz Beyi Hacı Bektaş-î     Veli’ye, Devletin Birliği, Milletinin Bölünmez Bütünlüğü, Bayrağının tekliği, Cumhuriyet değerlerinin korunup, kollanması ve Gazi Mutafa Kemal        Atatürk’ün liderliğinin vazgeçilemezliği konusundaki  duaları, katılımcıların Allah Allan (Amin) nidaları.!
   Dede’nin.!
Bu kurbanlar helal kazanç mı, kurban sahipleri ya da köylüler arasında bir husumet, küskünlük var mı diyerek muhataplarını sorguya çekmesi.! Aksi halde bu kurbanların dinen kabul görmeyeceği ve husumetli kişilerin birbirinden helallik almadan yenilemeyeceğine ilişkin şart namesi.!
    Konuya şahadet etmesi için kürsüye rehber sıfatıyla dernek başkanını, zakir sıfatıyla köy muhtarını çağırarak kurbanların helal kazançla alınıp alınmadığı, köylüler arasında küskünlük dargınlık bulunup, bulunmadığı konusunu kovuşturması ve muhataplarını adeta dara çekerek yüksek sesle üçer defa helal olduğuna, husumetin bulunmadığına ilişkin şahitlik ettirmesi ve katılımcılarla (talipli) birlikte helal ve husumet yok cevabını alması…
    Üç tekrarlı tekbirle kurban duasını okuyup bitirmesi, kurban etinden pişirilmiş ilk kavurmayı Hz. Peygambere (sav) izafeten rehbere (dernek başkanı), Hz. Ali’ye izafeten  zakire (köy muhtarı) ve Hacı Bektaş-î Veli ile Mustafa Kemal Atatürk’e izafeten kurban sahiplerine birer lokma olarak sunması ve dolayı ile yüzlerce yıllık Türk-İslam değerleri, Türk Töresini yaşayıp yaşatmaları.!
    Cevap Gibiydi.!
    Ümmetçilik diyerek Sünni cemaatini milletinden, ceminden; Kökleri antik dönemlere dayandırılarak Alevi cemaatini camisinden, dininden uzaklaştırmaya çalışan ve dolayı ile  Anadolu Türk-İslam Birliğini bozmak isteyen kötü niyetli, tarih, kültür yoksunu muhataplarına.! 
    Camii ve dergahın (cemevi) yan yana bulunması, Bektaş-î (Alevi) Dedesinin vatan, millet ve din konulu duaları ile Ali Baba evlatları ve talipli (derviş) lerinin Allah Allah (amin)  diye karşılık vermeleri.!
    Güzel Yaptılar.!
    Eski adı Diği olan Oğlaközü köylüleri, Bektaş-î Tarikatı (yol) üyeleri; kurbanlarını kestiler, dini ve milli geleneklerini işleyerek yüzlerce talipli ve misafirleri ile birlikte lokmalandılar.!
    Kötü Olan İse.!
    Kendilerinin de rahatsızlık duyduğu eski adı Diği olan köyün adının değiştirilip yerine tarihle, kültürle hiçbir bağlantısı kurulamayan Oğlaközü adının verilmiş olması.! Dolayı ile menşei ta eski Türk yurtlarına giden Çor Diğin, Kül Diğin, Kayır Diğin gibi pek çok Oğuz Beyi,Hasan Diğin, Gümüş Diğin, Bay Diğin, Humar Diğin gibi pek çok aşiretin isim ve yerleşim yeri adı olarak kullandığı Diği adının atılıp, Oğlaközü adı verilmiş olmasıdır.!
    Dileğimiz.!
   Bu yazımızı Oğlaközü köyü ihtiyar heyeti ve kanaat önderlerinin okuması, köylerinin eski adı olan Diği adını tekrar iade ederek tarihle bağlarını koparmamalarıdır.!
   Diği Köylüleri.!
    Kurbanınız kabul, bayramınız kutlu, sunduğunuz lokmalar helal Yüce Tanrı katında kabul olsun; Tanrı sizi ve sizler gibi Baba-î, Haydar-î, Kalender-î, Safevî gibi taliplisine (derviş-üye) günümüzde Alevî adı verilen  Yesevi gönül dostlarını, ocaklarını, ocakzadelerini, taliplilerini korusun.! 
    Bu etkinliğe bizleri davet edip ağırlayan Dernek Başkanı Mustafa Sarıaltın bey ve yönetime, yüzlerce yıllık Ali  Baba-Feyzullah Baba Ocağını yakıp Türk-İslam Değerlerini yaşayıp, yaşatan Yaramış oymağına,  kendine özgü yorum ve sunumları ile katılımcıları coşturan Selahettin Ambarkütük beyefendiye teşekkür ediyorum.!
    Ayrıca yakın geçmişimizde geçirdiği bir trafik kazası sonrası vefat eden Ankara Çorumlular Federasyonunda birlikte görev yaptığım amca dostum, arkadaşım Sungurlu eski Belediye Başkanlarından merhum İlhan Sarıaltın ağabeye Yüce Tanrıdan tekrar rahmet diliyorum.!
 
Araştırmacı Yazar
İsmail UÇAKCI
Çorumlular Platformu Başkanı
 
690 defa okunmuştur.
Etiketler : -
Yorumlar..
Henüz Yorum Yapılmamış
 
İSMAİL UÇAKÇI

Oğuz Türkmen Şehri Çorum İlinin adının menşei ve kısa tarihçesi
Prf. Dr.Turan Uslu

KIYI KUMULLARA SALDIRI
CEVDET SEZGİN

BİR YOL HİKAYESİ 2.
Gürhan GÜRSES

NAKKAŞIM RABBİMDİR
İSTENİŞ HAKAN TÜPLEK

BİZİM PATAGONYA
HÜSNÜ EKİZCELİ

PANDEMİ DÖNEMİNDE SOSYAL DEVLETİ ARAYANLAR
HASAN KAYA

KÖYSEL DÖNÜŞÜM / TERSİNE GÖÇ
HATİCE KÜBRA BİLİŞ ( Yazar )

ATAM İZİNDEYİZ!
KAMİLE ÖZDEMİR

Yaşama kaynağımız olan suyun ve toprağın kıymetini bilelim.
DERYA FİLİZ KORKMAZ

KORANA GÜNLERİNDE MARKALAR NASIL İLETİŞİM KURMALI?
ABDULLAH ŞENOL

ENERJİ VE TÜRKİYE
AYSEL RAİFE AKKANAT

BİZ SENİN YAŞINDAYKEN
YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
İSTANBUL’UN ORTASINDA UTANDIRAN GÖRÜNTÜLER
BAKAN SOYLU CEZASI İPTAL
KUŞADASININ O ESKİ HALİNDEN ESER YOK
TÜTÜN YASASI ÇİFTÇİYİ VURACAK
SEKTÖRLER HAVLU ATTI İSTİHDAM ÇAKILDI
SÜPER BULAŞTIRICILAR VAR EKSTRA ÖNLEM ALINMAL
MECLİS’E YÜRÜYEN BARO BAŞKANLARINA POLİS ENGE
MECLİS’E YÜRÜYEN BARO BAŞKANLARINA POLİS ENGE
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN AÇIKLAMA
TEM’DE YOLCU OTOBÜSÜ DEVRİLDİ! ÇOK SAYIDA YAR
SOFİANE FEGHOULİ TEKME ATTI, CÜNEYT ÇAKIR KIR
ANKARA’DA EZAN OKUMAK VE BİLGİSİZCE BU GÖREVİ
RAKİBİNİN GÖĞÜSÜNE TEKME ATAN FEGHOULİ’NİN C
TFF’DEN 2020-2021 SEZONUNUN BAŞLAMA TARİHİ VE
‘BABACAN TAVIR’ KARARI TEPKİ TOPLAMIŞTI! YARG
METEOROLOJİ’DEN BİRÇOK İLE GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞA
BABACAN: ÖZGÜRLÜKÇÜ, KATILIMCI VE ÇOĞULCU BİR
MÜJDAT GEZEN VE METİN AKPINAR’A ‘CUMHURBAŞKAN
FABRİKA SAHİBİ KONUŞTU, BELEDİYE ‘KÜLLİYEN YA
ANKARA
Yazılım : Networkbil.net
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ® www.turkiye anadoluhaberleri.com