Ana Sayfa Hakkımızda Foto Galeri Video Galeri Z.Defteri İletişim
PROF.DR. CEVDET ERDÖL'Ü ANLATABİLMEK
(YORUM) Ankara Eski Milletvekillerinden(Eğitimci) Osman Işık bana şöyle derdi: “ Yazarken bazı zamanlarda öyle methiyeler düzüyorsun ki göklere uçuruyorsun, bazı zaman ve hallerde ise kişiyi yerin dibine batırıveriyorsun.”
05-04-2017 12:06
     Seneler önce yapmıştı bu îkazı bana. O günden itibaren kişilerle ilgili yorum ve değerlendirmelerimi yaparken hep dikkatli olmaya çalıştım. Ancak öyle bir zaman geldi ki ferâcemi  yine kaybettim, daha doğrusu Prof.Dr. sayın Cevdet Erdöl kaybettirdi.   
    Bazı insanları tarif etmek kolay değildir. Neresinden tutmaya kalksanız ya fazlası vardır ya da eksiği.  Hele bazıları vardır -aynen Cevdet Erdöl gibi-o kadar fazlası vardır ki tutmaya ve de tarif etmeye gücünüz yetmez. Hatta bir başka tarifle, muktedir olamazsınız tarif etmeye, kelime bulamazsınız cümle kurmaya. 
     Sayın Cevdet Erdöl sanki beste yapmayı çoktan hak etmiş bir güfte-bir şiir gibi. Şiirin içinde bir vezin, bir hece, bir kafiye.. 
    Belki abartılı gibi olacak ama bir insana sorsanız “ Allah için ne yaptın ? “ diye sayın Cevdet Erdöl’ü işaret etmesi yeter. ‘ Devletin ve milletin için ne yaptın ? ‘  diye sorulsa yine sayın Erdöl’ü işaret etmek kâfi gelir. Çünkü tarifi mümkün olmayan altın kalpli bir insandır o…
    Biliyorum ki O, her yaptığı işi Hakk için-halk için, hayır ve hasenat için yapıyor. Devlet ve millet aşkı filizlenmekle kalmayıp gökleri dövecek kadar yeşerip dallanıp budaklanmış-yücelmiş. 
   Şu bir gerçek ki, dereler, ırmaklar, nehirler, denizler az geliyor O geniş ufuklarda kulaç atıyor.  
                     *** 
    Benim devlet adamında görmek istediğim haslet, özellik ve güzellikler vardır. Bunların başında hoşgörü, mütevazilik, naif, tatlı dilli güler yüzlü, vefalı olmak gelir. Bağırarak meramını anlatan insan şüphe uyandırır. Yani sizin anlayacağınız  bu manada da örnek alınacak insandır sayın Cevdet Erdöl. 
    Doğrusunu söylemem gerekirse Prof.Dr.sayın Cevdet Erdöl’ü hiçbir kalıba sığdıramıyorum. Eski dönemlerin milletvekili-siyasetçisi. Şimdilerde Sağlık Bilimleri Rektörü görevi tevdi edildi kendilerine. İnanıyorum ki bu sorumluluğunu en iyi şekilde icra ediyor. 
    Ancak bana kalırsa daha aktif görevler tevdi edilmeli. Mesela bir şekilde Devletler arası ilişkilerden sorumlu kılınsa tatlı dili, güler yüzü, nezaketli davranışları ile kısa zamanda ABD’de, Avrupa ülkelerini de, Rusyayı da, Ortadoğu ülkelerini de, bütün dünya ülkelerini de en kısa zamanda Türkiye’ye dost kılar. Cumhurbaşkanı Yardımcısı olsa Türkiye’nin yeniden imar ve ihyasına, Cumhurbaşkanımızın değişim ve yenileşmesine eminim ki büyük katkı sağlar.  
    Hülasa, Erdölleri tarif etmek, özellik ve güzelliklerini anlatabilmek kolay değil şüphesiz; hele bir de söz konusu Prof.Dr.Cevdet Erdöl olursa... 
 
                                                                                       
                                                                                       Mehmet AKYOL 
996 defa okunmuştur.
Etiketler : -
Yorumlar..
Henüz Yorum Yapılmamış
 
Mehmet Akyol

CUMHURBAŞKANIMIZA ETRAFI İLE İLGİLİ TAVSİYEM
CEVDET SEZGİN

PKK BELASINDAN KURTULMANIN ÇARESİ VARDIR
Gürhan GÜRSES

GECENİN SÜTÜNÜ RUHUN AVLUSUNA SAĞMAK "DEF"
NURETTİN DOĞAN

AH ŞU PARTİCİLİK VE MEZHEPÇİLİK!
NEVİN BALTA

Orta Doğu’nun Türkçesi
REŞİT YILMAZ

Türkçe giderse ne Türkiye kalır, ne Türk kalır
EGİAD, Uluslararası İlişkiler Atağında
TABİAT PARKI PROJESİ İLE ÜRETİM VE VERİMLİL
ERDOĞAN, GIDA VE TARIM MİLLİ GÜVENLİK KADAR Ö
CHP GRUP BAŞKAN VEKİLİNDEN AK PARTİLİ BAŞÖRTÜ
KÖYÜNE DÖNMEK VE KENDİNE YENİ BİR HAYAT KURMA
Ankara Kulübü, Kırgızistan'da Dans ve Müzik Y
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN; HARF DEVRİMİ İLE HER Ş
ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HER MAĞDURUN ÇAR
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, " DİK DURMAYA DEVAM ED
KADINLAR KARMA SERGİSİNE ÜÇ ESERLE KATILAN ME
EGİAD, Uluslararası İlişkiler Atağında
ANKARA
Yazılım : Networkbil.net
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ® www.turkiye anadoluhaberleri.com