Ana Sayfa Hakkımızda Foto Galeri Video Galeri Z.Defteri İletişim
İslami STK'lar, Diyarbakır'da LGBT panelini protesto etti
DİYARBAKIR'da Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Meclis Komisyonu ve Keskesor Amed Lezbiyen Gay Biseksülel Transeksüel İnisiyatifi'nin (LGBTİ) bugün düzenlemesi planlanan LGBT paneli, tepkiler üzerine iptal edildi.
10-04-2016 21:50
 İslami sivil toplum kuruluşları basın açıklaması ile panel düzenlenmek istemesini protesto etti. 
 
HDK Meclis Komisyonu ve LGBTİ'nin ortak yapmayı planladığı, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Februniye Akyol Akay ile DBP PM üyesi Demir Çelik'in konuşmacı olarak katılacağı belirtilen 'Devlet Şiddetine Karşı Özerk Mücadele Alanları ve LGBTİ Hareketi' konulu panel, Diyarbakır'daki İslami sivil toplum örgütlerinin hafta içerisinde gösterdiği tepki nedeniyle iptal edildi. Panelin iptal edilmesine rağmen İslami sivil toplum kuruluşu temsilcileri bugün, panelin yapılacağı Sümer Park'ın bitişindeki Sümer Camii'nde kıldıkları namaz ardından ellerindeki pankartlar taşıyarak, tekbirler getirerek panelin düzenlenmek istediği Sümer Park'a kadar yürüdü. 
 
Diyarbakır İslami Sivil Toplum Kuruluşları Platformu adına hazırlanan ortak basın açıklamasını okuyan platform sözcüsü Yunus Memiş, LGBT'lilerin Diyarbakır'da düzenlemek istedikleri panelin kabul edilemez olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
 
"Bizim burada toplanmamız, kesinlikle hiçbir siyasi gaye ve menfaat içermemektedir. Bilakis Rabbimiz'in Kur'an-ı Kerim'de açıkça haram olduğunu beyan buyurduğu ve sırf bu yüzden bir kavmi helak ettiği çirkin ve rezil bir organizasyon karşısında Müslümanca tavrı ortaya koymak, yapılan işin yanlış olduğu konusunda HDK ve bileşenlerine uyarıda bulunmak ve Rabbimiz'in huzurunda bu rezil etkinliği yapanlardan beri olduğumuzu haykırmaktır. Diğer yönüyle devlet yetkilileri de bu gibi etkinliklere izin vermekle en az bunlar kadar işlenen bu cürüme ortaktırlar. Son süreçte başta Diyarbakır'ın Sur İlçesi olmak üzere Kürt halkının yaşadığı mazlumiyet ortadadır. Çatışmaların şehirlere yayılması yüzünden yüz binlerce insan yaşadıkları yerlerden çıkmak zorunda kaldılar. Binlerce ev harap oldu. Çatışmalar halen de devam ediyor. Yaşanan bunca mağduriyetler ortadayken ve devam ederken, HDK ne yapmak istiyor? Mardin Büyükşehir Eşbaşkanı DBP'li Februniye Akyol Akay'ın bu iğrenç toplantıya konuşmacı olarak katılmasındaki gaye nedir?" 
 
Kürtler can derdine düşmüşken HDK, DBP ve bileşenlerinin, LGBT derdine düştüğünü savunan Memiş, bölgede ölüm, göç, yıkım, kaos varken, Diyarbakır gibi bir yerde travesti hakları endişesini taşıdıklarını söyledi. Memiş şöyle devam etti:
 
"Siz HDK ve bileşenleri; sapkın LGBT düşüncesini Kürtler arasında asla meşrulaştıramayacaksınız. Kürtler Müslümandır ve Peygamberler ve sahabeler şehri güzel Diyarbakır'da 'LGBTİ Paneli' düzenlemek, İslam'a düşmanlıktır, Kur'ani değerlere hakarettir. Sizler bunu yaparak gelecekte kendi çocuklarınızın da Allah muhafaza bu hastalıklara müptela olmalarına sebep olacaksınız. Mazlum Kürt halkı size destek vererek özgürlük, adalet ve barış istiyor. Siz ise bu desteği rezillik, ahlaksızlık, aile değerlerini yok etme, travesti hakları, Allah'ın haram kıldığı fiil ve eylemlerin Kürdistan'da yayılması için kullanıyorsunuz. Bizler İslami STK'lar olarak Müslüman Kürt halkının değerlerinin bu iğrenç organizasyonlarla kirletilmesine asla izin vermeyeceğiz. Ne AB uyum yasaları çerçevesinde bu iğrençliğe yasal bir zemin oluşturma çabalarına Müslümanlar olarak kayıtsız kalacağız, ne de Kürtler'in İslam ile yoğrulmuş değerlerinin yozlaştırılmasına müsaade edeceğiz. Kim olursa olsun, bu topraklarda manevi, ahlaki dinamiklerle oynanmasına asla müsamaha göstermeyeceğiz." 
 
Konuşmaların ardından toplanan grupta bulunanlar dağıldı. 
Ahmet ÜN/DİYARBAKIR, (DHA)
2809 defa okunmuştur.
Etiketler : -
Yorumlar..
Henüz Yorum Yapılmamış
 
Prof.Dr. ANIL ÇEÇEN

DAĞ BAŞI TOPLANTISINDA KONUŞAN Prof.Dr. ANIL ÇEÇEN ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ . ÇEÇEN ŞUNLARI SÖYLEDİ:
İSMAİL UÇAKÇI

Oğuz Türkmen Şehri Çorum İlinin adının menşei ve kısa tarihçesi
Prf. Dr.TURAN USLU

KIYI KUMULLARIMIZI NASIL KULLANIYORUZ
HAYRETTİN İVGİN

TÜRK ÂŞIKLIK GELENEĞİ İÇİNDE KADIN OZANLAR
Gürhan GÜRSES

NAKKAŞIM RABBİMDİR
CEVDET SEZGİN

BİR YOL HİKAYESİ 2.
HATİCE KÜBRA BİLİŞ ( Yazar )

ATAM İZİNDEYİZ!
HASAN KAYA

KÖYSEL DÖNÜŞÜM / TERSİNE GÖÇ
KAMİLE ÖZDEMİR

Yaşama kaynağımız olan suyun ve toprağın kıymetini bilelim.
HÜSNÜ EKİZCELİ

PANDEMİ DÖNEMİNDE SOSYAL DEVLETİ ARAYANLAR
SAİME HALAÇ

ÖLDÜREN SEVGİYİ KADINLAR OLARAK ASLA İSTEMİYORUZ
DERYA FİLİZ KORKMAZ

KORANA GÜNLERİNDE MARKALAR NASIL İLETİŞİM KURMALI?
AYSEL RAİFE AKKANAT

BİZ SENİN YAŞINDAYKEN
KUYUDA CAN PAZARI: ZAMANA KARŞI YARIŞ
SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK ATAMALARI NE ZAMAN BAŞ
MEB ÇALIŞMA TAKVİMİ NE GÖRE OKULLARIN AÇILIŞ
LGS TERCİH SONUÇLARI İÇİN GERİ SAYIM
AKP’Lİ BELEDİYEDEN ARSA SATIŞI
GENÇ YAŞTA SİYASETİN DUAYENİ OLDU
DÜN GECE AÇIKLANDI: İŞTE KALEM KALEM KDV İNDİ
KURBAN PAZARI KANA BULANDI:2’Sİ AĞIR 5 YARALI
BEŞİKTAŞ 100 MİLYONU TL’Yİ ÖDEDİ, UEFA LİSANS
KREDİ İFLAS RİSKİ TEKRAR NİSAN-MAYIS DÖNEMİ S
500 MİLYON LİRALIK SAHTECİLİĞİ TAPU PERSONELİ
KREDİ İFLAS RİSKİ TEKRAR NİSAN-MAYIS DÖNEMİ S
MEHMET AKYOL’UN BAYRAM MESAJI
BARUT: UÇAN SARAYLARA BİNENLER, ASKERLERİMİZİ
DÜN GECE AÇIKLANDI: İŞTE KALEM KALEM KDV İNDİ
BEŞİKTAŞ 100 MİLYONU TL’Yİ ÖDEDİ, UEFA LİSANS
HER KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ ET DAĞITIYOR AMA Kİ
ANNESİNİ ÖLDÜREN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNDEN İTİ
HÜKÜMETTEN KAYNAKLAR KONUŞTU: OKULLARIN AÇILM
KARAYOLLARI’NA BAĞLI KÖPRÜ VE OTOYOLLAR BAYRA
ANKARA
Yazılım : Networkbil.net
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ® www.turkiye anadoluhaberleri.com