Ana Sayfa Hakkımızda Foto Galeri Video Galeri Z.Defteri İletişim
Anaların Anıları enkaz altında kaldı
Sur'un enkazından geriye kalan eşyalarını ve anıları kurtarmaya çalışıyorlar
30-03-2016 00:06
DİYARBAKIR'ın Sur İlçesi'nde PKK'ya yönelik düzenlenen operasyonlar sırasında tahrip olan ev ve işyerlerinin sahipleri geriye kalan enkazların hafriyatlarının döküldüğü bölgeye giderek, molozlar arasında geride kalan birkaç parça eşyaları ile anılarını arıyor. 
 
Sur'daki evi patlayıcı ile yıkılan Fatma Yıldırım, hafriyat alanına getirilen eşyalar arasında bazı yatak ve halılarını bulduğunu anlatırken, "Allah kimseye hakkımızı bırakmasın" dedi. Polis gözetiminde bulunan hafriyat alanında bazen el bombası ve patlayıcıların da bulunduğu ve bunların orada bulunan polislere teslim edildiği kaydedildi.
 
Diyarbakır'ın merkez Sur İlçesi'nde hendek kazıp barikat kuran PKK'lıların etkisiz hale getirilmesi düzenlenen ve 103 gün süren operasyon ve çatışmalardan sonra özellikle 6 mahallede çok sayıda ev tahrip olurken, yasağın halen sürdüğü mahallelerden kamyonlarla hafriyatlar kaldırılıyor. Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi karşısındaki boş alana götürülen hafriyatlar burada iş makinaları ile adeta yerle bir ediliyor. Silindirler gelen hafriyatın üzerinden geçerken, hem hurdacılar hemde Sur mağduru bazı aileler bu alana gelerek eşyalarını ve anılarını bulmaya çalışıyor. Getirilen hafriyatlar arasında, beyaz eşya ve yatak gibi ev eşyaları bulunurken, kitaplar elbiseler gibi malzemelerde söz konusu alana dökülüyor.
 
Kamyonetlerle bu alana gelen hurdacılar hafriyat alanına dökülen malzemeler arasında kendilerine yarayan parçaları alırken, evleri Sur'da yıkılan aileler ise enkaz yığınları arasında kendilerine ait eşyaları bulmaya çalışıyor. Hafriyat arasında eşyalarını arayan Fatma Yıldırım, Sur'un Yenikapı semtinde oturduğunu, eşyalarını bulabilmek için 2 günden bu yana alana gediğini belirterek, göşyaşları döktü. Yıldırım, şunları söyledi:
 
"Yoğurt Pazarı'nda 5 gün önce yüksek katlı bir binaya çıktım. Evim ayakta idi. Hasar görmemişti. Aynı akşam bana telefon geldi ve 3 katlı evimin altına bomba yerleştirilip patlatıldığını ve evin tamamen yıkıldığını söylediler. 'Çatışma bitmiş nasıl evim yıkıldı?' dedim. İki kızım ile o gece yine o yüksek eve gittim bize cep telefonundan çekilen görüntüleri izlettirdiler. İnanmak istemedim, sabah yine Yenikapı'ya gittim ve surlara tırmanmaya çalıştım. İhtiyarım tırmanamadım, iki kızım surların üzerine çıktı. Bakmışlar evim tamamen yıkılmış. Çatışma durmuştu. Buraya geldim, yataklarımı gördüm. İnsan hakları demiyor mu bunlar, günahtır diye. Kızımın çeyizleri var buralarda. Allah nasıl bizim hakkımızı bırakacak. Allah hakkımızı onlardan alsın. Evimiz 3 katlıydı kimsenin kiracısı değildik. Şimdi kiracı oldum, kirrayı ödeyemiyorum. Oğlum cezaevinde. Birkaç parça eşyamı bu enkazın arasında buldum. Bazen biz bir kaç parça çıkarıyoruz, diğer taraftan başkaları götürüyor, ne diyelim."
 
Hafriyatın döküldüğü alanda gezip evine ait eşyaları bulmayan çalışan başka bir adam ise, kendisine ait eşyaların listesini çıkarıp orada çalışan kepçe operatörüne verdiğini ifade ederek, "Listede olan eşyalar çıkarsa bana onları ayıracak" dedi. Bu arada bir polis ekibinin bölgede olduğu gözlenirken, zaman zaman hafriyatın içinde el bombası ve patlayıcıların çıktığı ve polise teslim edildiği kaydedildi. Sur'da evleri yıkılan bazı kişilerin ise hafriyat alanında kendilerine yarayan parçaları alan hurdacılara tepki gösterdikleri görüldü. 
Ferit ASLAN- Ahmet ÜN/DİYARBAKIR, (DHA) -
1661 defa okunmuştur.
Etiketler : -
Yorumlar..
Henüz Yorum Yapılmamış
 
İSMAİL UÇAKÇI

YESEVİ, BEKTAŞ-İ OĞUZ OCAKLARI AÇILMIŞ…!!!"
Prof.Dr. ANIL ÇEÇEN

DAĞ BAŞI TOPLANTISINDA KONUŞAN Prof.Dr. ANIL ÇEÇEN ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ . ÇEÇEN ŞUNLARI SÖYLEDİ:
Prf. Dr.TURAN USLU

KIYI KUMULLARI VE KORUNMASI ( 6 )
Prof.Dr.HAYRETTİN İVGİN

EN İYİSİ DEMOKRASİ VE PARLAMENTER SİSTEMDİR
Gürhan GÜRSES

NAKKAŞIM RABBİMDİR
CEVDET SEZGİN

BİR YOL HİKAYESİ 2.
HASAN KAYA

KÖYSEL DÖNÜŞÜM / TERSİNE GÖÇ
KAMİLE ÖZDEMİR

BELEDİYELERİN İŞ İSTİHDAMI
YASEMİN AKYOL

TEK GERÇEK HAZİNE: AİLE
SAİME HALAÇ

ÖLDÜREN SEVGİYİ KADINLAR OLARAK ASLA İSTEMİYORUZ
DERYA FİLİZ KORKMAZ

KORANA GÜNLERİNDE MARKALAR NASIL İLETİŞİM KURMALI?
AYSEL RAİFE AKKANAT

BİZ SENİN YAŞINDAYKEN
ANTALYA VALİLİĞİ’NDEN FIRTINA UYARISI
KARGOYLA UYUŞTURUCU GÖNDERECEKLERDİ
ELAZIĞ ECZACILAR ODASI BAŞKANI GÜLER: GRİP AŞ
CEZAEVİNE OPERASYON: BİRİ DOKTOR 12 KİŞİ GÖZA
BEYAZ MASA’YA BİR AYDA 891 BİN BAŞVURU
AYM, OSMAN KAVALA’NIN BAŞVURUSUNU KARARA BAĞL
POZİTİF VAKALARA BİLEKLİK TAKILACAK
İHTİYAÇ KREDİSİNE TALEP DURDU
BÖREKÇİDE SİLAHLI ÇATIŞMA: MERMİ YAĞDIRDILAR
PKK’LI 5 TERÖRİST TESLİM OLDU
KÖY ENSTİTÜLERİ YENİDEN AÇILMALI
İSTANBUL’DA TAKSİ VE SERVİSÇİLER İÇİN YENİ DÖ
AKP’LİLERİN DÜĞÜNÜNDE SALGIN UYARISI YAPAN PO
MESLEKTAŞINI ÖLDÜREN DOKTOR: SÖZLERİNİ ERKEKL
BAŞSAVCILIK: 7 HDP’Lİ VEKİL HAKKINDA FEZLEKE
GİDELİ 8 YIL OLDU: NEŞET ERTAŞ MEZARI BAŞINDA
BDDK SWAPTA LİMİTİ YÜZDE 1’DEN YÜZDE 10’A YÜK
KAVGAYA MÜDAHALE EDEN POLİS VE BEKÇİLERE SALD
AYASOFYA’DA YER ALTI YAPILARI KEŞFEDİLDİ
İBB’DEN ÖZEL TİYATROLARA DESTEK
ANKARA
Yazılım : Networkbil.net
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ® www.turkiyeanadoluhaberleri.com