Ana Sayfa Hakkımızda Foto Galeri Video Galeri Z.Defteri İletişim
Bina İnşaatı Maliyet Endeksi bir önceki çeyreğe göre %1,7 arttı
TÜİK Ankara Bölge Müdürü Dr. Nurettin KAYA imzası ile yapılan açıklamada konu ile ilgili olarak şu bilgileri verildi:
22-07-2014 13:46

  Bina İnşaatı Maliyet Endeksi (BİME), Nisan–Mayıs–Haziran aylarını kapsayan 2014 yılı ikinci çeyreğinde, toplamda bir önceki çeyreğe göre %1,7, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %11,4 ve dört çeyrek ortalamalarına göre ise %9,1 arttı.

     BİME’de 2014 yılı ikinci çeyreğinde işçilik endeksi bir önceki çeyreğe göre %3,0, malzeme endeksi ise %1,3 arttı. Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre işçilik endeksi %9,8 ve malzeme endeksi %11,9 arttı.

Bina İnşaatı Maliyet Endeksi değişim oranları (2005=100), II. çeyrek, 2014

BİME’de 2014 yılı ikinci çeyreğinde işçilik endeksi bir önceki çeyreğe göre %3,0, malzeme endeksi ise %1,3 arttı. Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre işçilik endeksi %9,8 ve malzeme endeksi %11,9 arttı.

Bina İnşaatı Maliyet Endeksi değişim oranları (2005=100), II. çeyrek, 2014


Bina İnşaatı Maliyet Endeksi (2005=100), 2012-2014

             TÜİK'ten yapılan bir başka açıklamada ise şöyle denildi:

Türkiye İstatistik Kurumu nisan ayı işsizlik ve istihdam rakamlarında "karartma" yapıldığına ilişkin haberlerin "asılsız ve bilgiden yoksun" olduğunu bildirdi.
 

      Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) nisan ayı işsizlik ve istihdam rakamlarında "karartma" yapıldığına ilişkin haberlerin "asılsız ve bilgiden yoksun" olduğunu bildirdi. 

     TÜİK'ten yapılan yazılı açıklamada, iş gücü istatistikleri ile ilgili son zamanlarda basında yanlış ve yanıltıcı haberlerin yer alması üzerine duyuru yapılmasının gerekli görüldüğü belirtildi.

İstihdam ve işsizlik göstergelerinin temel veri kaynağını oluşturan hanehalkı işgücü araştırmasının, 1988 yılından itibaren Uluslararası Çalışma Örgütünün tanım ve standartları dikkate alınarak gerçekleştirildiği ifade edilen açıklamada, o zamandan bugüne kadar düzenli olarak uygulanan anketin tahmin boyutu, uygulama sıklığı ve sonuçların hesaplanmasında kullanılan nüfus projeksiyonunda zaman zaman revizyon yapılmasının zorunlu olduğu kaydedildi. 

Bu çerçevede, hanehalkı işgücü araştırmasına ilişkin en son düzenlemelerin şubat ayıyla birlikte yapıldığı anımsatılan açıklamada, Avrupa İstatistik Ofisinin ilgili düzenlemeleri ve önerileri dikkate alınarak, her ayın ilk haftasını referans alan uygulama yerine, yılın tüm haftalarını (52 haftayı) referans alan uygulamaya geçildiği kaydedildi. 

Ayrıca, iş arama kriterinde ulusal ve uluslararası iş gücü göstergelerindeki uygulama farklılığını ortadan kaldırmak amacıyla işsizliğin ölçümündeki kriterlerden biri olan iş aramada esas alınacak sürenin "3 aydan" "4 hafta"ya çekildiğine işaret edilen açıklamada,  bu dönemde yapılan metodolojik değişikliklerin yanı sıra 2014 yılı yeni idari bölünüşünün, kent-kır dağılımının ve yeni nüfus projeksiyonlarının sonuçlar üzerinde ciddi etkisi bulunduğu bilgisine yer verildi. 

"Karartma yok"

Hanehalkı İşgücü Araştırması'nda, anket tasarımı, alan uygulaması, iş arama süresi kriteri, projeksiyon ve idari bölünüş farklılıklarını yansıtan yeni düzenlemelerin elde edilen göstergelerin önceki seri ile farklılaşmasına yol açtığına dikkati çekilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Bu kapsamda, karşılaştırılabilirliği sağlamak amacıyla 2013 yılında pilot iş gücü anketi yapılmıştır. Her iki araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, temel iş gücü göstergeleri aylık olarak ekonometrik modelle 2005 yılına kadar geriye dönük hesaplanmıştır. Ancak pilot uygulamadan elde edilen verilerin detay bilgi açıklamaya yeterli olmaması nedeniyle geriye götürülen seri, temel iş gücü göstergeleri kapsamında sınırlandırılmıştır. 

Çalışmanın her aşamasının şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılmasına rağmen, basında çıkan yazılarda 'TÜİK'in açıkladığı nisan ayı işsizlik ve istihdam rakamlarında karartma olduğu' gibi asılsız ve bilgiden yoksun haberler çıkmaktadır. TÜİK'e yönelik mesnetsiz ve dayanağı olmayan suçlamalar, tamamen istatistiksel standartlar doğrultusunda çalışmalarını yürütmekte olan Kurumumuz hakkında yanlış algı yaratmakta ve ürettiği istatistiklerle ilgili olarak da kamuoyu yanlış yönlendirilmektedir." 

"Tüm istatistikler titizlikle tartışılıyor"

İş gücü piyasasının mevsimsel etkileri barındıran bir yapıya sahip olmasının, araştırma sonuçlarının doğrudan önceki dönem sonuçları ile karşılaştırılmasını engellediği belirtilen açıklamada, bu nedenle iş gücü piyasasındaki değişimlerin daha iyi takip edilebilmesi için mevsim etkilerinden arındırılmış göstergelerin de yayımlandığı, sonuçların doğru olarak yorumlanabilmesi için istihdam ve işsizlikle ilgili değişimlerin mevsim etkilerinden arındırılmış göstergeler üzerinden yapılması gerektiği kaydedildi. 

TÜİK'in yıllardan bu yana araştırmalardan elde edilen sonuçları, uluslararası tanım ve standartlarda tamamen bilimsel yöntemlerle objektif biçimde değerlendirdiği ve kamuoyuna duyurduğu ifade edilen açıklamada, "TÜİK'in ürettiği tüm istatistikler, uluslararası kavram ve yöntemler dikkate alınarak, yerel ve uluslararası uzmanlar ile akademik çevreleri de kapsayan komitelerde titizlikle tartışılmakta, içsel ve dışsal veri kaynakları ile tutarlılıkları analiz edilmektedir" denildi. 

Açıklamada, yürütülen tüm çalışmalara ait yöntem ve metodolojik dokümanların detaylarıyla şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşıldığı ve kurumun internet sayfasından yayımlandığı da belirtildi.

 

3004 defa okunmuştur.
Etiketler : -
Yorumlar..
Henüz Yorum Yapılmamış
 
İSMAİL UÇAKÇI

Oğuz Türkmen Şehri Çorum İlinin adının menşei ve kısa tarihçesi
Prf. Dr.Turan Uslu

KIYI KUMULLARA SALDIRI
CEVDET SEZGİN

BİR YOL HİKAYESİ 2.
Gürhan GÜRSES

NAKKAŞIM RABBİMDİR
İSTENİŞ HAKAN TÜPLEK

BİZİM PATAGONYA
HÜSNÜ EKİZCELİ

PANDEMİ DÖNEMİNDE SOSYAL DEVLETİ ARAYANLAR
HASAN KAYA

KÖYSEL DÖNÜŞÜM / TERSİNE GÖÇ
HATİCE KÜBRA BİLİŞ ( Yazar )

ATAM İZİNDEYİZ!
KAMİLE ÖZDEMİR

Yaşama kaynağımız olan suyun ve toprağın kıymetini bilelim.
DERYA FİLİZ KORKMAZ

KORANA GÜNLERİNDE MARKALAR NASIL İLETİŞİM KURMALI?
ABDULLAH ŞENOL

ENERJİ VE TÜRKİYE
AYSEL RAİFE AKKANAT

BİZ SENİN YAŞINDAYKEN
YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
İSTANBUL’UN ORTASINDA UTANDIRAN GÖRÜNTÜLER
BAKAN SOYLU CEZASI İPTAL
KUŞADASININ O ESKİ HALİNDEN ESER YOK
TÜTÜN YASASI ÇİFTÇİYİ VURACAK
SEKTÖRLER HAVLU ATTI İSTİHDAM ÇAKILDI
SÜPER BULAŞTIRICILAR VAR EKSTRA ÖNLEM ALINMAL
MECLİS’E YÜRÜYEN BARO BAŞKANLARINA POLİS ENGE
MECLİS’E YÜRÜYEN BARO BAŞKANLARINA POLİS ENGE
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN AÇIKLAMA
TEM’DE YOLCU OTOBÜSÜ DEVRİLDİ! ÇOK SAYIDA YAR
SOFİANE FEGHOULİ TEKME ATTI, CÜNEYT ÇAKIR KIR
ANKARA’DA EZAN OKUMAK VE BİLGİSİZCE BU GÖREVİ
RAKİBİNİN GÖĞÜSÜNE TEKME ATAN FEGHOULİ’NİN C
TFF’DEN 2020-2021 SEZONUNUN BAŞLAMA TARİHİ VE
‘BABACAN TAVIR’ KARARI TEPKİ TOPLAMIŞTI! YARG
METEOROLOJİ’DEN BİRÇOK İLE GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞA
BABACAN: ÖZGÜRLÜKÇÜ, KATILIMCI VE ÇOĞULCU BİR
FABRİKA SAHİBİ KONUŞTU, BELEDİYE ‘KÜLLİYEN YA
METEOROLOJİ’DEN YAĞIŞ VE MARMARA İÇİN KUVVETL
ANKARA
Yazılım : Networkbil.net
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ® www.turkiye anadoluhaberleri.com