Ana Sayfa Hakkımızda Foto Galeri Video Galeri Z.Defteri İletişim
Bina İnşaatı Maliyet Endeksi bir önceki çeyreğe göre %1,7 arttı
TÜİK Ankara Bölge Müdürü Dr. Nurettin KAYA imzası ile yapılan açıklamada konu ile ilgili olarak şu bilgileri verildi:
22-07-2014 13:46

  Bina İnşaatı Maliyet Endeksi (BİME), Nisan–Mayıs–Haziran aylarını kapsayan 2014 yılı ikinci çeyreğinde, toplamda bir önceki çeyreğe göre %1,7, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %11,4 ve dört çeyrek ortalamalarına göre ise %9,1 arttı.

     BİME’de 2014 yılı ikinci çeyreğinde işçilik endeksi bir önceki çeyreğe göre %3,0, malzeme endeksi ise %1,3 arttı. Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre işçilik endeksi %9,8 ve malzeme endeksi %11,9 arttı.

Bina İnşaatı Maliyet Endeksi değişim oranları (2005=100), II. çeyrek, 2014

BİME’de 2014 yılı ikinci çeyreğinde işçilik endeksi bir önceki çeyreğe göre %3,0, malzeme endeksi ise %1,3 arttı. Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre işçilik endeksi %9,8 ve malzeme endeksi %11,9 arttı.

Bina İnşaatı Maliyet Endeksi değişim oranları (2005=100), II. çeyrek, 2014


Bina İnşaatı Maliyet Endeksi (2005=100), 2012-2014

             TÜİK'ten yapılan bir başka açıklamada ise şöyle denildi:

Türkiye İstatistik Kurumu nisan ayı işsizlik ve istihdam rakamlarında "karartma" yapıldığına ilişkin haberlerin "asılsız ve bilgiden yoksun" olduğunu bildirdi.
 

      Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) nisan ayı işsizlik ve istihdam rakamlarında "karartma" yapıldığına ilişkin haberlerin "asılsız ve bilgiden yoksun" olduğunu bildirdi. 

     TÜİK'ten yapılan yazılı açıklamada, iş gücü istatistikleri ile ilgili son zamanlarda basında yanlış ve yanıltıcı haberlerin yer alması üzerine duyuru yapılmasının gerekli görüldüğü belirtildi.

İstihdam ve işsizlik göstergelerinin temel veri kaynağını oluşturan hanehalkı işgücü araştırmasının, 1988 yılından itibaren Uluslararası Çalışma Örgütünün tanım ve standartları dikkate alınarak gerçekleştirildiği ifade edilen açıklamada, o zamandan bugüne kadar düzenli olarak uygulanan anketin tahmin boyutu, uygulama sıklığı ve sonuçların hesaplanmasında kullanılan nüfus projeksiyonunda zaman zaman revizyon yapılmasının zorunlu olduğu kaydedildi. 

Bu çerçevede, hanehalkı işgücü araştırmasına ilişkin en son düzenlemelerin şubat ayıyla birlikte yapıldığı anımsatılan açıklamada, Avrupa İstatistik Ofisinin ilgili düzenlemeleri ve önerileri dikkate alınarak, her ayın ilk haftasını referans alan uygulama yerine, yılın tüm haftalarını (52 haftayı) referans alan uygulamaya geçildiği kaydedildi. 

Ayrıca, iş arama kriterinde ulusal ve uluslararası iş gücü göstergelerindeki uygulama farklılığını ortadan kaldırmak amacıyla işsizliğin ölçümündeki kriterlerden biri olan iş aramada esas alınacak sürenin "3 aydan" "4 hafta"ya çekildiğine işaret edilen açıklamada,  bu dönemde yapılan metodolojik değişikliklerin yanı sıra 2014 yılı yeni idari bölünüşünün, kent-kır dağılımının ve yeni nüfus projeksiyonlarının sonuçlar üzerinde ciddi etkisi bulunduğu bilgisine yer verildi. 

"Karartma yok"

Hanehalkı İşgücü Araştırması'nda, anket tasarımı, alan uygulaması, iş arama süresi kriteri, projeksiyon ve idari bölünüş farklılıklarını yansıtan yeni düzenlemelerin elde edilen göstergelerin önceki seri ile farklılaşmasına yol açtığına dikkati çekilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Bu kapsamda, karşılaştırılabilirliği sağlamak amacıyla 2013 yılında pilot iş gücü anketi yapılmıştır. Her iki araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, temel iş gücü göstergeleri aylık olarak ekonometrik modelle 2005 yılına kadar geriye dönük hesaplanmıştır. Ancak pilot uygulamadan elde edilen verilerin detay bilgi açıklamaya yeterli olmaması nedeniyle geriye götürülen seri, temel iş gücü göstergeleri kapsamında sınırlandırılmıştır. 

Çalışmanın her aşamasının şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılmasına rağmen, basında çıkan yazılarda 'TÜİK'in açıkladığı nisan ayı işsizlik ve istihdam rakamlarında karartma olduğu' gibi asılsız ve bilgiden yoksun haberler çıkmaktadır. TÜİK'e yönelik mesnetsiz ve dayanağı olmayan suçlamalar, tamamen istatistiksel standartlar doğrultusunda çalışmalarını yürütmekte olan Kurumumuz hakkında yanlış algı yaratmakta ve ürettiği istatistiklerle ilgili olarak da kamuoyu yanlış yönlendirilmektedir." 

"Tüm istatistikler titizlikle tartışılıyor"

İş gücü piyasasının mevsimsel etkileri barındıran bir yapıya sahip olmasının, araştırma sonuçlarının doğrudan önceki dönem sonuçları ile karşılaştırılmasını engellediği belirtilen açıklamada, bu nedenle iş gücü piyasasındaki değişimlerin daha iyi takip edilebilmesi için mevsim etkilerinden arındırılmış göstergelerin de yayımlandığı, sonuçların doğru olarak yorumlanabilmesi için istihdam ve işsizlikle ilgili değişimlerin mevsim etkilerinden arındırılmış göstergeler üzerinden yapılması gerektiği kaydedildi. 

TÜİK'in yıllardan bu yana araştırmalardan elde edilen sonuçları, uluslararası tanım ve standartlarda tamamen bilimsel yöntemlerle objektif biçimde değerlendirdiği ve kamuoyuna duyurduğu ifade edilen açıklamada, "TÜİK'in ürettiği tüm istatistikler, uluslararası kavram ve yöntemler dikkate alınarak, yerel ve uluslararası uzmanlar ile akademik çevreleri de kapsayan komitelerde titizlikle tartışılmakta, içsel ve dışsal veri kaynakları ile tutarlılıkları analiz edilmektedir" denildi. 

Açıklamada, yürütülen tüm çalışmalara ait yöntem ve metodolojik dokümanların detaylarıyla şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşıldığı ve kurumun internet sayfasından yayımlandığı da belirtildi.

 

2705 defa okunmuştur.
Etiketler : -
Yorumlar..
Henüz Yorum Yapılmamış
 
MEHMET AKYOL

LİBYA’YA ASKER GÖNDERİLMESİNİ DESTEKLİYORUM
CEVDET SEZGİN

PKK BELASINDAN KURTULMANIN ÇARESİ VARDIR
Gürhan GÜRSES

GECENİN SÜTÜNÜ RUHUN AVLUSUNA SAĞMAK "DEF"
NURETTİN DOĞAN

AH ŞU PARTİCİLİK VE MEZHEPÇİLİK!
NEVİN BALTA

Orta Doğu’nun Türkçesi
REŞİT YILMAZ

Türkçe giderse ne Türkiye kalır, ne Türk kalır
ADALET ESKİ BAKANI OLTAN SUNGURLU: TÜRKİYE’DE
KORKMAZCAN: AMERAKA GİZLİ ÖRGÜTLERİN YÖNETTİ
BAYINDIRLIK ESKİ BAKANLARINDAN CENGİZ ALT
RAHMETLİ ÖZAL'IN DANIŞMANINDAN MESAJ VAR!...
ESKİ CEZAEVİ KÜLTÜR MERKEZİNDE DÜZENLENEN MUH
MHP ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ GRUP B
BİR TOPLANTI DAHA İCRA EDİLDİ VE MUHTEŞEM ORG
DEPREM BÖLGELERİNE YARDIM YAĞIYOR
DEVLET YÖNETİMİNDE İDARECİNİN ROLÜ TARTIŞMAYA
SOHBET ÖZLEMİMİZİ DEREBAĞ KÖYLÜLERİ İLE GİDER
ANKARA
Yazılım : Networkbil.net
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ® www.turkiye anadoluhaberleri.com