Ana Sayfa Hakkımızda Foto Galeri Video Galeri Z.Defteri İletişim
KAYSERİ ERCİYES ÜNİVERSİTESİ ÇOCUK KARDİYOLOJİ BÖLÜMÜ'NDEN 2 BAŞARILI OPERASYON
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Bölümü doktorları, özel bir hastanede prematüre doğan 1 kilogram ağırlığındaki bebeğin aort damarındaki darlıkla 14 yaşındaki bir çocuğun kalbinde bulunan deliği tedavi etti.
06-12-2013 11:42

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Bölümü doktorları, özel bir hastanede prematüre doğan 1 kilogram ağırlığındaki bebeğin aort damarındaki darlıkla 14 yaşındaki bir çocuğun kalbinde bulunan deliği tedavi etti.

Erciyes Üniversitesi Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı Doktorları, Prof. Dr. Nazmi Narin başkanlığında 2 başarılı operasyon gerçekleştirdi. Özel bir hastanede erken doğum sonrası 1 kilogram doğan ve kalbindeki aort damarında darlık nedeniyle solunum sıkıntısı çeken bebek, Erciyes Üniversitesi Çocuk Kardiyoloji Bölümü doktorları tarafından anjiyoya alındı. Anjiyoda bebeğin aort damarındaki darlık kasıktan girilerek gerçekleştirilen başarılı operasyonla giderildi. Kalbindeki darlık giderilen bebek sağlığına kavuştu.

Diğer vakada ise, 14 yaşındaki Sadettin Küsmez'in doğuştan kalbinde bulunan 2 delik yapılan operasyonla kapatıldı. Daha önce de kalp ameliyatı geçirdiği öğrenilen Sadettin Küsmez'in ameliyatının 2 saat sürdüğü belirtilirken, hastanın kalbinin iki karıncığı arasındaki delikler, kasıktan girilmek suretiyle antegrad ve retrograd işlemlerle ve farklı cihaz kullanılmak suretiyle aynı seansta kapatıldı.

Erciyes Üniversitesi Çocuk Kardiyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Narin, gerçekleştirdikleri operasyonla ilgili olarak, "Hastamız 5 yıl evvel kalp rahatsızlığı nedeniyle ameliyat olmuştu. Yapılan ameliyattan sonra kalpte 2 parça delik vardı, orası kapatılıyordu ama ameliyattan sonra o 2 delik kapatılamayınca bu delikler çocuğa da rahatsızlık veriyordu. Daha sonra kapalı ameliyatla delikleri kapattık. Aynı anda 2 deliği birden kapattık ve deliği kapatırken şah damarı ve akciğer damarı kasıktan girecek şekilde bir prosedür uyguladık. Bu Türkiye’de sınırlı sayıda yapılan bir işlem" diye konuştu.

Prematüre olarak doğan bebekle ilgili bilgi veren Narin, "Bebek bize yaklaşık 25 gün önce geldi. Geldiğinde kilosu 1 kilogram 80 gram civarındaydı. Bebek geldiğinde ciddi sıkıntısı vardı. Kalp yetmezliği bulguları vardı. 25 günde nereden baksanız 300 grama yakın bir kilo almış. Sağlık durumu gayet iyi. İleride de ne yapılması gerekiyorsa yapacağız. Hayati tehlikeyi atlatmış durumda" şeklinde konuştu.

Yapılan operasyon sonrası sağlığına kavuşan 14 yaşındaki Sadettin Küsmez ise, sağlığına kavuştuğu için mutlu olduğunu belirtti.

3350 defa okunmuştur.
Etiketler : -
Yorumlar..
Henüz Yorum Yapılmamış
 
MEHMET AKYOL

LİBYA’YA ASKER GÖNDERİLMESİNİ DESTEKLİYORUM
CEVDET SEZGİN

PKK BELASINDAN KURTULMANIN ÇARESİ VARDIR
Gürhan GÜRSES

GECENİN SÜTÜNÜ RUHUN AVLUSUNA SAĞMAK "DEF"
NURETTİN DOĞAN

AH ŞU PARTİCİLİK VE MEZHEPÇİLİK!
NEVİN BALTA

Orta Doğu’nun Türkçesi
REŞİT YILMAZ

Türkçe giderse ne Türkiye kalır, ne Türk kalır
İSTANBUL HEGEMANYOSUNU ER GEÇ YIKACAĞIZ
Erdoğan: Libya'da barışa giden yol Türkiye'd
Rusya parlamenter sisteme mi dönüyor ?...
KADIN HAKLARI VE EŞİNDEN AYRILMAK DURUMUNDA
ANADOLU’NUN KÜLTÜR MÜHENDİSİ DURAK TURAN DÜZ
AMERİKA'YA LANET YAĞIYOR..
İDLİP'TE KAN VE GÖZ YAŞI DİNMİYOR
YOZGAT'IN HASBEKLİLER GECESİNDEN HAS GÖRÜNTÜL
SURİYE İLE İŞBİRLİĞİ İŞİMİZİ KOLAYLAŞTIRACAKT
BÖYLE CENAZE MERASİMİ GÖRÜLMEDİ, ONLARCA ÖLÜ
Erdoğan: Libya'da barışa giden yol Türkiye'd
İSTANBUL HEGEMANYOSUNU ER GEÇ YIKACAĞIZ
ANKARA
Yazılım : Networkbil.net
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ® www.turkiye anadoluhaberleri.com