Ana Sayfa Hakkımızda Foto Galeri Video Galeri Z.Defteri İletişim
KAYSERİ ERCİYES ÜNİVERSİTESİ ÇOCUK KARDİYOLOJİ BÖLÜMÜ'NDEN 2 BAŞARILI OPERASYON
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Bölümü doktorları, özel bir hastanede prematüre doğan 1 kilogram ağırlığındaki bebeğin aort damarındaki darlıkla 14 yaşındaki bir çocuğun kalbinde bulunan deliği tedavi etti.
06-12-2013 11:42

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Bölümü doktorları, özel bir hastanede prematüre doğan 1 kilogram ağırlığındaki bebeğin aort damarındaki darlıkla 14 yaşındaki bir çocuğun kalbinde bulunan deliği tedavi etti.

Erciyes Üniversitesi Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı Doktorları, Prof. Dr. Nazmi Narin başkanlığında 2 başarılı operasyon gerçekleştirdi. Özel bir hastanede erken doğum sonrası 1 kilogram doğan ve kalbindeki aort damarında darlık nedeniyle solunum sıkıntısı çeken bebek, Erciyes Üniversitesi Çocuk Kardiyoloji Bölümü doktorları tarafından anjiyoya alındı. Anjiyoda bebeğin aort damarındaki darlık kasıktan girilerek gerçekleştirilen başarılı operasyonla giderildi. Kalbindeki darlık giderilen bebek sağlığına kavuştu.

Diğer vakada ise, 14 yaşındaki Sadettin Küsmez'in doğuştan kalbinde bulunan 2 delik yapılan operasyonla kapatıldı. Daha önce de kalp ameliyatı geçirdiği öğrenilen Sadettin Küsmez'in ameliyatının 2 saat sürdüğü belirtilirken, hastanın kalbinin iki karıncığı arasındaki delikler, kasıktan girilmek suretiyle antegrad ve retrograd işlemlerle ve farklı cihaz kullanılmak suretiyle aynı seansta kapatıldı.

Erciyes Üniversitesi Çocuk Kardiyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Narin, gerçekleştirdikleri operasyonla ilgili olarak, "Hastamız 5 yıl evvel kalp rahatsızlığı nedeniyle ameliyat olmuştu. Yapılan ameliyattan sonra kalpte 2 parça delik vardı, orası kapatılıyordu ama ameliyattan sonra o 2 delik kapatılamayınca bu delikler çocuğa da rahatsızlık veriyordu. Daha sonra kapalı ameliyatla delikleri kapattık. Aynı anda 2 deliği birden kapattık ve deliği kapatırken şah damarı ve akciğer damarı kasıktan girecek şekilde bir prosedür uyguladık. Bu Türkiye’de sınırlı sayıda yapılan bir işlem" diye konuştu.

Prematüre olarak doğan bebekle ilgili bilgi veren Narin, "Bebek bize yaklaşık 25 gün önce geldi. Geldiğinde kilosu 1 kilogram 80 gram civarındaydı. Bebek geldiğinde ciddi sıkıntısı vardı. Kalp yetmezliği bulguları vardı. 25 günde nereden baksanız 300 grama yakın bir kilo almış. Sağlık durumu gayet iyi. İleride de ne yapılması gerekiyorsa yapacağız. Hayati tehlikeyi atlatmış durumda" şeklinde konuştu.

Yapılan operasyon sonrası sağlığına kavuşan 14 yaşındaki Sadettin Küsmez ise, sağlığına kavuştuğu için mutlu olduğunu belirtti.

3147 defa okunmuştur.
Etiketler : -
Yorumlar..
Henüz Yorum Yapılmamış
 
Mehmet Akyol

CUMHURBAŞKANIMIZA ETRAFI İLE İLGİLİ TAVSİYEM
CEVDET SEZGİN

PKK BELASINDAN KURTULMANIN ÇARESİ VARDIR
Gürhan GÜRSES

GECENİN SÜTÜNÜ RUHUN AVLUSUNA SAĞMAK "DEF"
NURETTİN DOĞAN

AH ŞU PARTİCİLİK VE MEZHEPÇİLİK!
NEVİN BALTA

Orta Doğu’nun Türkçesi
REŞİT YILMAZ

Türkçe giderse ne Türkiye kalır, ne Türk kalır
ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HER MAĞDURUN ÇAR
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, " DİK DURMAYA DEVAM ED
KADINLAR KARMA SERGİSİNE ÜÇ ESERLE KATILAN ME
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kan bağışçılarına z
KARS VE ARDAHANLILARIN BÜYÜK BULUŞMASI
KÖYÜN VE KÖYLÜNÜN KIYMETİNİ BİLDİLER VE NİHAY
1453 DERNEĞİ VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
KADIN MUHTARLAR BAŞKENT’TE BÜYÜK SÜKSE YAPTI
Çınkırı / Kalfatlılar Büyükelçiyi ağırladı
DAĞLARDA TOPLADIKLARI OTLAR VE ÇİÇEKLERDEN BÜ
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, " DİK DURMAYA DEVAM ED
ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HER MAĞDURUN ÇAR
ANKARA
Yazılım : Networkbil.net
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ® www.turkiye anadoluhaberleri.com